Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 86. - sledujeme schránku

Tentokrát zde máme opět komponenty. Dnes to bude komponenta pro sledování obsahu schránky Windows.

PJCBViewer

Dneska to vlastně nebude představení jedné komponenty, spíš si povíme o jednom autorovi a jeho stránce plné komponent. No a jednu z nich si vybereme a povíme si o ní něco více.

Tak tedy, autorem dnešních komponent je Peter Johnson a jeho tvorbu najdete na jeho stránkách DelphiDabbler. Samotné stránky jsou velmi pěkně udělány, což nebývá mezi tvůrci komponent a programů vůbec pravidlem. Většinou se soustředí na programování jako takové a na stránky už nezbývá moc času.

Kromě samotných komponent, o kterých bude řeč za chvilku, najdete na stránce i několik programů, které jsou vesměs postaveny právě na základě těchto komponent. Slouží tak vlastně jako ukázkové programy a jsou k dispozici včetně zdrojových kódů. Dalším zajímavým počinem, který jsem zatím na žádné stránce o Delphi neviděl, je velmi chytře propracovaná databáze různých kousků kódu, resp. hotových funkcí. Ne že by jich snad bylo nějak mnoho nebo že by nebyly k nalezení i jinde, ale zde máte možnost si z vybraných funkcí nechat vygenerovat rovnou unit. Stačí si vybrat funkce, které vás zajímají a po kliknutí máte rovnou hotový unit, který si stačí uložit do souboru a přidat do vašeho projektu. Je to opravdu velmi dobrý nápad.

A nyní již k samotným komponentám. Než si povíme o PJCBViewer, která sleduje schránku Windows, ve stručnosti si povíme i o těch ostatních. Většinu z nich najdete v různých podobách i u jiných autorů. Namátkou můžu jmenovat například komponentu pro uložení (a následné obnovení) pozice a velikosti okna vaší aplikace. Dále klasický "About Box", který umí automaticky zobrazit i informace o verzi programu. Mezi dalšími zde najdete i komponenty pro zjišťování různých informací o systému atd.. Zajímavou a ne tak obvyklou komponentou je právě PJCBViewer.

Jedná se o velmi jednoduchou nevizuální komponentu. Její instalace je snadná (ruční) a bezproblémová. Vlastností komponenta moc nemá, protože kromě jejího názvu je to prakticky pouze jednoduchý přepínač na její aktivaci a deaktivaci. Událost je pouze jedna jediná a je vyvolána právě tehdy, pokud dojde ke změně obsahu schránky Windows. Váš program pak může tímto jednoduchým způsobem sledovat obsah schránky a reagovat příslušným způsobem na jeho změny. No a to je vlastně vše. Jednoduché a účelné. Jak komponentu nejlépe využít se můžete podívat v ukázkové aplikaci, která je dostupná i se zdrojovým kódem a umí rovněž zjišťovat typ dat, které schránka obsahuje. Tuto ukázkovou aplikaci je ale nutné stáhnout zvlášť, není součástí komponenty.

Co tedy dodat na závěr? Určitě stojí za to stránky autora navštívit, protože se zde dají najít některé zajímavé komponenty či kousky kódu. Vše je navíc velmi přehledné.

www
verze: 1.1
Delphi: 1 - 7
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Software, Windows, Programování, Unity, Obvyklá funkce, Zajímavá funkce, Komponenta, Díl, Následné obnovení, Zajímavý obsah, Unit, Následné uložení


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji