Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 86. - sledujeme schránku

Tentokrát zde máme opět komponenty. Dnes to bude komponenta pro sledování obsahu schránky Windows.
Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 86. - sledujeme schránku

PJCBViewer

Dneska to vlastně nebude představení jedné komponenty, spíš si povíme o jednom autorovi a jeho stránce plné komponent. No a jednu z nich si vybereme a povíme si o ní něco více.

Tak tedy, autorem dnešních komponent je Peter Johnson a jeho tvorbu najdete na jeho stránkách DelphiDabbler. Samotné stránky jsou velmi pěkně udělány, což nebývá mezi tvůrci komponent a programů vůbec pravidlem. Většinou se soustředí na programování jako takové a na stránky už nezbývá moc času.

Kromě samotných komponent, o kterých bude řeč za chvilku, najdete na stránce i několik programů, které jsou vesměs postaveny právě na základě těchto komponent. Slouží tak vlastně jako ukázkové programy a jsou k dispozici včetně zdrojových kódů. Dalším zajímavým počinem, který jsem zatím na žádné stránce o Delphi neviděl, je velmi chytře propracovaná databáze různých kousků kódu, resp. hotových funkcí. Ne že by jich snad bylo nějak mnoho nebo že by nebyly k nalezení i jinde, ale zde máte možnost si z vybraných funkcí nechat vygenerovat rovnou unit. Stačí si vybrat funkce, které vás zajímají a po kliknutí máte rovnou hotový unit, který si stačí uložit do souboru a přidat do vašeho projektu. Je to opravdu velmi dobrý nápad.

A nyní již k samotným komponentám. Než si povíme o PJCBViewer, která sleduje schránku Windows, ve stručnosti si povíme i o těch ostatních. Většinu z nich najdete v různých podobách i u jiných autorů. Namátkou můžu jmenovat například komponentu pro uložení (a následné obnovení) pozice a velikosti okna vaší aplikace. Dále klasický "About Box", který umí automaticky zobrazit i informace o verzi programu. Mezi dalšími zde najdete i komponenty pro zjišťování různých informací o systému atd.. Zajímavou a ne tak obvyklou komponentou je právě PJCBViewer.

Jedná se o velmi jednoduchou nevizuální komponentu. Její instalace je snadná (ruční) a bezproblémová. Vlastností komponenta moc nemá, protože kromě jejího názvu je to prakticky pouze jednoduchý přepínač na její aktivaci a deaktivaci. Událost je pouze jedna jediná a je vyvolána právě tehdy, pokud dojde ke změně obsahu schránky Windows. Váš program pak může tímto jednoduchým způsobem sledovat obsah schránky a reagovat příslušným způsobem na jeho změny. No a to je vlastně vše. Jednoduché a účelné. Jak komponentu nejlépe využít se můžete podívat v ukázkové aplikaci, která je dostupná i se zdrojovým kódem a umí rovněž zjišťovat typ dat, které schránka obsahuje. Tuto ukázkovou aplikaci je ale nutné stáhnout zvlášť, není součástí komponenty.

Co tedy dodat na závěr? Určitě stojí za to stránky autora navštívit, protože se zde dají najít některé zajímavé komponenty či kousky kódu. Vše je navíc velmi přehledné.

www
verze: 1.1
Delphi: 1 - 7
C++ Builder: ne

Témata článku: Software, Windows, Programování, Unit, Unity, Zajímavá funkce, Obvyklá funkce, Komponenta, Zajímavý obsah, Následné uložení, Díl

Určitě si přečtěte

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 48

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

Americké transportní vrtulníky Chinook dostanou nové svaly

Americké transportní vrtulníky Chinook dostanou nové svaly

** Flotila vrtulníků Chinook se dočká významné modernizace ** Chinooky budou vybaveny novými technologiemi, díky nimž jejich trup dostane lepší svaly ** Hravě tak unesou mnohem těžší náklady než dosud

17.  8.  2017 | Stanislav Mihulka | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí