Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 85.

A do třetice mám pro vás něco užitečného, co vám může pomoci při programování. Tentokrát to bude nástroj, který vám udělá pořádek v knihovnách, které váš projekt obsahuje.

Icarus

Tento malý prográmek má podtitul Uses List Analyzer, což docela přesně vystihuje jeho náplň práce. I menší projekt může obsahovat řadu jednotek, takže seznam uses může být docela velký. A zde nastává často menší problém. Některé jednotky totiž nemusejí být vůbec potřeba a jsou tak do projektu zařazeny vlastně zbytečně. Stát se to může velmi snadno tak, že prostě změníte drobně strukturu projektu, funkce některých jednotek vypustíte nebo jejich funkce nahradíte jinak a zapomenete je odstranit z řádku uses. Dále může nastat tento zmatek i tím, že na formulář umístíte nějakou komponentu. Delphi automaticky přidají do deklarace potřebnou jednotku, ale pokud se poté rozhodnete komponentu nepoužít a z formuláře ji odstraníte, v deklaraci už zůstane a je třeba ji odstranit ručně. A na to se obvykle zapomene.

Program Icarus slouží k tomu, aby vás z tohoto zmatku vyvedl. Analyzuje všechny knihovny, obsažené v projektu, jejich vzájemné závislosti a provázanost a umožní vám odstranit z deklarací ty přebytečné.

Klepněte pro větší obrázek

Po jednoduché a standardní instalaci spustíme program a zobrazí se nám po prvním spuštění Průvodce, který nám umožní pohodlně nastavit veškeré parametry analýzy. Průvodce můžete pochopitelně i vypnout a vše provést "ručně". V prvním kroku je potřeba vybrat projekt nebo jednotlivý unit, který chceme analyzovat. Dále musíme zvolit cílový kompilátor, tedy verzi Delphi. Máte na výběr všechny verze, tedy 1 až 7, a zajímavé je rovněž to, že analyzovat se dají i starší kódy určené pro Borland Pascal 7 (a starší). V posledním kroku nastavení se zvolí několik dalších detailů, které se týkají jednak prohledávaných adresářů (včetně těch, nastavených v Delphi), dále několik nastavení direktiv, volba aliasů pro názvy jednotek a podobně. Pak již stačí jen stisknout tlačítko Analyze a celá akce začne.

Po několika sekundách, v závislosti na rozsáhlosti projektu, se zobrazí výsledek. Nechal jsem například analyzovat jednotku Buttons.pas ze zdrojových kódů VCL Delphi a doba skenování byla asi 7 sekund, přičemž celkový počet řádků prohledávaného kódu byl téměř 80 tisíc. Výsledkem analýzy je pak vlastně obyčejný textový soubor. Ten je automaticky uložen do adresáře s aplikací, kde je vytvořen adresář s názvem analyzovaného projektu či jednotky.

Co tedy přesně výsledný report obsahuje? Najdete zde postupně seznam všech jednotek, na které se odkazuje z hlavního souboru (kterým může být samostatná jednotka či projektový soubor). U každého tohoto modulu jak pak seznam jednotek, které používá a poznámka o tom, zda je dostupný zdrojový kód. Ty jednotky, které jsou v projektu či konkrétním modulu zbytečné, jsou označeny šipkou. Není to ovšem zase tak jednoduché, existuje několik "stupňů zbytečnosti", přesněji řečeno, v popisu najdete přesnější důvod, proč nebo jak moc je daná jednotka zahrnutá v seznamu uses zbytečná. V nápovědě k programu se pak můžete přesněji dozvědět, co která upozornění znamenají a další užitečné rady.

A to je vlastně vše. Kromě několika drobných nastavení programu, jako je například barva písma v okně report editoru, možnost tisku reportu a dalších několika drobností, je to všechno. Program je to tedy velmi jednoduchý, ale rozhodně vám může pomoct zorientovat se v někdy velmi nepřehledných seznamech používaných jednotek. Program je pochopitelně freeware a stahovat jej můžete na stránkách společnosti Peganza.

Váš názor Další článek: nVidia nabízí nové Detonátory 45.23

Témata článku: Software, Programování, Díl, Komponenta, Hlavní soubor, Report, Samostatná jednotka


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji