Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 85.

A do třetice mám pro vás něco užitečného, co vám může pomoci při programování. Tentokrát to bude nástroj, který vám udělá pořádek v knihovnách, které váš projekt obsahuje.

Icarus

Tento malý prográmek má podtitul Uses List Analyzer, což docela přesně vystihuje jeho náplň práce. I menší projekt může obsahovat řadu jednotek, takže seznam uses může být docela velký. A zde nastává často menší problém. Některé jednotky totiž nemusejí být vůbec potřeba a jsou tak do projektu zařazeny vlastně zbytečně. Stát se to může velmi snadno tak, že prostě změníte drobně strukturu projektu, funkce některých jednotek vypustíte nebo jejich funkce nahradíte jinak a zapomenete je odstranit z řádku uses. Dále může nastat tento zmatek i tím, že na formulář umístíte nějakou komponentu. Delphi automaticky přidají do deklarace potřebnou jednotku, ale pokud se poté rozhodnete komponentu nepoužít a z formuláře ji odstraníte, v deklaraci už zůstane a je třeba ji odstranit ručně. A na to se obvykle zapomene.

Program Icarus slouží k tomu, aby vás z tohoto zmatku vyvedl. Analyzuje všechny knihovny, obsažené v projektu, jejich vzájemné závislosti a provázanost a umožní vám odstranit z deklarací ty přebytečné.

Klepněte pro větší obrázek

Po jednoduché a standardní instalaci spustíme program a zobrazí se nám po prvním spuštění Průvodce, který nám umožní pohodlně nastavit veškeré parametry analýzy. Průvodce můžete pochopitelně i vypnout a vše provést "ručně". V prvním kroku je potřeba vybrat projekt nebo jednotlivý unit, který chceme analyzovat. Dále musíme zvolit cílový kompilátor, tedy verzi Delphi. Máte na výběr všechny verze, tedy 1 až 7, a zajímavé je rovněž to, že analyzovat se dají i starší kódy určené pro Borland Pascal 7 (a starší). V posledním kroku nastavení se zvolí několik dalších detailů, které se týkají jednak prohledávaných adresářů (včetně těch, nastavených v Delphi), dále několik nastavení direktiv, volba aliasů pro názvy jednotek a podobně. Pak již stačí jen stisknout tlačítko Analyze a celá akce začne.

Po několika sekundách, v závislosti na rozsáhlosti projektu, se zobrazí výsledek. Nechal jsem například analyzovat jednotku Buttons.pas ze zdrojových kódů VCL Delphi a doba skenování byla asi 7 sekund, přičemž celkový počet řádků prohledávaného kódu byl téměř 80 tisíc. Výsledkem analýzy je pak vlastně obyčejný textový soubor. Ten je automaticky uložen do adresáře s aplikací, kde je vytvořen adresář s názvem analyzovaného projektu či jednotky.

Co tedy přesně výsledný report obsahuje? Najdete zde postupně seznam všech jednotek, na které se odkazuje z hlavního souboru (kterým může být samostatná jednotka či projektový soubor). U každého tohoto modulu jak pak seznam jednotek, které používá a poznámka o tom, zda je dostupný zdrojový kód. Ty jednotky, které jsou v projektu či konkrétním modulu zbytečné, jsou označeny šipkou. Není to ovšem zase tak jednoduché, existuje několik "stupňů zbytečnosti", přesněji řečeno, v popisu najdete přesnější důvod, proč nebo jak moc je daná jednotka zahrnutá v seznamu uses zbytečná. V nápovědě k programu se pak můžete přesněji dozvědět, co která upozornění znamenají a další užitečné rady.

A to je vlastně vše. Kromě několika drobných nastavení programu, jako je například barva písma v okně report editoru, možnost tisku reportu a dalších několika drobností, je to všechno. Program je to tedy velmi jednoduchý, ale rozhodně vám může pomoct zorientovat se v někdy velmi nepřehledných seznamech používaných jednotek. Program je pochopitelně freeware a stahovat jej můžete na stránkách společnosti Peganza.

Váš názor Další článek: nVidia nabízí nové Detonátory 45.23

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Report, Díl, Samostatná jednotka, Hlavní soubor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů