Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 85.

A do třetice mám pro vás něco užitečného, co vám může pomoci při programování. Tentokrát to bude nástroj, který vám udělá pořádek v knihovnách, které váš projekt obsahuje.
Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 85.

Icarus

Tento malý prográmek má podtitul Uses List Analyzer, což docela přesně vystihuje jeho náplň práce. I menší projekt může obsahovat řadu jednotek, takže seznam uses může být docela velký. A zde nastává často menší problém. Některé jednotky totiž nemusejí být vůbec potřeba a jsou tak do projektu zařazeny vlastně zbytečně. Stát se to může velmi snadno tak, že prostě změníte drobně strukturu projektu, funkce některých jednotek vypustíte nebo jejich funkce nahradíte jinak a zapomenete je odstranit z řádku uses. Dále může nastat tento zmatek i tím, že na formulář umístíte nějakou komponentu. Delphi automaticky přidají do deklarace potřebnou jednotku, ale pokud se poté rozhodnete komponentu nepoužít a z formuláře ji odstraníte, v deklaraci už zůstane a je třeba ji odstranit ručně. A na to se obvykle zapomene.

Program Icarus slouží k tomu, aby vás z tohoto zmatku vyvedl. Analyzuje všechny knihovny, obsažené v projektu, jejich vzájemné závislosti a provázanost a umožní vám odstranit z deklarací ty přebytečné.

Klepněte pro větší obrázek

Po jednoduché a standardní instalaci spustíme program a zobrazí se nám po prvním spuštění Průvodce, který nám umožní pohodlně nastavit veškeré parametry analýzy. Průvodce můžete pochopitelně i vypnout a vše provést "ručně". V prvním kroku je potřeba vybrat projekt nebo jednotlivý unit, který chceme analyzovat. Dále musíme zvolit cílový kompilátor, tedy verzi Delphi. Máte na výběr všechny verze, tedy 1 až 7, a zajímavé je rovněž to, že analyzovat se dají i starší kódy určené pro Borland Pascal 7 (a starší). V posledním kroku nastavení se zvolí několik dalších detailů, které se týkají jednak prohledávaných adresářů (včetně těch, nastavených v Delphi), dále několik nastavení direktiv, volba aliasů pro názvy jednotek a podobně. Pak již stačí jen stisknout tlačítko Analyze a celá akce začne.

Po několika sekundách, v závislosti na rozsáhlosti projektu, se zobrazí výsledek. Nechal jsem například analyzovat jednotku Buttons.pas ze zdrojových kódů VCL Delphi a doba skenování byla asi 7 sekund, přičemž celkový počet řádků prohledávaného kódu byl téměř 80 tisíc. Výsledkem analýzy je pak vlastně obyčejný textový soubor. Ten je automaticky uložen do adresáře s aplikací, kde je vytvořen adresář s názvem analyzovaného projektu či jednotky.

Co tedy přesně výsledný report obsahuje? Najdete zde postupně seznam všech jednotek, na které se odkazuje z hlavního souboru (kterým může být samostatná jednotka či projektový soubor). U každého tohoto modulu jak pak seznam jednotek, které používá a poznámka o tom, zda je dostupný zdrojový kód. Ty jednotky, které jsou v projektu či konkrétním modulu zbytečné, jsou označeny šipkou. Není to ovšem zase tak jednoduché, existuje několik "stupňů zbytečnosti", přesněji řečeno, v popisu najdete přesnější důvod, proč nebo jak moc je daná jednotka zahrnutá v seznamu uses zbytečná. V nápovědě k programu se pak můžete přesněji dozvědět, co která upozornění znamenají a další užitečné rady.

A to je vlastně vše. Kromě několika drobných nastavení programu, jako je například barva písma v okně report editoru, možnost tisku reportu a dalších několika drobností, je to všechno. Program je to tedy velmi jednoduchý, ale rozhodně vám může pomoct zorientovat se v někdy velmi nepřehledných seznamech používaných jednotek. Program je pochopitelně freeware a stahovat jej můžete na stránkách společnosti Peganza.

Témata článku: Software, Programování, Report, Komponenta, Díl

Určitě si přečtěte

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

Jak převést PDF do Wordu: 3 způsoby, které můžete použít

** Využít můžete přímo Word v rámci balíčku Office ** Zdarma lze využít Google Dokumenty, neporadí si ale s formátováním ** Obrátit se také můžete na specializované stránky

11.  8.  2017 | Vladislav Kluska | 9

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 11

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Filip Kůžel | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí