Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 84.

Stejně jako minule, i dnes mám pro vás místo komponenty nějaký ten užitečný programátorský nástroj. Tentokrát to bude jeden tweakovací prográmek.

DGB Delphi/BCB Tweaker 1.2.1

Autor programu Dmitry G. Barabash, s jehož některými komponentami jsme se již setkali, tentokrát připravil pomocnou utilitu, která dokáže v Delphi a C++ Builderu nastavit některé zajímavé volby a možnosti, které v běžném IDE nenajdete. Nejsou to sice nějaké "tweakovací" orgie, ale některé zajímavé parametry se jistě hodit mohou.

Po spuštění programu, který nevyžaduje žádnou instalaci, se nejprve zobrazí dialog pro výběr cílového IDE, které chcete upravit. Na výběr máte Delphi 6, Delphi 7 a C++ Builder 6. Po výběru a potvrzení dialogu se již zobrazí hlavní okno programu.

Všechny funkce jsou rozděleny do čtyř záložek podle jednotlivých oblastí. První záložka, Miscelanious, obsahuje několik voleb různého zaměření. Asi nejviditelnější pro práci v IDE budou položky, které se týkají palety komponent. Můžete zde nastavit automatický výběr dané záložky s komponentami po najetí myši a nemusíte tak klikat myší. Jistě, zvyk je železná košile, takže ne každému to musí vyhovovat, ale to je jen otázkou osobních (zlo)zvyků. Další volba umožňuje automatické posouvání komponent v dané záložce při jejich větším množství. Jistě víte, že obsahuje-li záložka více komponent, než se vejde do okna, zobrazí se po okrajích záložky šipka, která umožňuje posun a procházení dosud nedostupných komponent. Zaškrtnutím příslušné položky v "tweakovacím" programu pak zajistíme posun automatický, tedy opět stačí pouze najet kurzorem myši nad příslušnou šipku a bez nutnosti klikání na ni se komponenty posunou.

Druhá záložka Fonts umožní nastavit implicitní typ písma formuláře, který je standardně nastaven na MS Sans Serif (velikost 8). Další funkci jsem příliš nepochopil, měla by podle popisu zobrazovat aktuální styl fontu v Object Inspectoru, ale nějak jsem nepochopil kde a jak. Bohužel i první funkce na nastavení implicitního písma mi fungovala jen částečně.

Funkce třetí záložky, Editor Size, je podle názvu odhadnutelná. Můžete si zde nastavit implicitní velikost okna editoru. Poslední záložka Directories pak slouží k nastavení sdíleného adresáře pro šablony komponent.

Tento drobný a jednoduchý prográmek, u kterého si dal autor až pozoruhodnou práci s vizuálními detaily ve stylu Office XP (možná až přehnanou, kvůli těm několika funkcím) mi sice nefungoval úplně na 100%, ale určitě je to dobrý základ pro další rozšiřování funkcí. Jen doufejme, že bude autor pokračovat v práci a hledat další zajímavá nastavení. Používáni programu se nemusíte bát, protože veškeré změny jsou naštěstí bez problému vratné.

Program je to opravdu velmi jednoduchý. Všechny volby jsou patrně nastavovány pomocí registrů (jak jinak). To je také důvod, proč jsou nastavení patrná až po restartu Delphi. Škoda jen, že těch funkcí není víc. Zájemci o program mohou navštívit tuto stránku a stahovat. Kromě tohoto programu však na webu autora naleznete i známý balík Pro VCL Extensions Library (kdysi o něm byla řeč) a pár dalších zajímavých programů.

Váš názor Další článek: Kerio Personal Firewall 4

Témata článku: Software, Programování, Automatický výběr, Zajímavý detail, První záložka, Delphi, Díl, Záložka, Zajímavá funkce, Komponenta, Fonts


Určitě si přečtěte

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku