Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 83. - INIBuilder

Po čase zde máme místo komponenty opět jeden šikovný programátorský nástroj. Tentokrát pomůže těm, kteří rádi používají INI soubory.

INIBuilder

Většina aplikací si ukládá nějaká (např. konfigurační) data na disk a to buď ve formě INI souboru nebo zápisem do systémového registru. Každá z těchto metod má své výhody i nevýhody, ale to teď ponechme stranou. Pro ty z vás, kteří dáváte přednost INI souborům, mám jeden pěkný program, který vám ušetří spoustu práce.

Vytvoření takového rozsáhlejšího INI souboru dá poměrně dost práce. Nejprve si musíme promyslet, co všechno budeme ukládat (tedy jednotlivé klíče) a pak všechno vhodně roztřídit do sekcí, aby pokud možno související data byla u sebe. Když máme věc promyšlenou, je potřeba vše naprogramovat, což představuje nadeklarovat pro každý klíč vlastní proměnnou (tedy šlo by to za cenu menší přehlednosti i úsporněji). Pak musíme vytvořit dvě procedury, jednu na načtení souboru a druhou pro zápis, kde musíme pro každý jednotlivý klíč vložit samostatný řádek pro načtení (resp. zápis). Pokud tedy chceme zachovat přehlednost kódu a nepoužijeme nějaké "fígle", představuje vlastně každý klíč INI souboru nejméně tři řádky kódu.

Klepněte pro větší obrázek

A to už se dostáváme k našemu programu. Co tedy umí a jak nám v tomto pomůže? Jednou větou se dá říci, že si v něm navrhnete strukturu INI souboru vizuálně a program vám pak vygeneruje unit, který obsahuje všechny potřebné deklarace a procedury pro čtení i zápis souboru. Ale pojďme si o tom povědět něco víc. Instalace programu je snadná, protože vlastně žádná není. Ze staženého archivu prostě jen program rozbalíte a spustíte. Možná vás na první pohled překvapí velmi jednoduché prostředí, které vlastně vypadá úplně stejně jako Editor registrů z Windows. V jednoduchosti tohoto programu je ale právě jeho síla a bez složitého zkoumání vám bude ihned jasné, jak program pracuje. Kromě jednoduchého menu a několika ikonek na rychlou aktivaci hlavních funkcí se vlastně program skládá ze tří záložek, které vyplňují většinu plochy okna. První záložka "Hirarchie" vypadá přesně jako již zmiňovaný Editor registru. Okno je rozděleno na dvě části, vlevo vidíte stromovou strukturu jednotlivých sekcí INI souboru a vpravo jednotlivé položky dané sekce. Tato záložka je vlastně to nejdůležitější, protože zde probíhá veškerá vaše práce. Přes pravé tlačítko myši si vytvoříte v levé části okna strukturu souboru, pak přidáte jednotlivé položky a případně jejich hodnoty. Tím je vlastně vše hotovo. Další dvě záložky totiž obsahují již všechno ostatní. Na záložce "Code" najdeme automaticky vygenerovaný unit a poslední záložka "Source" zobrazuje "zdrojový kód" INI souboru.

A to je vlastně vše. Vygenerovaný unit si samozřejmě uložíme, přidáme do našeho projektu a můžeme pracovat. V menu naleznete ještě jednu funkci - Optimize, jejíž název sice hovoří jasně, nicméně se mi nepodařilo zjistit, jak přesně v praxi funguje a v čem optimalizace spočívá, ale to je celkem nepodstatné. Takže tedy, program je to jednoduchý, nicméně velmi užitečný a dokáže vám ušetřit spoustu práce. Součástí je i nápověda ve formátu PDF, kde je vše pečlivě vysvětleno od vytvoření INI souboru až po jeho integraci do vašeho projektu. Těm, kteří pracují s INI soubory, se tedy určitě bude program velmi hodit.

www
verze: 0.9.5.25

Diskuze (7) Další článek: Ani Google nemůže najít zbraně hromadného ničení

Témata článku: Software, Programování, Složitá část, Struktura, Komponenta, Unit, Záložka, Díl, Editor registrů, Unity, Jednotlivé položky, Jednotlivý soubor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů