Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 81.

Už jsme si zde ukazovali různé komponenty, ale nic podobného té dnešní. Ta slouží ke kreslení projektových schémat.

TSimpleGraph

Dnešní kousek pochází opět z dílny Kambiz R. Khojasteha a jeho Delphi Area. Umožňuje uživatelům kreslit jednoduchá vizuální schémata. Jedná se tedy o jakési primitivní Malování, přičemž máme k dispozici několik základních tvarů (elipsu, obdélník a obdélník se zakulacenými vrcholy). Tyto objekty můžeme navzájem spojit pomocí šipek s popisky a vytvořit si tak příslušná schémata. Hodně vám může napovědět přiložený obrázek.

Tolik tedy hrubý popis a nyní se pojďme podívat na komponentu poněkud hlouběji. Instalace je snadná, stačí soubor se zdrojovým kódem komponenty běžným způsobem přidat do existujícího balíčku či vytvořit nový a nainstalovat. Na záložce Delphi Area pak naleznete komponentu SimpleGraph. Po umístění na formulář vlastně vypadá podobně jako prázdný formulář v IDE Delphi během návrhu, resp. je to obdélníkový objekt, který obsahuje tečkovanou mřížku stejně jako prázdný formulář Delphi projektu. A stejně jako v Delphi i zde slouží tato tečkovaná mřížka k přesnému umístění vkládaných objektů. Práce uživatele pak vlastně hodně připomíná práci v Delphi. Stačí určit vkládaný objekt (pravděpodobně výběrem z nějakého menu či toolbaru, záleží čistě na vás, jakým způsobem uživateli výběr nabídnete), kliknout na plochu komponenty a myší upravit rozměry a polohu vloženého objektu. Velmi jednoduché a praktické.

Klepněte pro větší obrázek

Objekty pak může uživatel vzájemně pospojovat šipkami, opatřenými popisky. Z jednoduchých elips či obdélníků samozřejmě žádné schéma nevytvoříme. Uživatel tedy může změnit jejich barvu (pozadí i obrys), samozřejmě vložit textový popisek, který bude uvnitř každého objektu (libovolný typ písma). Kromě jednoduché barevné výplně může tvořit pozadí i obrázek (ve formátech jpeg, bmp, ico, emf, wmf). Se všemi objekty může uživatel po ploše libovolně pohybovat, přičemž jednotlivé šipky se dynamicky mění (natahují či zkracují, mění úhel) podle vzájemné polohy objektů.

K těmto základním funkcím patří ještě jedna nepostradatelná a tím je ukládání či načítání vytvořených schémat ze souboru. Můžete použít jak interní formát sgp, tak schéma vyexportovat do použitelnějšího (např. v Office) formátu wmf.

V dnešním popisu jsme se zaměřili spíše na vizuální podobu. Konkrétní vlastnosti, metody a události komponenty, kterých je celá řada, si jistě v případě zájmu velmi rychle projdete sami. Součástí instalačního balíku je i ukázková aplikace, kde jsou všechny možnosti komponenty velmi pěkně znázorněny. Jedná se vlastně o hotovou a celkem použitelnou aplikaci, kterou můžete například použít jako základ pro další rozšiřování.

www
verze: 1.08
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: ne

Témata článku: Software, Programování, Základní popis, Jednoduchý tvar, Základní obrys, Přesná poloha, Komponenta, Nepostradatelná funkce, Area, Přesný tvar, Díl, Area 51, Delphi

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu