Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 79.

Po čase zde máme opět jeden megabalík komponent. Ať už vás zajímá cokoliv, zde to jistě najdete...

TurboPower Orpheus

Jak bylo řečeno v anotaci, jedná se o další z řady megabalíků komponent. Proč je to megabalík? Naleznete v něm 120 komponent pro Delphi a C++ Builder v různých verzích, připravte se na stahování archivu o velikosti 5 MB (zdrojové kódy komponent, ukázkové aplikace) a pokud vás zajímá i velmi podrobná dokumentace, čeká vás stáhnout dalších 8,5 MB dat (archiv obsahuje velký PDF dokument, který má téměř 1400 stran a klasickou nápovědu).

Tolik tedy čísla na úvod a hned se pustíme do podrobnějšího zkoumání. Instalace, i když jisté drobné komplikace nastaly, nakonec proběhla celkem v pořádku, i když u takhle velkého balíku bych si představoval spíše něco pohodlnějšího ve formě instalačního programu než "ruční" instalaci. Možná tím teď naštvu "pravověrné" programátory, ale myslím, že by to bylo o dost pohodlnější. Po úspěšné instalaci tedy naleznete na paletě celkem 8 nových záložek s komponentami, které jsou rozdělené do těchto souvisejících celků a právě tak si je teď popíšeme, protože popisovat si je jednotlivě je skoro nemožné.

Orpheus General

Na této záložce najdete celkem 24 komponent s různým zaměřením. Vesměs se jedná o vizuální komponenty, které buď vůbec nenajdete ve standardní nabídce Delphi (a přitom se již stávají běžnou součástí komerčních programů a uživatelé si je oblíbili) a nebo možnosti standardních komponent rozšiřují. Kromě obvyklého souboru vylepšených Labelů (všechny možné textové efekty, stíny, rotace a podobně), zde najdete například vylepšený StatusBar, ukazatel průběhu, hodiny (analogové i hezké digitální), SpeedButton, Label reagující na stisknutí jako webový odkaz. Kromě toho několik již zmíněných nestandardních prvků jako je třeba LookOutBar, což je přesně stejný panel pro rychlé procházení složek jako je v programu Outlook. Zajímavým prvkem je FlexButton. To je tlačítko, které se chová jako běžné tlačítko, ale v rohu má malou ikonku pro rozbalení jakéhosi menu pod tlačítkem. Prvek, který z menu vyberete, se pak stane titulkem tlačítka. Zbytek již jen heslovitě - mezi další komponenty patří kalendář, Peakmeter (ukazuje střídající se hodnoty včetně historie, např. u intenzity zvuku), vylepšený Tabbed Notebook a tak dále a tak dále. Je toho skutečně mnoho k popisování, místa máme málo.

Orpheus Edits

Tuto záložku vezmeme rychle, protože název již napovídá o obsahu. Najdete zde celkem 7 komponent, které víceméně souvisí s komponentou Edit a nabízí různé variace a uživatelské vylepšení práce se zadáváním dat. Více detailů si nemá cenu říkat, protože vylepšených Editů znáte z jiných balíků jistě mnoho a podobné funkce najdete i zde.

Orpheus Lists

Zde na vás čeká celkem 8 komponent, které si berou na starost práci s různými verzemi seznamů. Jedná se tedy o různé typy ListBoxů s možností vyhledávání prvků, stromového uspořádání, různých dalších vizuálních pomůcek jako jsou zaškrtávací pole u prvků, dále tzv. VirtualListBox, který umožňuje pohodlně pracovat s velkým množstvím prvků při vysoké rychlosti a malé spotřebě paměti. Užitečný se může jevit i "prohlížeč souborů" - FileViewer a jeho bratříček TextFileViewer, jejichž funkce je zřejmá.

Orpheus ComboBox

I ComboBox si zasloužil vylepšení a dokonce i vlastní záložku, ve které naleznete 10 komponent tohoto druhu. A co že se to všechno dá "comboboxovat"? Nainstalované fonty, asociace souborů, soubory v adresáři, adresáře, disky, tiskárny, barvy a další věci, které si sami naprogramujete.

Orpheus Non-Visual

Tato záložka už zní poněkud zajímavěji, nevizuální komponenty umí leckdy velmi užitečné věci. Naleznete jich zde dohromady 15. První tři hlídají stav (tedy různé aktuální vlastnosti) formuláře či jednotlivých komponent. Dále komponenta pro čtení a zápis dat do registrů, INI souborů či do XML souborů a několik validátorů dat.

Orpheus Dialogs

I zde nám název záložky napovídá. Kupodivu zde naleznete "pouze" 6 dialogů, ale patří spíše mezi ty netradiční. Dialog tak obsahuje hodiny, kalendář či kalkulačku, pomocí kterých je uživatel osloven. Dále je to jednoduchý "splash screen" a MemoDialog.

Orpheus Table

Záložka, která se dost těžko popisuje. Její zaměření je z názvu patrné a naleznete zde celkem 14 komponent, které různým způsobem usnadňují, zrychlují či rozšiřují možnosti práce s tabulkami (ne v databázovém smyslu!). Z těchto komponent si můžete zkrátka složit vlastní malý Excel. :)

Orpheus Deprecated

A jsme u poslední záložky s poněkud nelichotivým názvem. Zde najdete některé starší verze komponent (je jich zde 12), které jsou v balíku zachovány s ohledem na zpětnou kompatibilitu, ale jejich použití se jasně nedoporučuje a pro nové projekty použijte jejich nové verze.

A máme to za sebou. Další megabalík komponent, jehož popis by zasloužil spíše desítky stránek než jednoduchý článek. Přeji čtenářům, připojeným přes dial-up, trpělivost při stahování a těm odvážnějším z vás pevné nervy při čtení 1400 stránkového manuálu.

www
verze: 4.06
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: 3 - 6

Diskuze (5) Další článek: Výsledky velké soutěže o počítač budou příští týden

Témata článku: Software, Programování, Nerv, Anotace, Jednoduché uspořádání, Label, Komponenta, Záložka, Díl, Stejný panel


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji