Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 77.

Pro ty z vás, kteří tvoří programy pro úpravu zvukových souborů, bude možná zajímavá dnešní komponenta, která dokáže graficky zobrazit průběh zvukové "křivky".

WavViewer

Určitě to dobře znáte, protože je to nezbytná funkce každého pořádného programu na úpravu zvuku - grafické znázornění průběhu zvuku v obou kanálech. A přesně to umí automaticky dělat naše dnešní komponenta.

Jedná se tedy o vizuální komponentu, o které by se dalo zjednodušeně říci, že do ní načtete příslušný soubor wav (pouze soubory tohoto typu) a komponenta zobrazí známý graf. Grafické znázornění je "klasické", tedy dvě stopy nad sebou, x-ová osa je čas. Vše můžete ostatně vidět z přiloženého obrázku. My se teď zaměříme na to, jak se s komponentou pracuje a co všechno ještě umí.

Nejprve malinko k instalaci. Ta je opět ruční, takže vše probíhá přes menu Component a po úspěšné instalaci naleznete na záložce Samples zmiňovanou komponentu. Poté již můžete začít s komponentou pracovat. V Object Inspectoru nejprve nastavíme základní vlastnosti, které se týkají vzhledu. Zvolit si můžete barvu podkladu, barvu jednotlivých os i samotné křivky. Můžete též mírně upravit parametry os, kdy si určíme jednak vizuální podobu podkladu popisků (šířku rámečku, stínování atd..) a samozřejmě také velikost zobrazovaného časového intervalu. Nevejde-li se na obrazovku celý soubor, můžete se v něm pochopitelně libovolně pohybovat pomocí horizontálního posuvníku.

Klepněte pro větší obrázek

Máme-li připravenu vizuální stránku věci, je potřeba provést vlastně už jen dva kroky. Nejdříve určíme vstupní soubor přes parametr FileName a poté necháme vykreslit stopy metodou BuildPeaks. Tím je to hlavní za námi, ale máme zde ještě několik dalších funkcí. Celou křivku si můžete uložit do datového souboru, který bude uložen pod stejným názvem jako vstupní soubor a bude změněna pouze přípona (tu si můžete rovněž zvolit). Když budete poté v budoucnu načítat soubor znovu, vykreslení již bude násobně rychlejší (použije se pouze tento "indexový" soubor), což poznáte obzvlášť u velkých souborů v řádu desítek či stovek megabajtů.

Mezi další možnosti komponenty patří základní práce s přehráváním souboru (metody jako Play, Stop apod..) a to nejen od začátku souboru, ale i od vámi označeného místa v "grafu", čehož dosáhnete levým tlačítkem myši. A jako nezbytný doplněk ještě komponenta umí zjistit základní parametry načteného souboru (počet kanálů, délka..).

Kromě základních parametrů a metod má komponenta i několik užitečných událostí. Pomocí nich můžete například sledovat průběh načtení souboru (a zobrazovat v případě delšího souboru nějaký ukazatel průběhu) a podobně.

Komponenta určitě není dokonalá a má své drobné mouchy. Například se mi nepodařilo vypnout zobrazování popisků os. To jsou ale vesměs pouhé detaily a programujete-li nějaký program pro práci se zvukem, je tato komponenta dobrým základem. Nemusíte se starat o grafickou stránku věci a můžete se soustředit na samotnou funkčnost. Vzhledem k tomu, že je opět dostupný zdrojový kód, můžete si ostatně případné detaily upravit sami.

www
verze: ?
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Nejhledanější na Centrum.cz: Ošklivka Betty předehnala Kobzanovou

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Ruční úprava, Křivka, Díl, Základní věc, Filename, Základní stránka, Stop

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů