Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 75.

Po nějaké době zde máme opět něco vizuálního. Alpha Controls jsou klasický soubor nejčastějších vizuálních komponent, které jsou obohaceny o grafické efekty.

Alpha Controls Lite

Nejprve upřesnění. Alpha Controls nejsou bohužel zdarma. Jedná se o shareware, přičemž jsou komponenty plně funkční a použitelné s tím nepříjemným detailem, že před spuštěním aplikace je zobrazeno okno upozorňující na tuto skutečnost. My se budeme však zabývat odlehčenou verzí těchto komponent, verzí Lite, která je kompletně zdarma, ale nenabízí bohužel ani zdaleka tolik možností. "Očesaná" verze se skládá pouze ze 4 komponent. Pokud jsem vás ještě neodradil od dalšího čtení, pojďme si tyto komponenty představit.

Výběr, který autor do odlehčené verze připravil, je složen z tlačítka, checkboxu, panelu a editboxu. A čím že jsou tedy komponenty tak zajímavé? Název Alpha Controls není jen tak samoúčelný. Komponenty jsou totiž mimo jiné vybaveny jakýmsi druhem "alphablending efektu". Při najetí kurzorem nad tlačítko se tak změní jeho barva postupným přechodem od jednoho gradientního odstínu ke druhému. Vizuálně je to opravdu vcelku povedené narozdíl od některých jiných projektů.

sButton - Tlačítko je z této čtveřice zřejmě nejpovedenější (i když checkbox je taky pěkný) a bude asi nejlépe použitelné. Kromě zmiňovaného efektu při najetí kurzorem a kliknutí na tlačítko má i všechny ostatní běžné parametry, takže jím můžete to standardní bez problému nahradit. Zmiňovaný vizuální efekt můžete ovlivnit nastavením celé řady parametrů, které snad ani nemá cenu popisovat, protože jich je prostě hodně.

sCheckBox - CheckBox je mým druhým oblíbeným prvkem. Svým vzhledem je tak decentní a nenápadný, že jej můžete směle umístit kamkoliv do vaší aplikace mezi klasické komponenty a zcela jím nahradit standardní checkbox. Celkový vzhled aplikace tím vůbec neutrpí a rozhodně to nebude vypadat jako "pěst na oko" jak tomu obvykle v podobných případech bývá. Při tom všem však vypadá velmi hezky, obsahuje již zmiňovaný efekt a nastavit si můžete libovolné parametry včetně obrázků zatržítek pro 4 různé stavy komponenty.

sEdit - EditBox sice již není na první pohled tak efektní, jeho zvýraznění spočívá vlastně jen v zobrazení jakéhosi rámečku kolem při najetí kurzorem, ale přesto o něm platí totéž co o CheckBoxu. Opět si můžete do nejmenšího detailu nastavit všechny vizuální prvky.

sPanel - O panelu už toho není příliš co dodat, jen bych se zbytečně opakoval. Stejně je nejlepší, vyzkoušíte-li si dostupné možnosti sami.

Určitě by bylo ideální mít celý soubor komponent v jednotném duchu, ale pak by bylo nutné zaregistrovat si ostrou verzi. Za cenu $35 se to však nevyplatí. Co si tedy počít s verzí Lite? Ne vždy potřebujeme celou sadu jednotných komponent. Někdy nám stačí jen hezké tlačítko či checkbox. A na to právě můžeme verzi Lite použít. Navíc se dají tyto komponenty díky svému decentnímu vzhledu dobře integrovat i mezi ostatní standardní komponenty a ve výsledné aplikaci nebudou na první pohled působit rušivým dojmem.

WWW stránky
Verze: 3.02
Delphi: 5, 6, 7
C++ Builder: ne

Diskuze (2) Další článek: Více SPAMů než užitečných e-mailů?

Témata článku: Software, Programování, Standardní verze, Lite, Díl, Odlehčená verze, Komponenta, Alpha

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost