Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 74.

Internet a sítě obecně, to jsou věci, které už nějaký ten rok hýbou světem. Jistě se nám tedy budou v našich aplikacích hodit rozličné užitečné funkce, které se touto problematikou zabývají a právě takové funkce nám nabízí balík knihoven, který si dnes popíšeme.

Synapse

Na balíček těchto knihoven jsem byl upozorněn jedním čtenářem, což ostatně není poprvé a veškerá upozornění na zajímavé komponenty či knihovny samozřejmě vítám. Jedinou podmínkou je to, že komponenty musí být zdarma (alespoň pro osobní použití) a pokud možno i se zdrojovým kódem, ale to už není v zásadě potřeba. Rozhodně nehodlám dělat reklamu nějakým komerčním projektům.

Tak tedy zpět k dnešnímu balíčku knihoven. Jedná se opět o český produkt, jehož autorem je Lukáš Gebauer a stejně jako minule jde o soubor knihoven, ne komponent. Již v úvodu jsme si řekli, jaké je zaměření tohoto balíčku a než si povíme víc, nejprve něco k "instalaci". Jelikož se nejedná o komponenty, instalace vlastně spočívá pouze v rozbalení souborů do příslušného adresáře a v přidání cesty k této složce do sekce Library path v nastavení Delphi. Pak již jen stačí přidat příslušnou knihovnu do vašeho projektu prostřednictvím uses a je hotovo.

Celkem tedy najdete v balíku 24 knihoven se zaměřením na TCP/IP. Bylo by jistě složité a zbytečné, popisovat všechny funkce jednotlivých knihoven a ani nemáme tolik prostoru, takže si uvedeme jen stručný seznam některých z možností, které balík nabízí a které vyzdvihuje na stránkách sám autor. Tak tedy, začneme pěkně od základů a jistě vás nepřekvapí podpora takových protokolů jako je POP3, SMTP, HTTP nebo telnet. A následuje výčet dalších méně častých zkratek jako jsou NNTP (tedy známé "News"), SNTP, NTP a podpora proxy (SOCKS 4 a 5). Knihovny podporují adresy formátu IPv4 i IPv6. V celém balíku naleznete dále podporu pro všechny pomocné záležitosti jako jsou různé znakové sady (ISO, Windows, Kameničtí, UNICODE...), kódování MIME, dále výpočty CRC a MD5. Nechci, aby se tento popis zvrhl jen v seznam zkratek, ale pro znalce je ten výčet dostatečným argumentem než nějaký zdlouhavý popis. Toto je jen seznam toho nejzákladnějšího a určitě jsem v tom množství na mnoho důležitých funkcí zapomněl, za což se předem omlouvám. Nejlepší stejně bude to, pokud si vše otestujete na vlastní kůži. Nikdo určitě nevyužije všechny dostupné protokoly a funkce a každý bude hledat jen to, co potřebuje. V tomto balíku určitě nebude vaše hledání marné.

Ke cti autora slouží i to, že celý projekt má podrobnou dokumentaci, která je jednak online, ale zároveň ji najdete i v archivu spolu s knihovnami. Kromě toho zde najdete i několik ukázkových aplikací a mnoho dalších zajímavých informací a návodů.

Nabízí se zde srovnání se známým velkým balíkem Indy, který má stejné zaměření a o jehož kvalitách svědčí i to, že je od jisté doby a verze součástí Delphi. Autor sám se k tomuto srovnání vyjadřuje v rubrice FAQ asi tím způsobem, že Indy je velký balík s množstvím komplexních a komplikovaných tříd, což není pro jednodušší úlohy vždy potřeba. Proto je často výhodnější použít jednodušší a univerzální balík Synapse. Druhým důvodem, který uvádí autor, je téměř plná kompatibilita knihoven mezi Windows a Linuxem, v čemž má naopak Indy ještě značné nedostatky (osobně nedokážu posoudit, nemám Linux).

Dost slov, teď už je jen třeba si knihovny stáhnout a vyzkoušet. Pokud vás téma TCP/IP zajímá, rozhodně nebudete litovat.

www
verze: release 31
Delphi: 3 a výše
C++ Builder: ano (přesné verze nezjištěny)
Kylix: 1 a výše

Váš názor Další článek: Podvodní digiťák od SONY

Témata článku: Software, Internet, Programování, Unicode, MD5, SOCKS, Komponenta, Dostatečné množství, Knihovna, Synapse, Stejné zaměření, Díl, Plná kompatibilita


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů