Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 73.

Tentokrát zde máme něco z domácího prostředí. Představíme si několik zajímavých jednotek od jedné české společnosti.
Abych nebyl snad obviněn z nějaké reklamy, musím rovnou na úvod říct, že jsem na stránky této společnosti (MandySoft) narazil náhodou při hledání zajímavých komponent pro Delphi. Na stránkách jsem pak nalezl spousty zajímavých unitů a komponent, které evidentně vznikly jako vedlejší produkt při vývoji softwaru, který firma prodává.

Najdete zde opravdu všehochuť. Při nahlédnutí do zdrojových kódů je vidět, že některé jednotky jsou opravdu prastaré, ale to není v zásadě překážkou. Funkčnost tím není nijak omezena. Zároveň jsou ale i některé části kódu přímo v assembleru, což značným způsobem zvyšuje rychlost prováděných operací.

Nemá cenu podrobně popisovat všechny jednotky nebo dokonce všechny jejich funkce. My si jen jako obyčejně vybereme několik zástupců.

Nejprve něco jednoduchého pro zahřátí. Jednotka auxweb obsahuje vlastně jen jednu hlavní funkci, která dokáže zkontrolovat zadanou internetovou adresu, upravit ji do správného tvaru (např. přidáním http:// před www) a vrátit na výstupním parametru typ adresy (web, ftp, email...). Velmi jednoduché, ale občas praktické.

Dále je zde něco velmi užitečného, pokud se často setkáváte s dokumenty v různém kódování češtiny a nebo potřebujete rychle vytvořit třeba několik verzí vašich webových stránek v různých českých kódováních. Knihovna czstr dokáže velmi rychle (napsáno v assembleru) navzájem převádět řetězce v různých kódových stránkách mezi sebou.

Následuje několik různých komponent pro přístup k databázím ekonomického systému Money2000 a knihovny pro práci s dalšími typy tabulek různých databází. Nechybí ani několik grafických záležitostí jako je ukazatel průběhu a práce s ikonou na tray-liště hlavního panelu. Mezi drobnosti patří i jednotka, která umožní spustit pouze jednu instanci aplikace a konečně nástroj pro detailní zobrazení všech běžících procesů a jednotlivých vláken s možností jejich ukončení.

To je tedy stručný výběr ze seznamu. Já vím, že tyto jednotky a komponenty nepřinášejí nic zvláštního a většina funkcí se dá běžně najít i jinde, ale přesto se zde nacházejí i některé zajímavosti (obzvláště užitečná je jednotka na konverzi češtiny) a zkoumání zdrojových kódů může stát za to. Všechny zmíněné knihovny jsou zdarma a pro různé verze Delphi, takže tentokrát nemá smysl ani psát obvyklou závěrečnou tabulku s přehledem a dlužím vám již jen odkaz na stránky MandySoft.

Diskuze (1) Další článek: VirtualDub verze 1.5.3

Témata článku: Software, Programování, Obvyklá funkce, Hlavní funkce, Díl, Komponenta, Jednoduchý tvar, Jednoduchý typ, Zajímavá funkce, Vedlejší produkt, Užitečná funkce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů