Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 72.

Formát ZIP je bezesporu jeden z nejrozšířenějších komprimačních formátů vůbec. Proto je jeho podpora častým námětem mnoha komponent. Jednu z nich si dnes představíme.

ZipForge 2.0.2

Začneme nejprve tím, že komponenta je (jak je v našem seriálu zvykem) zdarma, ale pouze pro osobní použití a neobsahuje zdrojové kódy. Než si ji budete moci stáhnout, je potřeba vyplnit několik údajů o své osobě a hlavně kontaktní email, na který vám bude odeslán aktivační kód. Ten je naštěstí odeslán ihned (alespoň v mém případě tomu tak bylo) a nemusíte tedy čekat i několik hodin, jak tomu leckdy bývá (pokud email vůbec dojde). Mezitím si již můžete komponentu stáhnout. Upozorňuji však, že vás čeká poměrně nepříjemné a nezvyklé překvapení (obzvlášť pro uživatele připojené přes dial-up), protože balík má více jak 6 MB. To napovídá o tom, že v archivu nebude jen pouhá komponenta, ale též množství příkladů, nápověda a další přídavky.

Instalace je snadná, protože jen spustíte instalační soubor, zadáte aktivační kód a vyberete si, pro jakou verzi Delphi chcete balík nainstalovat. Vše ostatní je už automatické a po spuštění Delphi naleznete na paletě novou záložku s komponentou ZipForge. Rovněž se do IDE integruje nápověda (to lze zakázat při instalaci).

Mezi hlavní funkce komponenty patří plná kompatibilita s PKZIP 2.x, dále vytváření dnes běžných samorozbalovacích archivů a rovněž archivů chráněných heslem. Určitě není potřeba vyjmenovávat všechny zcela běžné funkce jako jsou přidávání, mazání, rozbalování, testování a aktualizace souborů v archivu a další. To je naprostá samozřejmost a není třeba se o tom dlouze rozepisovat. Komponenta se také chlubí možností práce s archivy pouze v paměti, dále nízkými nároky na paměť i při práci s obrovskými archivy, dále čtení a oprava porušených archivů a podpora ZIP64 (upřímně se přiznávám, že nevím co to je, jen odhaduji). K samozřejmým funkcím patří rovněž rozdělování archivu do několika souborů a disků.

Teď si však musíme povědět něco o práci s komponentou. Jedná se o komponentu jako takovou v pravém slova smyslu a stejně se s ní i pracuje. Komponentu si umístíte na formulář a nastavíte v Object Inspectoru (či za běhu aplikace) všechny potřebné vlastnosti. Jednotlivé funkce pak spouštíte prostřednictvím příslušných metod komponenty a celý proces můžete sledovat (a příslušně reagovat) na základě událostí komponenty. Není tak například žádný problém sledovat během komprimace její průběh a zobrazovat jej v procentech do nějakého ukazatele. To vše je poměrně obvyklé i u jiných podobných komponent. Co je však méně obvyklé je to, že všechny funkce jsou "zadrátovány" přímo v komponentě samotné a není tedy potřeba žádná DLL knihovna či něco podobného. To je poněkud dvojsečné. Při aktualizaci je nutné přeinstalovat komponentu celou, nemluvě o samotných aplikacích, místo aby stačilo jen nahradit jednu DLL knihovnu. Na druhou stranu je zase vše pohromadě v jednom souboru a funkčnost je tak zaručena prakticky za všech okolností. Navíc může být o něco jednodušší i práce s komponentou. Nechci se přiklánět ani k jedné z variant, to nechám na vás. Komponenta prostě nabízí své řešení.

Co říci závěrem? Komponenta je to propracovaná, celý balík působí velmi profesionálně, instalace je snadná, obsahuje dobrou nápovědu i řadu ukázkových aplikací. Co více si přát? Možná bych ale přeci jen volil poněkud jiný způsob distribuce než v 6 MB souboru, například oddělené instalace pro jednotlivé verze Delphi a C++, ale to je opravdu jen detail.

www
verze: 2.02
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: 4 - 6

Váš názor Další článek: Externí DVD±R/RW vypalovačka od Verbatimu

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Celá knihovna, Plná kompatibilita, Naprostá samozřejmost, Obvyklá funkce, Naprostý základ, Archiv, Běžná aktualizace, Komp, Obrovský smysl, Běžná práce, DEL, Obrovský archiv, Díl, Obrovské překvapení, Nepříjemná vlastnost


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači