Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 70.

Malování grafů, to bude naše dnešní náplň či přesněji řečeno naší dnešní komponenty.

PaintGrid Components

Dobrá, rovnou na začátku se přiznám, že úvod je poněkud nadnesený, protože dnešní komponenty (jsou ve skutečnosti dvě a ne jedna) vlastně nemalují přímo grafy. O to se musíte postarat "ručně". Komponenty se však postarají o nakreslení "pozadí" grafu, tedy rastru, os X a Y a jejich popisu podle zvoleného měřítka, kterému se automaticky podle změny rozměru přizpůsobují. Vytvoří vám tedy jakýsi základ pro další práci, čímž můžete ušetřit nějaký ten čas.

Po jednoduché a bezproblémové instalaci najdete na paletě komponent novou záložku Qarsoft a v ní komponenty PaintBoxGrid a BitmapGrid. V čem se liší? Jejich možnosti jsou vlastně velmi podobné. První z komponent je však vizuální a tím pádem výsledek své práce zobrazuje na formuláři, druhá komponenta zase umožní totéž uložit do souboru BMP jako obrázek.

Komponenty jsou opravdu velmi jednoduché, ale přesto vám práci usnadnit mohou. Jelikož jsou jejich možnosti víceméně stejné, popišme si jejich vlastnosti najednou. Moc jich sice není, ale to nejhlavnější zde naleznete. A vezmeme to rovnou podle abecedy. První volitelná vlastnost je typ písma popisků (hodnot) na osách. Další vlastnost se týká způsobu, jakým bude samotný "rastr" vykreslen. Celkem logicky máme 4 možnosti. Buď budou vodící čáry nakresleny horizontálně, vertikálně, v obou směrech a nebo vůbec. A samozřejmě je také možné vybrat si barvu této mřížky. Dále je pochopitelně možné nastavit rozměry celého grafu a jeho odsazení od všech okrajů. Poslední skupinka parametrů se souhrnně týká nastavení obou souřadných os. Nastavit lze její měřítko, rozteč jednotlivých vodících čar, interval mezi hodnotami popisků osy a podobně.

Některým bude komponenta možná připadat příliš jednoduchá a k ničemu, protože o kreslení grafu se vlastně musíte postarat sami. To je určitě škoda, že podpora přímého kreslení grafů jako takových v komponentách chybí, ale jedná se o verzi 1.0 a třeba se dočkáme zlepšení. Jak se to dělá "ručně" se ostatně můžete nechat inspirovat v příkladech přiložených ke komponentám. Přesto vám mohou komponenty posloužit jako slušný základ pro jednoduché grafy převážně "technického typu".

Za zmínku stojí jistě i další komponenty, které se nacházejí na stránkách autora, takže neváhejte a navštivte je.

www
verze: 1.0
Delphi: 3 - 7
C++ Builder: ?

Váš názor Další článek: Český Telecom: zisk za první čtvrtletí klesl o 34 procent

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Vodící čáry, Díl, Jednoduchý typ

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů