Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 68.

Ochrana aplikací před nelegálním používáním, to je věčný boj a vymýšlení různých typů ochran. I vaše aplikace si můžete určitým (adekvátním) způsobem ochránit. Dnes si představíme další komponenty, které se o tuto ochranu postarají za vás.

TurboPower OnGuard

Podobné komponenty, sloužící k ochraně vašich aplikací, jsme si už kdysi ukazovali. Slouží k tomu, aby váš program fungoval jako demoverze nebo jako časově omezená verze (obvykle 30 dní) a teprve po zadání správného sériového čísla (či jiného způsobu registrace) se veškeré funkce uvolnily a zrušilo se časové omezení.

Nepřekonatelná ochrana neexistuje a vždy je jen otázkou času, než ji někdo prolomí. Tímto způsobem je potřeba na celou věc nahlížet a neočekávat od podobných komponent zázraky. Je potřeba vidět smysl těchto komponent hlavně v tom, že ochrání vaše aplikace před poctivými uživateli (pokud se pak dá hovořit v takovém případě o ochraně), kteří se ani nebudou pokoušet ochranu prolomit a dále před drtivou většinou běžných uživatelů, kteří to zkrátka nedokážou.

Ochrana většinou spočívá v tom, že se po instalaci či prvním spuštění uloží kamsi (obvykle do registrů nebo nějakého dobře ukrytého souboru) datum a poté se již jen počítá, kolik dní (či kolik spuštění) ještě uživateli zbývá do vypršení zkušební lhůty.

Balík komponent TurboPower OnGuard vám umožní využít všechny tyto obvyklé způsoby a nebo je i vzájemně kombinovat. Po běžné instalaci naleznete na paletě novou záložku OnGuard a v ní celkem 10 komponent, ze kterých si teď některé v krátkosti představíme.

OgDateCode - Touto komponentou zařídíte omezení používání aplikace (nebo její části) pouze na určitou dobu (mezi dvěma daty). Příslušná časová značka je vložena přímo do aplikace a můžete detekovat i pokusy o změnu systémového data uživatelem.

OgDaysCode - Tato komponenta zase umí omezit používání aplikace pouze na určitý počet dní (v daném dni je možno aplikaci spouštět libovolně).

OgNetCode - S touto ochranou se běžně nesetkáme. Slouží k omezení současně spuštěných instancí programu v síti ze serveru.

OgProtectExe - Přímá ochrana vašeho exe souboru tím, že si komponenta uloží jeho velikost a CRC a varuje vás při jakékoliv změně.

To je asi tak hlavní ochranné jádro. Vše by však nefungovalo bez dostatečného systému kódů a sériových čísel a pro jejich tvorbu a ověřování. Tím se zabývají v různých podobách ostatní komponenty.

Celý balík působí velmi propracovaně a nejedná se rozhodně o nějaké narychlo vytvořené dílko. Určitě stojí za to pročíst podrobně manuál, který má v PDF formě více než 100 stránek.

Jak již bylo řečeno, žádná ochrana není spolehlivá ve všech případech, ale chcete-li se alespoň o něco pokusit, je tento balík komponent dobrá volba.

www
verze: 1.13
Delphi: 3 - 7
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Za internetové pirátství odnětí svobody až 2 roky

Témata článku: Software, Programování, Spolehlivá volba, Spolehlivý způsob, Dostatečná změna, Časová značka, Zázrak, Systémová data, Drtivá většina, Komponenta, Ochrana, Omezení používání, Díl, Přímá volba, Podobný způsob, Běžný den


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí