Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 68.

Ochrana aplikací před nelegálním používáním, to je věčný boj a vymýšlení různých typů ochran. I vaše aplikace si můžete určitým (adekvátním) způsobem ochránit. Dnes si představíme další komponenty, které se o tuto ochranu postarají za vás.

TurboPower OnGuard

Podobné komponenty, sloužící k ochraně vašich aplikací, jsme si už kdysi ukazovali. Slouží k tomu, aby váš program fungoval jako demoverze nebo jako časově omezená verze (obvykle 30 dní) a teprve po zadání správného sériového čísla (či jiného způsobu registrace) se veškeré funkce uvolnily a zrušilo se časové omezení.

Nepřekonatelná ochrana neexistuje a vždy je jen otázkou času, než ji někdo prolomí. Tímto způsobem je potřeba na celou věc nahlížet a neočekávat od podobných komponent zázraky. Je potřeba vidět smysl těchto komponent hlavně v tom, že ochrání vaše aplikace před poctivými uživateli (pokud se pak dá hovořit v takovém případě o ochraně), kteří se ani nebudou pokoušet ochranu prolomit a dále před drtivou většinou běžných uživatelů, kteří to zkrátka nedokážou.

Ochrana většinou spočívá v tom, že se po instalaci či prvním spuštění uloží kamsi (obvykle do registrů nebo nějakého dobře ukrytého souboru) datum a poté se již jen počítá, kolik dní (či kolik spuštění) ještě uživateli zbývá do vypršení zkušební lhůty.

Balík komponent TurboPower OnGuard vám umožní využít všechny tyto obvyklé způsoby a nebo je i vzájemně kombinovat. Po běžné instalaci naleznete na paletě novou záložku OnGuard a v ní celkem 10 komponent, ze kterých si teď některé v krátkosti představíme.

OgDateCode - Touto komponentou zařídíte omezení používání aplikace (nebo její části) pouze na určitou dobu (mezi dvěma daty). Příslušná časová značka je vložena přímo do aplikace a můžete detekovat i pokusy o změnu systémového data uživatelem.

OgDaysCode - Tato komponenta zase umí omezit používání aplikace pouze na určitý počet dní (v daném dni je možno aplikaci spouštět libovolně).

OgNetCode - S touto ochranou se běžně nesetkáme. Slouží k omezení současně spuštěných instancí programu v síti ze serveru.

OgProtectExe - Přímá ochrana vašeho exe souboru tím, že si komponenta uloží jeho velikost a CRC a varuje vás při jakékoliv změně.

To je asi tak hlavní ochranné jádro. Vše by však nefungovalo bez dostatečného systému kódů a sériových čísel a pro jejich tvorbu a ověřování. Tím se zabývají v různých podobách ostatní komponenty.

Celý balík působí velmi propracovaně a nejedná se rozhodně o nějaké narychlo vytvořené dílko. Určitě stojí za to pročíst podrobně manuál, který má v PDF formě více než 100 stránek.

Jak již bylo řečeno, žádná ochrana není spolehlivá ve všech případech, ale chcete-li se alespoň o něco pokusit, je tento balík komponent dobrá volba.

www
verze: 1.13
Delphi: 3 - 7
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Za internetové pirátství odnětí svobody až 2 roky

Témata článku: Software, Programování, Zázrak, Komponenta, Přímá volba, Ochrana, Spolehlivá volba, Běžný den, Dostatečná změna, Drtivá většina, Omezení používání, Podobný způsob, Díl, Spolehlivý způsob

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů