Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 67.

Není to tak dávno, co jsme si ukazovali zajímavou komponentu, která umožňovala v Delphi aplikacích spouštět PHP skripty bez nutnosti použití serveru. Dnes si představíme něco podobného, rovněž spouštění skriptů, ale z trochu jiného soudku.

psvActiveScript 1.0

Pokud jste tehdy po přečtení článku o PHP4Delphi uposlechli mojí radu a navštívili stránku autora projektu, mohli jste zde nalézt celou řadu dalších komponent a mezi nimi právě i psvActiveScript. Jednoduše řečeno umožňuje tato komponenta (ve skutečnosti jsou dvě) spouštět skripty (VB skript, JavaScript apod..) z Delphi aplikací.

I když je práce s komponentami poměrně snadná, tedy alespoň pokud mohu soudit z přiložených demonstračních aplikací, bohužel chybí jakákoliv nápověda či popis, což by rozhodně na škodu nebylo. Jelikož VBskript není zrovna moje parketa, byl jsem nucen se spolehnout na ukázkové aplikace a experimenty s nimi a musím uznat, že vše zřejmě funguje jak má. Mezi ukázkovými aplikacemi nalezneme jednoduchý výpočet, práci s databází a i vkládání textu do souboru přímo ve Wordu.

psvAppletHost

Druhá dnešní komponenta ze stejné "stáje" se zabývá ActiveX. Ať už si myslíte o této technologii cokoliv, najdete ji i v Delphi a tato komponenta vám umožní prvky ActiveX přidávat i za běhu aplikace. Umožňuje rovněž stahovat ActiveX komponenty z internetu. Nemá asi cenu příliš něco dodávat, lepší bude, když si s komponentou pohrajete sami. Rovnou vás ale musím upozornit, že práce s ní je o něco složitější než v předchozím případě, ale tentokrát nechybí nápověda a pochopitelně ani několik ukázkových aplikací.

Tím pro dnešek končíme, ale znovu vás musím odkázat na stránku autora, kde naleznete ještě několik dalších velmi zajímavých komponent. Rozhodně to stojí za to. Kromě několika vizuálních komponent zde najdete i několik „internetových“, dále dva experty a dvě hotové aplikace.

www
Delphi: 5 - 7
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Smrtelný virus SARS zasahuje i do světa IT

Témata článku: Software, Programování, Díl, Komponenta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů