Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 65.

Dnes si představíme přímo megabalík komponent. Nic tak velkého jsme dosud v našem seriálu neměli. Seznamte se s JEDI Visual Component Library.

JEDI Visual Component Library

Napsat srozumitelnou recenzi na tak velký balík opravdu není jednoduché, protože jen trochu detailnější popis by vystačil na několik dílů seriálu. Nechme pro začátek hovořit čísla. Celkem najdete v balíku více než 400 komponent. Instalační balík má přes 9 MB. Po rozbalení archivu pak veškeré zdrojové kódy a další moduly zabírají téměř 35 MB a tvoří jej celkem přes 2800 souborů. Po instalaci naleznete na paletě komponent dohromady 21 nových záložek s komponentami! Tolik tedy čísla. Z tohoto popisu je snad jasné, že je zcela nemožné procházet jednotlivé komponenty a popisovat si je, protože jen seznam jejich názvů by zabral celý článek.

Instalace takového monstra snad ani nemůže probíhat jinak než pomocí nějakého instalačního programu. Stačí jej tedy spustit (resp. spustit dávkový soubor, který nejprve instalační program vytvoří a pak spustí) a standardním způsobem v přehledné stromové struktuře vybrat přesně to, co chcete nainstalovat. Kromě samotných komponent je to kompletní nápověda (která se integruje do IDE Delphi), několik expertů a další drobnosti. Pak již jen stačí kliknout na příslušné tlačítko a počkat, než se instalace dokončí. Počkat si opravdu budete muset, protože než se těch 35 MB "přelouská", nějakou dobu to zabere (na mém stařičkém počítači několik minut).

Tak obrovský balík samozřejmě nemá jednoho autora a dá se říci, že v sobě integruje to nejlepší, co se z Open Source komponent sehnat dá. Proto se vám některé komponenty mohou zdát velmi povědomé (obsahuje mimo jiné i legendární balík RxLibrary).

Vzhledem k rozsahu je nesmysl říkat, že je balík zaměřen na nějakou oblast, protože je prostě zaměřen na všechno.

Několik záložek se týká databází a najdete zde zřejmě opravdu vše, na co si jen vzpomenete. Nechybí ani velké množství různých nestandardních vizuálních komponent, dále obvyklá sada vylepšených standardních komponent a to samozřejmě rovněž v obrovském množství. Jedna ze záložek je specializovaná na záležitosti systému, jiná je zaměřena na dialogy (jen těch je úctyhodných 44). Pochopitelně nesmí chybět ani záložka týkající se internetových komponent, dále ovládání multimédií (audio, video, pákové ovladače atd..), dále několik šikovných komponent na vylepšení vlastností formulářů a mnoho mnoho dalšího.

Vím dobře, že na základě tohoto povrchního popisu si jen těžko můžete udělat nějakou reálnější představu o celém balíku. Troufám si však tvrdit, že ať už hledáte jakoukoliv komponentu, v tomto balíku ji najdete a nebo alespoň podobnou. Výhoda takového souboru komponent je ve snadné instalaci všeho naráz, problematická naopak může být orientace v takovém množství komponent. Rovněž je jasné, že nikdo nevyužije všechny komponenty a obzvlášť pokud jste zaměřeni na nějakou konkrétní oblast, zřejmě bude lepší najít si nějaký specializovanější balík.

Tento projekt se snaží vyhovět všem a bez složitého instalování jednotlivých komponent pokrýt všechny oblasti najednou. Nutno říct, že se mu to daří skvěle a že se jedná opravdu o úctyhodný "megabalík".

www
verze: 2.1
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: ne
Kylix: zřejmě částečně ano

Diskuze (5) Další článek: Hledáme autory!

Témata článku: Software, Programování, Open source, Díl, Obrovské množství, Komponenta


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny