Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 65.

Dnes si představíme přímo megabalík komponent. Nic tak velkého jsme dosud v našem seriálu neměli. Seznamte se s JEDI Visual Component Library.

JEDI Visual Component Library

Napsat srozumitelnou recenzi na tak velký balík opravdu není jednoduché, protože jen trochu detailnější popis by vystačil na několik dílů seriálu. Nechme pro začátek hovořit čísla. Celkem najdete v balíku více než 400 komponent. Instalační balík má přes 9 MB. Po rozbalení archivu pak veškeré zdrojové kódy a další moduly zabírají téměř 35 MB a tvoří jej celkem přes 2800 souborů. Po instalaci naleznete na paletě komponent dohromady 21 nových záložek s komponentami! Tolik tedy čísla. Z tohoto popisu je snad jasné, že je zcela nemožné procházet jednotlivé komponenty a popisovat si je, protože jen seznam jejich názvů by zabral celý článek.

Instalace takového monstra snad ani nemůže probíhat jinak než pomocí nějakého instalačního programu. Stačí jej tedy spustit (resp. spustit dávkový soubor, který nejprve instalační program vytvoří a pak spustí) a standardním způsobem v přehledné stromové struktuře vybrat přesně to, co chcete nainstalovat. Kromě samotných komponent je to kompletní nápověda (která se integruje do IDE Delphi), několik expertů a další drobnosti. Pak již jen stačí kliknout na příslušné tlačítko a počkat, než se instalace dokončí. Počkat si opravdu budete muset, protože než se těch 35 MB "přelouská", nějakou dobu to zabere (na mém stařičkém počítači několik minut).

Tak obrovský balík samozřejmě nemá jednoho autora a dá se říci, že v sobě integruje to nejlepší, co se z Open Source komponent sehnat dá. Proto se vám některé komponenty mohou zdát velmi povědomé (obsahuje mimo jiné i legendární balík RxLibrary).

Vzhledem k rozsahu je nesmysl říkat, že je balík zaměřen na nějakou oblast, protože je prostě zaměřen na všechno.

Několik záložek se týká databází a najdete zde zřejmě opravdu vše, na co si jen vzpomenete. Nechybí ani velké množství různých nestandardních vizuálních komponent, dále obvyklá sada vylepšených standardních komponent a to samozřejmě rovněž v obrovském množství. Jedna ze záložek je specializovaná na záležitosti systému, jiná je zaměřena na dialogy (jen těch je úctyhodných 44). Pochopitelně nesmí chybět ani záložka týkající se internetových komponent, dále ovládání multimédií (audio, video, pákové ovladače atd..), dále několik šikovných komponent na vylepšení vlastností formulářů a mnoho mnoho dalšího.

Vím dobře, že na základě tohoto povrchního popisu si jen těžko můžete udělat nějakou reálnější představu o celém balíku. Troufám si však tvrdit, že ať už hledáte jakoukoliv komponentu, v tomto balíku ji najdete a nebo alespoň podobnou. Výhoda takového souboru komponent je ve snadné instalaci všeho naráz, problematická naopak může být orientace v takovém množství komponent. Rovněž je jasné, že nikdo nevyužije všechny komponenty a obzvlášť pokud jste zaměřeni na nějakou konkrétní oblast, zřejmě bude lepší najít si nějaký specializovanější balík.

Tento projekt se snaží vyhovět všem a bez složitého instalování jednotlivých komponent pokrýt všechny oblasti najednou. Nutno říct, že se mu to daří skvěle a že se jedná opravdu o úctyhodný "megabalík".

www
verze: 2.1
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: ne
Kylix: zřejmě částečně ano

Diskuze (5) Další článek: Hledáme autory!

Témata článku: Software, Programování, Open source, Díl, Obrovské množství, Komponenta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů