Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 64.

Stejně jako minule i dnes si odpočineme od komponent a opět si představíme jeden zajímavý nástroj. Tentokrát slouží k měření času, který trávíte při programování v Delphi.

Time Watch

Taky vás zajímá, kolik času už jste strávili vysedáváním nad programováním nějakého projektu? Stará známá pravda je ta, že sedíte-li u počítače, čas běží jinak a než se nadějete, uplyne spousta hodin. Chcete-li mít tedy přehled o tom, kolik času vám Delphi užírají ze života, vyzkoušejte jednoduchý program Time Watch.

Autorem (či snad autorkou?) tohoto drobného nástroje je Heiko Groschupp a již jsme si řekli, že dokáže měřit čas strávený v Delphi nad jednotlivými projekty. Po stažení programu si jej umístěte do nějaké vhodné složky, kterou si pro tento účel vytvořte. Instalace se totiž nekoná a program prostě jen spusťte.

Usídlí se v tray panelu (na hlavním panelu vedle hodin), kde je indikován ikonkou v podobě loga Delphi (antický chrám) s hodinami. Odtud můžete přes pravé tlačítko myši vybírat všechny hlavní funkce programu. Nejprve bude zřejmě dobré otevřít okno s nastavením aplikace. Zde najdete tři záložky. Na té první naleznete seznam sledovaných projektů. U každého je uvedeno datum a čas prvního a posledního spuštění, celkový čas práce na projektu a čas posledního "sezení". V tomto seznamu můžete mazat položky, celý jej můžete vyexportovat do souboru a rovněž jej z podobného souboru načíst zpět. Můžete tak pracovat například na více počítačích (doma, v zaměstnání) a časy trávené nad určitým projektem pak snadno synchronizovat.

Na druhé záložce najdete několik drobných nastavení jako je například možnost spouštět aplikaci společně se systémem a rovněž zde můžete zadat ručně cestu k Delphi. Program je pak schopen Delphi sám spustit, pokud jej o to požádáte výběrem funkce z menu nebo automaticky. Poslední záložka již jen informuje o autorovi a verzi programu.

Tolik tedy k nastavení a zbývá již jen popsat, jak se chová program při spuštění Delphi. Malá lišta programu se přilepí na titulkový pruh hlavního okna Delphi a neustále vás informuje o tom, jak dlouho na právě otevřeném projektu pracujete a jaký je celkový čas. Naleznete zde i tlačítko pro pozastavení měření času (a jeho opětovného spuštění) a taktéž tlačítko na zobrazení seznamu projektů (to vlastně otevře již popsané okno se třemi záložkami).

Program je poměrně inteligentní a tak zastavuje měření času vždy, když Delphi minimalizujete a je tím pádem jasné, že se věnujete na počítači jiné činnosti. Při obnovení okna Delphi se "stopky" zase spustí. Totéž platí i pro šetřič obrazovky, po jehož aktivaci dojde rovněž k pozastavení měření času.

Tuto velmi jednoduchou pomůcku jistě rádi otestují všichni, kteří mají rádi svůj čas pod kontrolou. Navíc můžete uživatele vašich aplikací ohromovat tím, kolik času bylo nad vývojem stráveno. Postrádal jsem vlastně jen jednu věc a tou je automatické spuštění tohoto programu při spuštění Delphi. Sice je tento detail vyřešen právě možností spouštět program automaticky se systémem a vlastně i schopností programu spouštět Delphi, ale to se mi nezdá příliš praktické a snad se to v dalších verzích napraví.

www
verze: 1.4.1
Delphi: ano
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Informace o veletrhu IFA 2003

Témata článku: Software, Programování, Měření času, Praktický život, Díl, Komponenta, Poslední verze, Malá lišta, Určitý projekt, Poslední aplikace, Celkový čas, Watch, Poslední hodina, Delphi, Hlavní panel


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku