Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 64.

Stejně jako minule i dnes si odpočineme od komponent a opět si představíme jeden zajímavý nástroj. Tentokrát slouží k měření času, který trávíte při programování v Delphi.

Time Watch

Taky vás zajímá, kolik času už jste strávili vysedáváním nad programováním nějakého projektu? Stará známá pravda je ta, že sedíte-li u počítače, čas běží jinak a než se nadějete, uplyne spousta hodin. Chcete-li mít tedy přehled o tom, kolik času vám Delphi užírají ze života, vyzkoušejte jednoduchý program Time Watch.

Autorem (či snad autorkou?) tohoto drobného nástroje je Heiko Groschupp a již jsme si řekli, že dokáže měřit čas strávený v Delphi nad jednotlivými projekty. Po stažení programu si jej umístěte do nějaké vhodné složky, kterou si pro tento účel vytvořte. Instalace se totiž nekoná a program prostě jen spusťte.

Usídlí se v tray panelu (na hlavním panelu vedle hodin), kde je indikován ikonkou v podobě loga Delphi (antický chrám) s hodinami. Odtud můžete přes pravé tlačítko myši vybírat všechny hlavní funkce programu. Nejprve bude zřejmě dobré otevřít okno s nastavením aplikace. Zde najdete tři záložky. Na té první naleznete seznam sledovaných projektů. U každého je uvedeno datum a čas prvního a posledního spuštění, celkový čas práce na projektu a čas posledního "sezení". V tomto seznamu můžete mazat položky, celý jej můžete vyexportovat do souboru a rovněž jej z podobného souboru načíst zpět. Můžete tak pracovat například na více počítačích (doma, v zaměstnání) a časy trávené nad určitým projektem pak snadno synchronizovat.

Na druhé záložce najdete několik drobných nastavení jako je například možnost spouštět aplikaci společně se systémem a rovněž zde můžete zadat ručně cestu k Delphi. Program je pak schopen Delphi sám spustit, pokud jej o to požádáte výběrem funkce z menu nebo automaticky. Poslední záložka již jen informuje o autorovi a verzi programu.

Tolik tedy k nastavení a zbývá již jen popsat, jak se chová program při spuštění Delphi. Malá lišta programu se přilepí na titulkový pruh hlavního okna Delphi a neustále vás informuje o tom, jak dlouho na právě otevřeném projektu pracujete a jaký je celkový čas. Naleznete zde i tlačítko pro pozastavení měření času (a jeho opětovného spuštění) a taktéž tlačítko na zobrazení seznamu projektů (to vlastně otevře již popsané okno se třemi záložkami).

Program je poměrně inteligentní a tak zastavuje měření času vždy, když Delphi minimalizujete a je tím pádem jasné, že se věnujete na počítači jiné činnosti. Při obnovení okna Delphi se "stopky" zase spustí. Totéž platí i pro šetřič obrazovky, po jehož aktivaci dojde rovněž k pozastavení měření času.

Tuto velmi jednoduchou pomůcku jistě rádi otestují všichni, kteří mají rádi svůj čas pod kontrolou. Navíc můžete uživatele vašich aplikací ohromovat tím, kolik času bylo nad vývojem stráveno. Postrádal jsem vlastně jen jednu věc a tou je automatické spuštění tohoto programu při spuštění Delphi. Sice je tento detail vyřešen právě možností spouštět program automaticky se systémem a vlastně i schopností programu spouštět Delphi, ale to se mi nezdá příliš praktické a snad se to v dalších verzích napraví.

www
verze: 1.4.1
Delphi: ano
C++ Builder: ne

Váš názor Další článek: Informace o veletrhu IFA 2003

Témata článku: Software, Programování, Určitý projekt, Watch, Měření času, Delphi, Praktický život, Hlavní panel, Poslední verze, Díl, Malá lišta, Komponenta, Poslední hodina, Celkový čas, Poslední aplikace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost