Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 62.

Nedávno jsme si ukazovali komponentu, která uměla grabovat hudební CD a poté je převádět do MP3. Dnešní komponenta umí rovněž grabovat, ale navíc umí i identifikovat CD podle databáze FreeDB.

AKRip32

Jak začít s recenzí této komponenty? Vlastně to ani není komponenta, ale jedná se o knihovnu DLL, jejímž autorem je Andy Key. Je vydána pod licencí GPL a stručně řečeno umožňuje jednak zjišťovat řadu informací jak o samotné mechanice, tak hlavně o vloženém audio CD, dokáže grabovat audio stopy ("pouze" do WAV) a rovněž je tato knihovna schopna spolupracovat se servery FreeDB.org. Tím lze získat o vloženém CD prakticky všechny dostupné informace jako je název, autor, seznam skladeb a podobně. Samozřejmě to předpokládá, že CD je v databázi serveru obsaženo, ale to nebude vzhledem k popularitě tohoto systému velký problém.

Celá knihovna využívá ASPI a je napsána v jazyce C, ale to rozhodně není na překážku ani programátorům Delphi nebo Visual Basicu. Na stránce autora lze totiž nalézt ukázkové zdrojové kódy (od jiných tvůrců) pro práci v Delphi i VB a i jakousi komponentu či spíše hlavičku zmíněné knihovny přepsané do Delphi.

Klepněte pro větší obrázek

Právě na možnosti této komponenty pro Delphi se zaměříme, i když její funkce jsou víceméně dané používanou knihovnou a je to tak tedy pouze jakési rozhraní pro samotné AKRip. Budeme tedy raději mluvit o možnostech knihovny samotné a ne komponentě. Knihovna nabízí více jak 30 funkcí a procedur, takže popisovat detailně všechny je myslím zbytečné a není na to ani prostor.

Funkce bych rozdělil do 3 základních oblastí. Tou první je zjišťování informací o mechanice a vloženém médiu. Z CD mechaniky sice příliš informací nezískáte, ale alespoň to málo jako je typ, výrobce, verze firmware a také umístění na řadiči zjistit lze. Z média se dá načíst hlavička, takže získáte přehled o počtu a parametrech jednotlivých skladeb.

Druhou oblastí je grabování CD, tedy uložení jednotlivých skladeb na disk ve formátu WAV. K této funkci není příliš co dodávat, protože se neliší od jiných knihoven (komponent). Jak již bylo řečeno na začátku, o převod do formátu MP3 (či jiného) se musíte postarat sami pomocí jiných prostředků, protože to knihovna neumí. Co však umí je normalizace získaného souboru WAV.

Poslední oblastí je identifikace média pomocí serverů FreeDB.org a stažení jeho popisu. Tuto funkci osobně považuji za nejužitečnější z celé knihovny, protože grabovat umí kdejaká komponenta. Podporu CDDB (FreeDB) však jen tak nějaká knihovna (zdarma!) nemá. S pomocí příslušných funkcí tedy nejprve zjistíte seznam dostupných serverů s databází audio CD, podle hlavičky disku se vypočítají identifikační řetězce, které se serveru odešlou a v případě úspěchu se nám vrátí záznam (někdy i více) o daném médiu. Ten obsahuje jeho název a autora, žánr, seznam skladeb (a jednotlivé autory) atd.. Na přiloženém obrázku, který pochází z ukázkové aplikace pro Delphi, můžete vidět kousek záznamu o CD přijatém ze serveru. Navíc si můžete z popisků tlačítek udělat představu o nejhlavnějších funkcích knihovny.

A to je vlastně vše. Celá knihovna DLL má pouhých 70 kB, takže se nemusíte bát přílišné velikosti (už jsem viděl i FreeDB knihovnu, která měla 800 kB a uměla toho mnohem méně). Ti z vás, kteří dobře ovládají jazyk C, se mohou pokochat i zdrojovým kódem, který je samozřejmě k dispozici.

Vzhledem k tomu, že se jedná o DLL knihovnu, tentokrát nebudu do tabulky pod článkem psát, pro které verze Delphi nebo C++ Builderu je určena, protože teoreticky by měla být použitelná v libovolném programovacím prostředí pro Windows.

www
verze: 1.0rc2
Delphi: ano
C++ Builder: ano

Diskuze (2) Další článek: Microsoft odchází z konsorcia vyvíjejícího OpenGL

Témata článku: Software, Windows, Programování, Komponenta, Celá knihovna, Delphi, Knihovna, Díl, Jednotlivé komponenty, Dostupná komponenta, Dostupný server


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku