Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 61.

Po čase zde máme opět test klasického balíku komponent s poněkud honosným názvem TurboPower Essentials. Čím se nás bude snažit přesvědčit, abychom jej používali? O tom se dočtete v této recenzi.

TurboPower Essentials 1.11

Nechtěl jsem původně začínat hned kritikou, ale zřejmě mi nic jiného nezbývá, protože nepříjemnosti nastaly hned při instalaci. Ačkoliv archiv obsahuje instalační balíčky pro Delphi i C++ Builder a instalace by tak měla být hračkou, nebylo to tak snadné. Nevím, možná je chyba na mojí straně, ale fakt je ten, že se mi s dodanými instalačními balíčky komponenty nepovedlo nainstalovat do Delphi 5 ani 6. Nakonec jsem si musel instalační balíček vytvořit sám a poté se již komponenty poslušně nainstalovaly do palety komponent.

Tolik tedy k ne příliš příjemné instalaci. Třeba budete mít více štěstí, ale nyní již pojďme k popisu samotných komponent. Jako je již v podobných balících zvykem, naleznete zde jak komponenty úplně nové, tak i komponenty klasické doplněné o vylepšené vlastnosti.

EsLabel: Další z řady Labelů. Snad v každém větším balíku komponent můžete obvykle Label najít. Pravdou je to, že klasický Label moc možností na grafické sebevyjádření nenabízí. Naleznete zde proto obvyklou škálu vylepšení jako jsou stíny, různé druhy hloubkových efektů, barevných schémat a podobně. Celkem nic mimořádného, co by se nedalo najít i jinde.

EsScrollingMarquee: Tato komponenta už nebývá tak obvyklá, i když je docela užitečná. Jedná se o běžící text, tedy jakýsi "reklamní banner". Jako běžící text je použit EsLabel, takže i zde se můžete na textu graficky opravdu vyřádit. Komponenta netrpí žádnými nežádoucí a rušivými efekty blikání či špatného překreslování a je docela povedená. Nastavit si můžete pochopitelně všechny důležité parametry jako je rychlost a směr posunu textu apod..

EsCalendar: I komponenta kalendáře bývá velmi často vylepšována, ale v tomto případě příliš zvláštních funkcí nečekejte. Jedná se o velmi jednoduchý a střízlivě vypadající kalendář s možností listovat tlačítky mezi měsíci a roky. Kliknutím na příslušné tlačítko se zobrazí aktuální datum. Ke cti autorům rovněž slouží to, že opatřili komponentu i vlastností pro výběr dne, kterým začíná týden a můžete si tak nastavit u nás běžné pondělí (narozdíl od angloamerické neděle, která je implicitně nastavena).

EsCalculator: K této komponentě není celkem co říci. Vizuálně i funkčně je prakticky totožná s Kalkulačkou z Windows (ve své jednoduché, "nevědecké" verzi).

EsDateEdit: Jedná se jednoduchý ComboBox, po jehož rozbalení se zobrazí výše popsaný kalendář a slouží tím k výběru data. Nastavit tedy můžete prakticky stejné parametry jako u kalendáře.

EsNumberEdit: Opět další kombinace dvou komponent. Tentokrát je spolu s ComboBoxem sloučena kalkulačka a celý hybrid pak slouží ke vkládání čísel, přičemž díky kalkulačce můžete před vložením čísla použít i jednoduchý výpočet.

EsMenuButton: Tato komponenta rovněž nebývá příliš častá, ačkoliv je v programech hodně využitelná a docela často se používá. Jedná se vlastně o jednoduché tlačítko, po jehož aktivaci se pod tlačítkem či vpravo od něj zobrazí kontextové menu. Tlačítko je opatřeno šipkou, která ukazuje, kde se menu zobrazí, ale samotný obrázek si můžete klidně zvolit sami.

EsColorComboBox: Podobně jako Button je i tato komponenta velmi často implementována. Je jednoduchá a podobná těm ostatním z jiných balíků. Kromě barvy samotné v podobě příslušného proužku se zobrazují též anglické názvy barev.

EsTile: Chcete-li vytvořit na pozadí formuláře jednoduchou obrázkovou tapetu, bude se vám tato komponenta hodit. Stačí zvolit obrázek a komponentu umístit buď na celé pozadí či jeho část. Obrázek se zobrazí jako dlaždice a komponenta se automaticky umístí pod všechny ostatní komponenty formuláře, takže ji klidně můžete na formulář umístit jako poslední a ostatní komponenty ji překryjí. To je výhoda proti jiným podobným komponentám, ve kterých je obvykle nutné komponentu s pozadím umístit na formulář jako první, protože slouží jako "kontejner" pro ostatní.

EsGradient: Tato komponenta je vlastně velmi podobná té předchozí a liší se pouze v tom, že místo obrázku je na pozadí vykreslován gradientní přechod dvou barev. Barvy si pochopitelně můžete zvolit, stejně jako počet stupňů a směr.

EsRollUp: Poslední komponenta je přeci jen trošku netradiční, i když v několika balících jsme ji už rovněž viděli. Slouží k odrolování okna formuláře nahoru (zobrazen zůstane jen titulkový pruh) a dolů. V extrémních případech přeplněného uživatelského rozhraní si dokážu její využitelnost docela dobře představit.

Tolik tedy k dnešnímu balíku komponent. I přes počáteční problém při instalaci pak již byla práce s komponentami bezproblémová. Balíček sice nenabízí nic převratného, ale to co umí, umí dobře a v některých ohledech i lépe než podobné komponenty jiných balíků. Za zmínku rovněž stojí podpora téměř všech verzí Delphi a C++ Builderu.

www
verze: 1.11
Delphi: 3 - 7
C++ Builder: 3 - 6

Váš názor Další článek: Český Telecom začíná nabízet ADSL i koncovým zákazníkům

Témata článku: Software, Windows, Programování, ESD, Label, Díl, Blikání, Počáteční problém, Kalkulačky, Reklamní balík, Podobné parametry, Popsaná kritika, Komponenta


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku