Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 60.

Dnes si představíme zajímavou pomůcku pro obsluhy výjimek a chybových stavů v aplikaci s možností zobrazení detailnějšího popisu chyb než běžný systémový dialog a se schopností vytvářet záznamy o chybách do textového souboru.

eXpress Application Manager for Delphi

Francouzský (pravděpodobně?) autor Olivier Rogier je tvůrcem zajímavého nástroje, který vám jako autorům může poměrně snadno ale účinně pomoci při hledání chyb v aplikaci. Nejedná se však o žádný ladící nástroj, nýbrž o komponentu (či spíše několik knihoven), která obslouží všechny neočekávané chybové stavy, zobrazí příslušné okno s chybovým hlášením a dokáže též vyrobit podrobný záznam do log souboru. Tolik tedy velmi stručný popis na úvod a pojďme se na nástroj podívat poněkud blíže.

Začneme rovnou od instalace. Ta je poněkud netradiční. Sice už dnes bývá zvykem, že se komponenta dodává v podobě spustitelného instalačního exe souboru, ten se poté postará o rozbalení komponenty a integraci do Delphi. Zde je však situace poněkud jiná. Po ukončení instalátoru, který vlastně jen soubory rozbalí do vámi zvolené složky, pak ještě musíte v Delphi ručně nastavit cesty ke knihovnám. Instalace je tedy trochu poloautomatická, nicméně bezproblémová.

Klepněte pro větší obrázek

Na paletě komponent nic nehledejte, protože se jedná opravdu "jen" o soubor jednotek. Musíte je tedy ručně přidat do vašeho projektu do seznamu používaných jednotek. Vlastní použití pak spočívá jednak v nastavení spouštěcího parametru vaší aplikace na /debug či případně ještě /logfile. Poté již jen využíváte příslušné funkce knihoven, ale pro základní práci vám bude stačit vlastně jen funkce na aktivaci a deaktivaci nástroje. Jak na to se můžete naučit přímo ze zdrojového kódu a nebo z dodaného ukázkového projektu, kde najdete to nejnutnější a nejjednodušší řešení pro vaše první pokusy.

Klepněte pro větší obrázek

A jak se tedy nástroj projevuje vizuálně? Pro neošetřené chyby se místo poměrně stručného a nehezkého dialogového okna systému zobrazí detailní okno s popisem chyby, kde (v jaké jednotce, funkci, procesu, řádku) chyba vznikla a kdo ji vyvolal. Na přiložených obrázcích můžete vidět rozdíl mezi běžným systémovým oknem s jednoduchým chybovým hlášením (ten menší obrázek) a vylepšenou verzí s pomocí toho nástroje. Vše se může rovněž ukládat do log souboru pro podrobnější analýzu, takže vám může uživatel vaší aplikace například tento soubor poslat a pomoci vám řešit chyby.

Jak vidíte z obrázku, nevýhodou pro českého uživatele může být text v angličtině, takže se s tím buď musíte smířit nebo editovat zdrojový kód.

www
verze: 1.0.2
Delphi: 5, 6, 7
C++ Builder: ne

Diskuze (1) Další článek: První náznaky maloobchodních cen za ADSL

Témata článku: Software, Programování, Olivie, Zvolená složka, Díl, Komponenta, Delphi, Spouštěcí záznam, Olivier, Běžný systém, Podrobný stav, Detailní analýza, Podrobná analýza


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 154

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14