Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 59.

Chcete si vytvořit vlastní program pro převod zvukových souborů do formátu MP3? Využít k tomu kvalitní kodek a navíc i grabovat audiostopy přímo z CD? To všechno můžete dokázat se dvěma komponentami, které si teď představíme.

LameCoder & CDRIP

Jedná se vlastně o dvě samostatné komponenty, které ovšem vzájemně spolupracující ruku v ruce, jsou součástí jednoho instalačního balíku a nacházejí se na stejné záložce na paletě komponent. Co umí jsme si už řekli v krátkém úvodu, takže teď se na ně podíváme jednotlivě. A začneme u grabování CD pomocí komponenty CDRIP.

Práce s ní je vlastně velmi jednoduchá. Umístíme ji na formulář a v Object Inspectoru nastavíme několik základních parametrů. Těmi jsou jednak mechanika, pomocí které chcete grabovat, dále pak výstupní formát a rychlost načítání. Zvolit si též můžete, jestli se bude grabovat do formátu WAV a nebo MP3. Pokud vyberete formát MP3, je třeba ještě specifikovat kodér. A zde se právě dostává ke slovu komponenta TLameCoder (viz. dále). Vše ostatní již probíhá klasickým způsobem pomocí funkcí, které komponenta obsahuje. Jednoduše tedy můžete získat seznam skladeb a určit, které se mají načíst. Pak jednoduchých povelem celou akci spustit, sledovat její průběh (a výsledek například zobrazovat do nějakého ukazatele průběhu) nebo přerušit. Výsledek grabování pak naleznete na disku v podobě hotových souborů (WAV nebo MP3). Tolik tedy ke komponentě CDRIP.

Druhá z komponent, LameCoder, je jakousi nadstavbou kodeku Lame, který bývá v současné době považován za nejlepší a navíc je zdarma. Součástí balíku je jedna z jeho starších verzí (3.85) v podobě DLL knihovny, ale není problém si stáhnout aktuální verzi (v době psaní článku tuším 3.93.1) a tuto knihovnu jednoduše nahradit. To jsem bez sebemenšího problému vyzkoušel. S komponentou se pracuje opět velmi jednoduše. Nejprve nastavíme několik parametrů, které se dají u kódování do MP3 očekávat. Těmi jsou jednak datový tok (pevný či variabilní), frekvence, kvalita, počet kanálů a dále CRC, copyright (a další stavové bity). Kódování ovládáme opět pomocí vnitřních metod komponenty a o všechno ostatní se již vlastně postará kodek sám.

Co více dodat? Pokud patříte mezi fanoušky hudby na počítači a rádi byste si vytvořili vlastní nástroj za použití velmi kvalitního kodeku, pak je tento balík dobrou volbou. Bohužel se mi po marném hledání nepodařilo nalézt domovskou stránku autora, proto se musíte pro tentokrát spokojit s alternativním odkazem na stažení. Pokud některý ze čtenářů náhodou zná adresu domovské stránky, velmi ocením, když se s námi ostatními podělí v diskusi pod článkem.

http://sende.hyperlinx.cz/download/tlame.zip
verze: 1.1.3
Delphi: 2-7
C++ Builder: ?

Diskuze (7) Další článek: Microsoft bude informovat o chybách i domácí uživatele

Témata článku: Software, Programování, Variabilní frekvence, Díl, Povel, Jednoduchý povel, Krátký článek, Komponenta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost