Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 59.

Chcete si vytvořit vlastní program pro převod zvukových souborů do formátu MP3? Využít k tomu kvalitní kodek a navíc i grabovat audiostopy přímo z CD? To všechno můžete dokázat se dvěma komponentami, které si teď představíme.

LameCoder & CDRIP

Jedná se vlastně o dvě samostatné komponenty, které ovšem vzájemně spolupracující ruku v ruce, jsou součástí jednoho instalačního balíku a nacházejí se na stejné záložce na paletě komponent. Co umí jsme si už řekli v krátkém úvodu, takže teď se na ně podíváme jednotlivě. A začneme u grabování CD pomocí komponenty CDRIP.

Práce s ní je vlastně velmi jednoduchá. Umístíme ji na formulář a v Object Inspectoru nastavíme několik základních parametrů. Těmi jsou jednak mechanika, pomocí které chcete grabovat, dále pak výstupní formát a rychlost načítání. Zvolit si též můžete, jestli se bude grabovat do formátu WAV a nebo MP3. Pokud vyberete formát MP3, je třeba ještě specifikovat kodér. A zde se právě dostává ke slovu komponenta TLameCoder (viz. dále). Vše ostatní již probíhá klasickým způsobem pomocí funkcí, které komponenta obsahuje. Jednoduše tedy můžete získat seznam skladeb a určit, které se mají načíst. Pak jednoduchých povelem celou akci spustit, sledovat její průběh (a výsledek například zobrazovat do nějakého ukazatele průběhu) nebo přerušit. Výsledek grabování pak naleznete na disku v podobě hotových souborů (WAV nebo MP3). Tolik tedy ke komponentě CDRIP.

Druhá z komponent, LameCoder, je jakousi nadstavbou kodeku Lame, který bývá v současné době považován za nejlepší a navíc je zdarma. Součástí balíku je jedna z jeho starších verzí (3.85) v podobě DLL knihovny, ale není problém si stáhnout aktuální verzi (v době psaní článku tuším 3.93.1) a tuto knihovnu jednoduše nahradit. To jsem bez sebemenšího problému vyzkoušel. S komponentou se pracuje opět velmi jednoduše. Nejprve nastavíme několik parametrů, které se dají u kódování do MP3 očekávat. Těmi jsou jednak datový tok (pevný či variabilní), frekvence, kvalita, počet kanálů a dále CRC, copyright (a další stavové bity). Kódování ovládáme opět pomocí vnitřních metod komponenty a o všechno ostatní se již vlastně postará kodek sám.

Co více dodat? Pokud patříte mezi fanoušky hudby na počítači a rádi byste si vytvořili vlastní nástroj za použití velmi kvalitního kodeku, pak je tento balík dobrou volbou. Bohužel se mi po marném hledání nepodařilo nalézt domovskou stránku autora, proto se musíte pro tentokrát spokojit s alternativním odkazem na stažení. Pokud některý ze čtenářů náhodou zná adresu domovské stránky, velmi ocením, když se s námi ostatními podělí v diskusi pod článkem.

http://sende.hyperlinx.cz/download/tlame.zip
verze: 1.1.3
Delphi: 2-7
C++ Builder: ?

Diskuze (7) Další článek: Microsoft bude informovat o chybách i domácí uživatele

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Krátký článek, Povel, Díl, Variabilní frekvence, Jednoduchý povel


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji