Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 58.

Po několika dílech, ve kterých jsme se zaměřili spíše na šikovné programátorské pomůcky, zde máme opět recenzi klasické komponenty. Tentokrát potěší všechny fanoušky ICQ.

TICQClient

Jak již sám název napovídá, tato komponenta vám umožní plně proniknout do světa ICQ prostřednictvím vlastních aplikací. Pokud jste fanoušek ICQ stejně jako autor komponenty Alex Demchenko, můžete si s její pomocí vytvořit klidně vlastního klienta tohoto systému. Pojďme se tedy podívat, co komponenta umí.

Začneme u instalace, o které se nedá říct nic jiného, než že probíhá zcela bez problému a standardním způsobem přes příslušnou položku v menu Delphi. Po instalaci se hned na první záložce Standard objeví jedna nová ikonka komponenty ICQclient. Nic víc, nic méně. Sice nevím, jestli je to právě šťastné řešení, instalace do této záložky, protože mám raději externí komponenty v jiných záložkách než ty standardní, ale nic vám nebrání to případně změnit podle vašich potřeb.

Nyní se podíváme na samotné vlastnosti komponenty. Vlastní komponenta, kterou umístíte na formulář, vlastně slouží jako jakési "prostředí", kde nastavujete základní vlastnosti a využívá procedur a funkcí "jádra". Jádro, tedy samotná síťová komunikace a další záležitosti, jsou obsaženy ve 4 dalších pomocných knihovnách, které se instalují společně s komponentou. O ty se nemusíte vůbec starat a veškerá práce probíhá pouze prostřednictvím komponenty ICQclient. V Object Inspectoru tedy nejprve nastavíme několik základních parametrů (popíšeme si jen ty hlavní):

  • AutoAwayMessage: Textový řetězec, vyjadřující...no, však víte dobře co. :)
  • ConnectionTimeOut: Čas, po který se bude snažit klient připojit na server.
  • ContactList: Myslím netřeba vysvětlovat. Seznam kontaktů.
  • ICQPort: Port, používaný ICQ. Nápověda radí použít 5190 a funguje to.
  • ICQServer: ICQ server, na který se snažíte připojit. Opět se radí použít login.icq.com
  • Password: Heslo pro přihlášení.
  • UIN: Vaše ICQ číslo.

Nakonec zde najdete několik nastavení, která se týkají proxy. Nastavením všech těchto parametrů máme to nejzákladnější za sebou a nyní je čas se pustit na zkoumání samotných funkcí a procedur, které komponenta nabízí. Asi nemá cenu zde uvádět jejich kompletní seznam s popisem, protože jich je hodně, ale spíše si uvedeme ty nejzákladnější možnosti, které komponenta nabízí.

Tak tedy, k základnímu výčtu funkcí patří samozřejmě možnost připojit se k serveru a měnit si svůj "online status". Dále můžete upravovat svůj seznam kontaktů, určovat viditelné, neviditelné a ignorované položky, tyto seznamy posílat či přijímat ze serveru. Samozřejmostí je komplexní možnost vyhledávání uživatelů podle všech dostupných parametrů jako je UIN, jméno, nickname a další. O vyhledaném uživateli si pochopitelně můžete nechat zobrazit jeho profil, tedy veškeré informace o něm, které jsou dostupné. Můžete rovněž měnit tyto informace o sobě a měnit své heslo. K dalším funkcím patří registrace nových UIN, případně jejich rušení. Hlavní činností je samozřejmě posílání a přijímání zpráv, SMS zpráv a podpora přímého spojení. Komponenta umí rovněž importovat zprávy, kontakty a další informace přímo z programu ICQ (ve verzích 2000x, 2001x, 2002a) a MirandaICQ 1.2.1. Lahůdkou pro fajnšmekry je pak přímé sledování odeslaných a přijatých paketů.

Většinu z těchto funkcí si můžete sami otestovat z přiložených demoaplikací a zároveň tak rychle pochopit práci s komponentou. Není snad třeba připomínat, že je to freeware i se zdrojovými kódy. A možná je ještě dobré říci, že k funkčnosti komponenty NENÍ potřeba mít nainstalované ICQ, protože se nevyužívají žádné knihovny ani jiné funkce tohoto programu.

http://www.cobans.net/
verze: 1.17
Delphi: 3-7
C++ Builder: ne
Kylix: ne

Diskuze (1) Další článek: Hackerům se u nás daří

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Díl, Textový řetězec, Základní možnost, Dostupná zpráva, Nová ikonka, Dostupná komponenta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost