Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 57.

I dnes pro vás mám jeden šikovný nástroj. Tentokrát se bude týkat úpravy zdrojového kódu podle předem definovaných šablon.

Delphi Formatter

Psát dobře zdrojový kód, to neznamená jen jeho funkčnost. Ta se předpokládá jako samozřejmost, protože je to cíl naší práce. Dobrý zdrojový kód musí ale být též snadno čitelný a pokud možno i dobře okomentovaný. Naučit se správný styl psaní nebo si na nějaký zvyknout je otázka času a praxe a v tom vám žádný program nepomůže. V čem vám však program může pomoci je úprava již napsaného zdrojového kódu tak, aby vypadal profesionálně, byl dobře čitelný a odpovídal běžným zvyklostem. Právě to umí Delphi Formatter.

Tento produkt může pracovat ve dvou režimech - buď jako samostatná aplikace (tu jsem testoval já) a nebo jako expert přímo v Delphi IDE. Funkčnost je zcela totožná, takže si můžete vybrat. Po spuštění aplikace se vám objeví okno, které na první pohled připomíná běžný a velmi jednoduchý textový editor. Hlavní menu obsahuje funkce programu, malý panel nástrojů s několika ikonami umožňuje vybírat ty nejčastější činnosti a většinu obrazovky pak zabírá okno samotného editoru. Ten používá metodu záložek, takže můžete mít otevřenu řadu souborů současně a snadno mezi nimi přepínat.

Nejprve tedy načteme zdrojový kód a to buď jako samostatný unit ve formátu .pas a nebo můžeme načíst rovnou celý projekt, kdy se nám otevřou všechny jednotky, které obsahuje. Načtený zdrojový kód pak můžete v editoru přímo i upravovat, i když to není jeho primární funkcí. Editor obsahuje jednoduché zvýrazňování syntaxe, které je nebarevné, takže pouze tučně zvýrazňuje klíčová slova. To však úplně stačí vzhledem k zaměření programu. Když máme tedy zdrojové kódy připraveny, je čas podívat se do nastavení programu, kde si nadefinujeme parametry formátování.

Nastavení je opravdu celá řada a na celkem 6 záložkách (plus záložka s náhledem, viz. dále) se můžete opravu vyřádit. Program je po spuštění defaultně nastaven tak, jaký zápis syntaxe používá samotný Borland. Názorů na správné psaní zdrojového kódu je však celá řada a na webu existuje několik protichůdných táborů, které se snaží prosadit vlastní styl. Nastavit si tak můžete proto opravdu téměř vše.

Na první záložce si můžete zvolit odsazení jednotlivých "podřízených" řádků, které je defaultně nastaveno na dvě mezery. Dále si můžete zapnout extra odsazení (navíc k tomu běžnému) u klíčových slov jako je begin, try, else apod.. Odsadit si můžete i komentáře či direktivy.

Druhá záložka skrývá nastavení mezer. Můžete si definovat například to, že před i za každým matematickým operátorem či příkazem přiřazení bude mezera (tak jak je to obvykle zvykem). Nastavit si můžete, zda se má mezera doplnit jen před nebo jen za příslušný element či po obou stranách.

Záložka Line breaks již svým názvem napovídá, co skrývá. Několika zatržítky si můžete nastavit vkládání konců řádků pro rozličné situace. Na záložce Capitalization zase naleznete nastavení, které se týká psaní klíčových slov velkými písmeny.

Předposlední záložka Align se týká zarovnání komentářů a konstant a na záložce Misc si můžete nadefinovat vlastní direktivu a kód, který bude touto direktivou ohraničen, pak bude při formátování přeskočen. Na poslední záložce Preview si můžete zkusit napsat pár řádků kódu. Ať už jej napíšete jakkoliv hnusně, v náhledovém okně uvidíte, jak bude výsledný kód vypadat po naformátování danými nastavenými pravidly.

A to je vše. Teď je čas zavřít okno s nastavením, kliknout na tlačítko Format a otevřený zdrojový kód nebo všechny se vám v mžiku přeformátují.

Co říci závěrem? Jedná se o velmi šikovný nástroj, který je jednoduchý na používání a přitom velice funkční. K úplné dokonalosti mi ještě chyběla možnost ukládat definice jednotlivých stylů formátování do souborů a pak mezi nimi přepínat. A rovněž export zformátovaného textu do HTML by byl určitě užitečný. Toho se ale třeba dočkáme v některé z příštích verzí.

www
verze: 2.4.2
Delphi: 2 - 7 (+ samostatná aplikace)

Diskuze (2) Další článek: Microsoft získal cenu za podporu Linuxu

Témata článku: Software, Programování, Syntax, Mžik, Šikovná aplikace, Mezera, Správný čas, Komponenta, Záložka, Díl, Jednoduchá oprava, Předposlední verze


Určitě si přečtěte

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných po velké prohnuté obludy

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci, hraní i filmy ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem stojí tři tisíce ** 4K už dává smysl i s cenou kolem deseti tisíc korun

David Polesný | 54

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů