Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 55.

Dnes si opět představíme místo komponenty jeden malý a šikovný nástroj, který nám udělá jasno ve vzájemné závislosti jednotlivých knihoven (jednotek).
Delphi Unit Dependency Viewer

Tento jednoduchý produkt je dílem společnosti Cequal Software a jedná se o samostatnou aplikaci, která se nijak nezačleňuje do prostředí Delphi. Po stažení a instalaci programu, která probíhá naprosto běžným způsobem, tedy stačí program pouze spustit.

Po spuštění se vám zobrazí okno, které můžete vidět na doprovodném obrázku (pochází ze stránek autorů). Jak vidíte, využívá již plně stylů Windows XP, ale to není tak docela pravda. Autoři totiž zřejmě tento vzhled napevno "zadrátovali" přímo do programu, protože stejně vypadá aplikace i pod Windows 98. Opravdu netradiční přístup k tomuto "problému". I hlavní menu aplikace je mírně vylepšeno a oproti dnes již běžně rozšířenému "Office XP" menu obsahuje navíc efekt postupného pohasínání či rozsvěcování zvolené položky. Se vzhledem aplikace si tedy autoři dali práci, ale pojďme se zaměřit na samotnou funkčnost.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání je velmi jednoduché. Kliknutím na ikonu nebo výběrem položky z menu vyvoláte dialog na otevření souboru. Tímto souborem může být buď samostatná jednotka (soubor .pas), dále pak balík komponent (soubor .dpk) a nebo rovnou celý projekt (soubor .dpr). Po jeho otevření se v levém sloupci (viz. obrázek) zobrazí ve stromové struktuře seznam jednotlivých jednotek projektu. Používá-li některá z jednotek jednotku jinou (což je nejčastější stav), rozbalením dané větve stromu si můžete zobrazit jejich seznam. Takto můžete pokračovat dále až na samé "dno", tedy k jednotkám základním. Snadno a přehledně si tak můžete udělat dobrý přehled o vzájemné závislosti jednotlivých jednotek. Kliknutím na jednotku v seznamu se vám v pravé části okna zobrazí její zdrojový kód. Ten musí být samozřejmě dostupný, jinak se nezobrazí nic. Zdrojové kódy jednotlivých jednotek se otevírají na samostatných záložkách, takže jich můžete mít otevřeno libovolné množství. Samotný prohlížeč zdrojového kódu je velmi povedený. Barevné zvýrazňování syntaxe již dnes nikoho neohromí, ale prohlížeč obsahuje i možnost zabalit (skrýt) a rozbalit jednotlivé části kódu (např. deklarace a podobně) tak, jako to umožňují též některé HTML editory, čímž se kód velmi zpřehlední.

Poslední důležitou funkcí aplikace je tvorba tzv. reportů, což jsou něco jako souhrnné zprávy o vzájemných závislostech jednotek. Načtete-li tedy do programu celý váš projekt a necháte si vygenerovat tuto zprávu, získáte přesný popis jednotlivých závislostí v textovém souboru, který se může stát například součástí technické specifikace vašeho projektu.

Zbývá zmínit se o nastaveních, které program nabízí. Většina z nich se vlastně týká cest ke zdrojovým kódům vámi používaných jednotek a komponent. Ty jsou sice zjištěny automaticky a přednastaveny, ale můžete si je libovolně přidávat a upravovat. Dále zde najdete již jen několik málo nastavení, které se týkají prohlížeče zdrojových kódů.

Úplně poslední věcí, o které si povíme, je cena programu. Ten je sice čistý freeware, ale pouze pro prvních 30 spuštění. Poté se vám zobrazí reklamní proužek, ale program je i nadále plně funkční. Pokud by vás snad reklama otravovala přespříliš, můžete si program zaregistrovat. Cena je však dle mého názoru poměrně nadhodnocená, protože necelých $15 je opravdu za tento jednoduchý (i když užitečný) nástroj poměrně hodně.

stránka aplikace

Váš názor Další článek: Microsoft bude možná žalován od producentů MPEG-4

Témata článku: Software, Windows, Programování, Samostatná stránka, Komponenta, Důležitý sloupec, Díl, Jednotlivý soubor, Reklamní balík, Jednotlivé položky, Samostatná jednotka, Otevřené okno, Jednoduchý produkt

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost