Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 54.

Dnes mám pro vás velmi jednoduchou, nicméně netradiční a zajímavou komponentu, sloužící pro tvorbu čárkových kódů.
O jakých čárkových kódech je řeč ? O těch, které jsou dnes již na většině zboží a které jistě velmi dobře znáte. Slouží ke snadné, rychlé a jednoznačné identifikaci zboží, které se pak nejen snadno počítá pomocí čtečky u pokladen, ale i lépe eviduje ve skladech a podobně.

Komponent pro tvorbu čárkových kódů moc není. A ještě méně je těch, které jsou freeware. Přesto pro vás jednu takovou mám. Jmenuje se jednoduše Barcode a práce sní je opravdu velmi snadná. Po klasické instalaci do vámi zvoleného balíčku se vám na paletě objeví nová komponenta. Její použití je snadné. Komponenta je ve svém základu nevizuální, tedy přesněji řečeno, v době návrhu aplikace vidět není a je zastoupena obvyklým způsobem malou ikonkou na formuláři. Na formulář umístíme dále komponentu Image, kam se bude čárkový kód vykreslovat. Samotné použití komponenty, tedy způsob vykreslení, je uveden v demonstračním programu, který je k aplikaci přiložen. Stačí k tomu jeden řádek kódu, kdy metodou DrawBarcode, jejímž parametrem je příslušný Image, čárkový kód nakreslíme.

Klepněte pro větší obrázek

Samotná komponenta BarCode má pochopitelně několik důležitých vlastností, které v Object Inspectoru nebo za běhu programu můžeme měnit. Prvním z parametrů je úhel, pod kterým je čárkový kód nakreslen. Nevím, na čárkové kódy nejsem žádný odborník, ale mám pocit, že tento parametr je poměrně zbytečný a těžko říct, jak potom takové skenování čtečkou proběhne. Ale budiž, třeba to nějaké využití má. Dalším důležitým parametrem je vertikální velikost čárkového kódu. V nastavení rovněž nalezneme možnost nastavit rozteč jednotlivých "čárek" v kódu a celkovou šířku. Jedna z důležitých částí (i když asi ne pro čtečku kódů jako takovou) je samotný číselný kód. Ten může být v kódu zobrazen či ne, záleží na vaší volbě. Příslušný číselný kód je samozřejmě převeden podle zvolené normy na soustavu známých tenkých a tlustých čárek, které naopak pro čtečku již důležité jsou. A tím se dostáváme k poslednímu důležitému parametru, kterým je použitá norma či typ kódu. Již jsem řekl, že nejsem na čárkové kódy žádný odborník, takže přesně netuším, jak se dané typy liší či zda se rozličné normy používají v různých státech, ale faktem je, že tato komponenta zvládá celkem 15 norem, což je zřejmě dost. A to je vlastně všechno. Čárkový kód vypadá po vytištění dobře, ale nemám k dispozici žádnou čtečku, na které bych mohl ověřit funkčnost. Pokud někdo z vás tuto možnost má, budu rád, když se podělíte s ostatními v diskusi pod článkem s vašimi zkušenostmi.

www
verze: ?
Delphi: zřejmě bez omezení
C++ Builder: ?

Diskuze (4) Další článek: HP LaserJet 1005w na českém trhu

Témata článku: Software, Programování, Download, Díl, Komponenta, Nová komponenta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost