Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 53.

Ukážeme si dnes jeden velmi zajímavý nástroj, který vám umožní do detailu sledovat běh vaší aplikace a vyhodnocovat rychlost jednotlivých procedur a funkcí.

ProDelphi

Jak již bylo řečeno v krátkém úvodu, tento velmi propracovaný nástroj, jehož autorem je Helmuth J. H. Adolph, umožňuje velmi snadno a detailně měřit výkon jednotlivých částí aplikace a vy tak můžete rychle zjistit slabá místa vašeho programu. Na ty se pak můžete při optimalizaci zaměřit a zvýšit tak celkový výkon vašeho programu.

Instalace nástroje je jednoduchá, protože je plně automatická (včetně zakomponování do IDE Delphi) a je tak otázkou okamžiku. Máte-li současně nainstalováno více verzí Delphi, instalační program to sám zjistí a umožní vám vybrat si, pro které verze má být nástroj nainstalován (můžete si jich samozřejmě vybrat více najednou). Po úspěšné instalaci najdete v prostředí Delphi v nabídce Tools novou položku ProDelphi. Na paletě komponent pochopitelně nic nového nehledejte. Nejedná se o komponentu, ale o ladící nástroj.

Když se vám instalace úspěšně podařila (a nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být), přečtěte si každopádně přiložený doprovodný PDF dokument, kde je detailní popis produktu a také základní kroky pro první testování. Ne že by snad bylo používání ProDelphi nějak složité, ale základní postup, který se skládá z několika jednoduchých kroků, zřejmě nebudete schopni nějak intuitivně odvodit (pokud ano, klobouk dolů). Tento krátký postup je též popsán v krátkém textovém dokumentu (postup instalace), který rovněž naleznete v instalačním balíčku, ale přesto bych vám doporučil raději čerpat z PDF souboru, neboť zkrácený návod z textového instalačního průvodce není příliš zdařilý. Tento návod je třeba přesně dodržet krok za krokem, protože jinak vám nebude nástroj pracovat.

Jak tedy celá věc funguje? Po drobné úpravě nastavení vaší aplikace (viz. výše zmiňovaný návod) si z menu Tools spustíte nástroj ProDelphi (pokud už jej nemáte spuštěn). Poté spustíte vaši aplikaci (v rámci Delphi). Zároveň se zobrazí malé okno ProDelphi, ve kterém můžete během práce vaší aplikace vypínat nebo zapínat měření. V této fázi normálně pracujte s vaší aplikací a prověřte všechny její funkce a možnosti. Po ukončení aplikace pak v okně ProDelphi naleznete výsledky měření.

Množství zjištěných údajů je opravdu velké. Rámcovou představu si můžete udělat z přiloženého obrázku (pochází z webu autora), který část výsledků ukazuje. V přehledných tabulkách a grafech můžete vidět, kolik jednotlivé funkce či procedury spotřebovali času běhu aplikace (v absolutních hodnotách a procentech), kolikrát byla která funkce volána, které jednotky jsou nejvytíženější a řadu dalších podobných údajů. Na jejich základě pak snadno zjistíte, která část vašeho programu je nejnáročnější a kde by tak bylo vhodné zapracovat na optimalizaci.

Toto byl jen letmý pohled na řadu funkcí, které nástroj nabízí. Pro plné využití veškeré síly produktu je nezbytně nutné důkladně prostudovat celý návod (v angličtině). Program má bohužel několik omezení. Freeware verze umožňuje současně měřit pouze 30 metod. Komerční profesionální verze až 32000, ale za to již zaplatíte celých 50 euro a vyplatí se tak pouze pro komerční aplikace. Běžný uživatel - "domácí programátor" - by si při troše snahy měl s freeware verzí vystačit. Stačí, když se zaměříte pouze na nejdůležitější procedury své aplikace a zbytek prostě do měření nezahrnete. Druhým omezením by mohlo být to, pokud vlastníte nějaký "exotický" procesor (Cyrix 6x86, IDT apod..), na kterých by měření nemuselo být přesné a nebo by nemuselo fungovat vůbec. Troufám si tvrdit, že toto omezení však zřejmě pro drtivou většinu z vás nebude žádný problém. Profesionální verze navíc obsahuje ještě několik funkcí, které ve freeware verzi nenajdete (podpora assembleru a podobně).

Co tedy říci závěrem? Celkově lze nástroj zhodnotit velmi kladně. Určitě vám může pomoci odhalit slabá místa vaší aplikace a dobře vás nasměrovat při optimalizaci. Škoda jen těch několika omezení, která freeware verze obsahuje.

www
verze: 11.3
Delphi: 2 - 7
C++ Builder: ne
Kylix: ano

Diskuze (4) Další článek: Rok 2003 začíná

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,