Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 52.

Dnes si představíme dvě menší komponenty. Ta první potěší ty, kteří experimentují s PHP a druhá komponenta zase udělá radost všem, kdo mají rádi statistiku a pravděpodobnost.

PHP4Delphi

Jistě si teď říkáte, co mají společného Delphi a jazyk PHP pro dynamické webové stránky. Autor komponenty se rozhodl, že tato dvě zdánlivě cizí prostředí spojí v jeden spolupracující celek. Výsledkem je komponenta, která je jakýmsi rozhraním pro Delphi aplikace a PHP. Co to znamená? Znamená to, že ve svých Delphi aplikacích můžete spouštět PHP skripty a to přímo, tedy bez nutnosti instalace či běhu nějakého webového serveru. Nutností je pochopitelně mít nainstalováno PHP jako takové. Pokud s PHP pracujete běžně a znáte jej, jistě vám nemusím připomínat, kde jej získat, je to www.php.net.

Veškeré úpravy souboru php.ini jakož i některé další drobné detaily konfigurace naleznete podrobně popsány v nápovědě komponenty. Těchto úprav naštěstí není mnoho a pokud máte standardní instalaci, nebude třeba upravovat prakticky nic.

Autor si jistě zaslouží uznání za zajímavý nápad a na jeho stránkách naleznete ještě řadu dalších komponent.

www
verze: 2.3
Delphi: 5, 6, 7
C++ Builder: ne

Probabilites

Naše dnešní druhá komponenta, či spíše knihovna funkcí, jistě zaujme ty, kteří se zabývají statistikou či výpočty pravděpodobnosti. Nebudu zde složitě popisovat, co všechno v knihovně najdete. Jedná se zkrátka o kompletní soubor všech funkcí, které s tématem souvisí. Namátkou vyjmenuji třeba rozložení binomické, geometrické, hypergeometrické, Poissonovo, ale kromě těchto základních (které asi znáte ze školy), zde naleznete i ty méně používané.

V distribučním balíku navíc najdete další knihovnu běžnějších matematických funkcí rozličného použití (tedy přímo nesouvisející ale i související s pravděpodobností).

Komponenty či knihovny s matematickými funkcemi se dají dost těžko nějak zajímavě a podrobně popsat a proto pro dnešek končíme. Věřím, že vás, které toto téma zajímá, jsem i tímto krátkým popisem dostatečně nalákal a zbytek už nechám na vás.

www
verze: 1.5
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: 4, 5, 6
Kylix: 1
poznámka: dostupné též jako Add-In pro Excel

Váš názor Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Software, Programování, Komponenta, Díl, Delphi

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost