Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 52.

Dnes si představíme dvě menší komponenty. Ta první potěší ty, kteří experimentují s PHP a druhá komponenta zase udělá radost všem, kdo mají rádi statistiku a pravděpodobnost.

PHP4Delphi

Jistě si teď říkáte, co mají společného Delphi a jazyk PHP pro dynamické webové stránky. Autor komponenty se rozhodl, že tato dvě zdánlivě cizí prostředí spojí v jeden spolupracující celek. Výsledkem je komponenta, která je jakýmsi rozhraním pro Delphi aplikace a PHP. Co to znamená? Znamená to, že ve svých Delphi aplikacích můžete spouštět PHP skripty a to přímo, tedy bez nutnosti instalace či běhu nějakého webového serveru. Nutností je pochopitelně mít nainstalováno PHP jako takové. Pokud s PHP pracujete běžně a znáte jej, jistě vám nemusím připomínat, kde jej získat, je to www.php.net.

Veškeré úpravy souboru php.ini jakož i některé další drobné detaily konfigurace naleznete podrobně popsány v nápovědě komponenty. Těchto úprav naštěstí není mnoho a pokud máte standardní instalaci, nebude třeba upravovat prakticky nic.

Autor si jistě zaslouží uznání za zajímavý nápad a na jeho stránkách naleznete ještě řadu dalších komponent.

www
verze: 2.3
Delphi: 5, 6, 7
C++ Builder: ne

Probabilites

Naše dnešní druhá komponenta, či spíše knihovna funkcí, jistě zaujme ty, kteří se zabývají statistikou či výpočty pravděpodobnosti. Nebudu zde složitě popisovat, co všechno v knihovně najdete. Jedná se zkrátka o kompletní soubor všech funkcí, které s tématem souvisí. Namátkou vyjmenuji třeba rozložení binomické, geometrické, hypergeometrické, Poissonovo, ale kromě těchto základních (které asi znáte ze školy), zde naleznete i ty méně používané.

V distribučním balíku navíc najdete další knihovnu běžnějších matematických funkcí rozličného použití (tedy přímo nesouvisející ale i související s pravděpodobností).

Komponenty či knihovny s matematickými funkcemi se dají dost těžko nějak zajímavě a podrobně popsat a proto pro dnešek končíme. Věřím, že vás, které toto téma zajímá, jsem i tímto krátkým popisem dostatečně nalákal a zbytek už nechám na vás.

www
verze: 1.5
Delphi: 4 - 7
C++ Builder: 4, 5, 6
Kylix: 1
poznámka: dostupné též jako Add-In pro Excel

Váš názor Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Software, Programování, Díl, Komponenta, Delphi


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji