Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 51.

Po minulém poněkud kratším dílu zde máme opět velký balík komponent, kde si určitě vyberete něco užitečného pro vás.

rmControls

Balík komponent, který si dnes představíme, je opravdu rozsáhlý a zasahuje téměř do všech oblastí Delphi. Autorem balíku je Ryan Mills a vzhledem k množství komponent budeme tentokrát procházet postupně jednotlivé záložky (celkem 6), které se vám po instalaci vytvoří na paletě a vybírat to nejzajímavější.

záložka rmStandard

Na této záložce najdete, podobně jako v jiných balících, vylepšené základní komponenty jako je například Label, CheckBox atd.. Použita je obvyklá škála vylepšení, tedy především vizuální, kdy můžete jako obvykle měnit barvu všeho možného, nastavovat stíny a podobně.

Za zmínku stojí komponenta rmGauge, která kromě obyčejného tvaru, tedy horizontálního či vertikálního sloupce, nabízí na výběr též elipsu, půlkruh a podobně. Rovněž gradientní barvy vypadají opravdu dobře.

Dvojice rmImageListGlyph a rmImageListGraphics jsou dvě komponenty, které podle přiřazeného ImageListu a příslušného indexu zobrazují daný obrázek a rmImageListGlyph navíc ještě s textovým popiskem.

Dále zde najdete komponentu rmSpinButton, která se od standardní komponenty liší vylepšeným chováním při opakovaném (cyklickém) stlačení tlačítka. Poslední z komponent této záložky je rmClock, což je malá vizuální komponenta, která představuje ručičkové hodiny. Velmi jednoduché až schematické.

záložka rmCombos

Jak napovídá název, na této záložce najdete různé druhy ComboBoxů. Od těch běžných, jako je například ColorComboBox, k těm složitějším, které ukazují strukturu adresářů na disku, kalendář a podobně. Celkem máte na výběr z 8 různě zaměřených ComboBoxů.

záložka rmEdits

I v tomto případě název napoví. Zde naleznete pro změnu celkem 4 druhy Editů, které slouží každý k jinému účelu. První je vybaven tlačítkem, ke kterému můžete přiřadit libovolnou akci. Přímo se nabízí využít jej pro otevření dialogu na výběr adresáře či souboru. Zbylé 3 komponenty jsou si velmi podobné. Místo tlačítka obsahují SpinButton, takže můžete klikáním na tlačítka zvyšovat či snižovat hodnotu v Editu. První Edit se stará o celá čísla, druhý o reálná a třetí má zase na starosti časové údaje.

záložka rmEnhanced

Celkem 6 komponent různého zaměření, které převážně vylepšují standardní komponenty nebo je zajímavě kombinují. Naleznete zde vylepšený StringGrid, TabControl, PageControl a TabSet, dále Splitter, SpeedButton a Panel. Každá má nějaké drobné či větší vylepšení, i když těžko soudit, jak často budou podobné věci potřeba.

záložka rmNonVisual

Nevizuální komponenty bývají leckdy mnohem zajímavější než ty vizuální, protože různých druhů tlačítek a dalších grafických objektů je všude plno. Jaké nevizuální komponenty tedy nalezneme v tomto balíku ? Zajímavě vypadá například komponenta rmWordTree, která slouží jako jakýsi malý slovník, který umožňuje vyhledávat odpovídající si dvojice slov. Dále zde naleznete rovněž velmi často se objevující komponentu rmTrayIcon, jejíž funkci asi není třeba vysvětlovat. Komponenta rmKeyBindings slouží pro výběr klávesových zkratek pro jednotlivé funkce programu s možností jejich ukládání a načítání. Zajímavá je rovněž komponenta rmCornerGrip, která i na formulář bez dolní stavové lišty přidá do pravého dolního rohu "zahnutý roh" (či jak to nazvat), který signalizuje možnost změny rozměrů okna.

záložka rmAdvanced

Poslední záložka obsahuje celkem 16 komponent. Jedná se opět o řadu různě zaměřených komponent, takže jejich přiřazení zrovna do této záložky vlastně nic neznamená. Hned první komponenta rmTaskBar velmi usnadní ovládání MDI aplikací, protože přidá na dolní okraj hlavního okna ekvivalent Hlavního panelu Windows a přepínání mezi jednotlivými podřízenými okny aplikace je pak hračka. rmMDIBackground zase umožní nastavit jako pozadí obrázek či barvu. Chcete-li přidat do titulkového pruhu aplikace další tlačítka, poslouží vám k tomu rmCaptionButtons. Čtveřice komponent rmDiffEngine, rmDiffMap, rmDiffMergeViever a rmDiffViewer slouží k porovnávání souborů a zobrazování rozdílů. Dále zde najdete několik komponent, které napodobují vizuální prvky z MS Outlooku. Netradiční je rovněž komponenta rmDayView, která vizuálně zobrazuje den rozdělený na určité (uživatelem definované) časové úseky a je vhodná pro různé diáře či plánovače.

Co tedy na závěr dodat ? Vybrat by si z tak velkého balíku měl opravdu každý. Instalace je rovněž bezproblémová a standardní a experimentovat můžete i se zdrojovými kódy.

www
verze: 1.91
Delphi: 5, 6, 7
C++ Builder: ne
Kylix: ne

Váš názor Další článek: Vyšel Netscape verze 7.01

Témata článku: Software, Windows, Programování, Komponenta, Záložka, Díl, Diáře, Různé druhy, Label, Splitter, Drobná zmínka, Podobný dialog, Jednotlivé komponenty


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji