Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 51.

Po minulém poněkud kratším dílu zde máme opět velký balík komponent, kde si určitě vyberete něco užitečného pro vás.

rmControls

Balík komponent, který si dnes představíme, je opravdu rozsáhlý a zasahuje téměř do všech oblastí Delphi. Autorem balíku je Ryan Mills a vzhledem k množství komponent budeme tentokrát procházet postupně jednotlivé záložky (celkem 6), které se vám po instalaci vytvoří na paletě a vybírat to nejzajímavější.

záložka rmStandard

Na této záložce najdete, podobně jako v jiných balících, vylepšené základní komponenty jako je například Label, CheckBox atd.. Použita je obvyklá škála vylepšení, tedy především vizuální, kdy můžete jako obvykle měnit barvu všeho možného, nastavovat stíny a podobně.

Za zmínku stojí komponenta rmGauge, která kromě obyčejného tvaru, tedy horizontálního či vertikálního sloupce, nabízí na výběr též elipsu, půlkruh a podobně. Rovněž gradientní barvy vypadají opravdu dobře.

Dvojice rmImageListGlyph a rmImageListGraphics jsou dvě komponenty, které podle přiřazeného ImageListu a příslušného indexu zobrazují daný obrázek a rmImageListGlyph navíc ještě s textovým popiskem.

Dále zde najdete komponentu rmSpinButton, která se od standardní komponenty liší vylepšeným chováním při opakovaném (cyklickém) stlačení tlačítka. Poslední z komponent této záložky je rmClock, což je malá vizuální komponenta, která představuje ručičkové hodiny. Velmi jednoduché až schematické.

záložka rmCombos

Jak napovídá název, na této záložce najdete různé druhy ComboBoxů. Od těch běžných, jako je například ColorComboBox, k těm složitějším, které ukazují strukturu adresářů na disku, kalendář a podobně. Celkem máte na výběr z 8 různě zaměřených ComboBoxů.

záložka rmEdits

I v tomto případě název napoví. Zde naleznete pro změnu celkem 4 druhy Editů, které slouží každý k jinému účelu. První je vybaven tlačítkem, ke kterému můžete přiřadit libovolnou akci. Přímo se nabízí využít jej pro otevření dialogu na výběr adresáře či souboru. Zbylé 3 komponenty jsou si velmi podobné. Místo tlačítka obsahují SpinButton, takže můžete klikáním na tlačítka zvyšovat či snižovat hodnotu v Editu. První Edit se stará o celá čísla, druhý o reálná a třetí má zase na starosti časové údaje.

záložka rmEnhanced

Celkem 6 komponent různého zaměření, které převážně vylepšují standardní komponenty nebo je zajímavě kombinují. Naleznete zde vylepšený StringGrid, TabControl, PageControl a TabSet, dále Splitter, SpeedButton a Panel. Každá má nějaké drobné či větší vylepšení, i když těžko soudit, jak často budou podobné věci potřeba.

záložka rmNonVisual

Nevizuální komponenty bývají leckdy mnohem zajímavější než ty vizuální, protože různých druhů tlačítek a dalších grafických objektů je všude plno. Jaké nevizuální komponenty tedy nalezneme v tomto balíku ? Zajímavě vypadá například komponenta rmWordTree, která slouží jako jakýsi malý slovník, který umožňuje vyhledávat odpovídající si dvojice slov. Dále zde naleznete rovněž velmi často se objevující komponentu rmTrayIcon, jejíž funkci asi není třeba vysvětlovat. Komponenta rmKeyBindings slouží pro výběr klávesových zkratek pro jednotlivé funkce programu s možností jejich ukládání a načítání. Zajímavá je rovněž komponenta rmCornerGrip, která i na formulář bez dolní stavové lišty přidá do pravého dolního rohu "zahnutý roh" (či jak to nazvat), který signalizuje možnost změny rozměrů okna.

záložka rmAdvanced

Poslední záložka obsahuje celkem 16 komponent. Jedná se opět o řadu různě zaměřených komponent, takže jejich přiřazení zrovna do této záložky vlastně nic neznamená. Hned první komponenta rmTaskBar velmi usnadní ovládání MDI aplikací, protože přidá na dolní okraj hlavního okna ekvivalent Hlavního panelu Windows a přepínání mezi jednotlivými podřízenými okny aplikace je pak hračka. rmMDIBackground zase umožní nastavit jako pozadí obrázek či barvu. Chcete-li přidat do titulkového pruhu aplikace další tlačítka, poslouží vám k tomu rmCaptionButtons. Čtveřice komponent rmDiffEngine, rmDiffMap, rmDiffMergeViever a rmDiffViewer slouží k porovnávání souborů a zobrazování rozdílů. Dále zde najdete několik komponent, které napodobují vizuální prvky z MS Outlooku. Netradiční je rovněž komponenta rmDayView, která vizuálně zobrazuje den rozdělený na určité (uživatelem definované) časové úseky a je vhodná pro různé diáře či plánovače.

Co tedy na závěr dodat ? Vybrat by si z tak velkého balíku měl opravdu každý. Instalace je rovněž bezproblémová a standardní a experimentovat můžete i se zdrojovými kódy.

www
verze: 1.91
Delphi: 5, 6, 7
C++ Builder: ne
Kylix: ne

Váš názor Další článek: Vyšel Netscape verze 7.01

Témata článku: Software, Windows, Programování, Komponenta, Podobný dialog, Díl, Splitter, Drobná zmínka, Záložka, Různé druhy, Diáře, Label, Jednotlivé komponenty


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku