Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 49.

Pokud patříte mezi fandy produktů firmy Microsoft a myslíte si, že oblíbený pomocník Office v podobě kancelářské sponky a další havěti je geniální, pak je tento díl pro vás. I vy si teď budete moci vaše aplikace o tohoto pomocníka obohatit.

Office Assistant Package v3.0

Přesně to, co slibuje krátký úvod, vám umožní tato komponenta, která nese hrdě svou funkci i v názvu. Myslím, že není třeba pomocníka Office nějak zbytečně představovat, protože jste se s ním asi většinou na vlastní kůži setkali. Jedná se zkrátka o animovanou postavičku (sponky nebo jiné potvory - pardon, pane Einstein), která se ve vhodnou (či naopak naprosto nevhodnou) chvíli zobrazí či na sebe nějak upozorní a vypustí komiksovou bublinu s nějakým sdělením či možností výběru funkce. V tomto článku se zcela úmyslně vyhnu hodnocení, zda je vůbec tento typ nápovědy v podobě pomocníka dobrý či ne. To nechám zcela na vašem uvážení či vkusu a budeme se věnovat čistě funkčnosti komponenty.

Začneme dnes tím, čím obvykle končíme a to je popis instalace. Dalo by se říct, že dnes budeme vlastně popisovat dvě komponenty, protože ke správné funkci Office Assistant Package, která se stará o zobrazení animované postavičky pomocníka, budeme ještě potřebovat druhou komponentu - TOffice97Button - od Jonathana Hoskinga. Ta má zase na starosti (jak název napovídá) vzhled tlačítek a dalších prvků zobrazené komiksové bubliny ve stylu Office. Samotná instalace je ale naštěstí velmi snadná. Po stáhnutí a rozbalení obou komponent do stejného adresáře jen otevřete v Delphi příslušný instalační balíček podle verze a nainstalujete. Obě komponenty se nainstalují současně a tím je věc hotova. Zbývá ještě jedna maličkost a sice stáhnout si z webových stránek autora datové soubory (ve skutečnosti jsou to DLL knihovny), které představují jednotlivé pomocníky. Blíže se k této problematice vrátíme na konci článku. Teď už tedy máme vše a můžeme začít testovat.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekSamotná komponenta, tedy její reprezentace ikonkou na formuláři, je vlastně nevizuální a vlastní postavička pomocníka je zobrazena jaksi mimo - volně plovoucí a libovolně přesouvatelná po pracovní ploše. Zobrazit si ji můžete samozřejmě již v době návrhu aplikace. Asi nemá v tomto případě cenu nějak podrobně popisovat jednotlivé konkrétní funkce či vlastnosti komponenty, protože jich je opravdu mnoho a možnosti konfigurace jsou značné. Proto si jen obecně popíšeme hlavní možnosti komponenty a samotnou práci si již můžete otestovat sami. Tak tedy, po stránce ovládání se chová pomocník přesně jako jeho vzor z Office. Můžete jej tedy zcela libovolně přesouvat po ploše. Může disponovat celou řadou animací pro různé stavy aplikace, ale to je věc samotného souboru s pomocníkem, jak moc propracovaný bude a komponenta tyto animace pouze spouští. Rovněž může jednotlivé akce doprovázet zvuky (taktéž uloženy v definičním souboru daného konkrétního pomocníka). To, že se vzhled a animace pomocníka nacházejí v externím souboru má tu výhodu, že vám komponenta umožní za běhu aplikace dynamicky pomocníky přepínat stejně jako v Office a uživatel si tak může vybrat toho, který se mu nejvíce líbí. Na druhou stranu to vyžaduje, aby tyto soubory byly distribuovány společně s vaší aplikací. Samotný vzhled pomocníka by však byl k ničemu, kdyby nenabízel uživateli nějaké informace či možnost volby v podobě dialogu ve formě známé "komiksové bubliny". Samotná komponenta má předdefinovány čtyři typy dialogů - "průvodce" (tedy jakési hledání v nápovědě - zadáte frázi a ta je vyhledána), dále klasický "Hint" a velmi podobný "Tip" a konečně MessageDialog. Tyto termíny, ač jsou podobné některým obvyklým Delphi dialogům, je třeba chápat ve stylu Office se všemi zvláštnosti a specifiky. Pokud by se vám ani jeden z dialogů nelíbil, můžete si snadno vytvořit i váš vlastní. O samotném vzhledu si můžete udělat velmi dobrou představu z přiložených obrázků, které pochází přímo ze stránek autora. Netřeba snad nějak zvlášť zdůrazňovat, že při animaci máte zcela volnou ruku. Snadno vybíráte, která animace má být právě přehrána (podle situace, v jaké se aplikace nachází). Určit můžete rychlost, animaci kdykoliv zastavit, určit její prioritu a podobně. V komponentě můžete rovněž zapnout vlastnost, která zajistí to, že při nečinnosti bude automaticky přehrávána animace "nečinnosti", takže podle toho, jak je pomocník udělán, si může třeba znuděně podupávat a podobně.

Tolik tedy k vlastnostem samotné komponenty. Zbývá se zmínit o souborech s pomocníky. Kde je získat ? Na stránce autora si můžete stáhnout tři ukázkové, které se liší svou rozsáhlostí. Čím lépe pomocník vypadá a čím více animací obsahuje, tím větší bude samozřejmě soubor. Nejjednodušší je malá hvězdička, která obsahuje jen 2 animace a velikost je díky tomu zanedbatelných 32 kB. O něco rozsáhlejší pomocník v podobě jakési žabky, která vypadá, upřímně řečeno, dost hnusně, má již 54 rozličných animací a i přes nechutný vzhled žabky jsou některé animace opravdu veselé. Velikost však již stoupla na 314 kB. A konečně vizuálně asi nejhezčí pomocník, který obsahuje celkem 64 animací (a můžete jej vidět na přiložených obrázcích; je to ten hnědý pes nebo medvěd či co to je), je hezky ve 3D a pochází překonvertováním přímo z Microsoft Agent Character formátu, má již celých 2,3 MB ! Taková velikost už je opravdu značná a tohoto pomocníka se zřejmě vyplatí použít pouze pro aplikace, které mají řádově desítky až stovky MB. Avšak pozor, používání těchto překonvertovaných pomocníků se Microsoftu moc nelíbí a další informace k této problematice (a její legálnosti) naleznete na stránkách autora. Poslední možností, kde pomocníka (a to zcela legálně) získat, je vytvořit si jej v Actor Editoru (opět viz. stránka autora), ale ten jsem nezkoušel, takže nemohu bohužel posoudit, jak moc pracné to je.

Pokud vás tedy tato komponenta alespoň trošku nalákala a jste "příznivci sponky", pak navštivte stránky autora. Tam naleznete ještě několik dalších informací, můžete si stáhnout demoaplikaci, již zmíněný editor pomocníků a pochopitelně i samotné ukázkové pomocníky.

www
verze: 3.0
Delphi: 3 až 7
C++ Builder: ne

Diskuze (1) Další článek: Přemysl Klíma byl odvolán z funkce generálního ředitele ČTc

Témata článku: Software, Programování, Podobný dialog, Jednotlivé komponenty, Komponenta, Vzhled, Krátká animace, Dobrý pomocník, Dialog, Díl, Podobná velikost, Jonathan, Einstein, Volná plocha

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů