Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 48.

Tentokrát zde máme opět několik komponent z Ruska. Jedná se o minibalíček šesti komponent s převážně databázovým zaměřením.

VolgaDB Controls Library

Hned na úvod si neodpustím upozornění na jednu zajímavost. Dobrých komponent z Ruska je celá řada, v tomto směru je to opravdu plodná země. Co je však na těchto komponentách odlišné je to, že jejich autorkou je slečna (nebo paní ?) Olga Vlasova a autorek komponent opravdu není mnoho. Je to snad první balíček komponent v našem seriálu, jejichž autorkou je žena. Tak to jen tak na okraj a nyní pojďme k obvyklému popisu.

Celkem tedy nalezneme v této distribuci šest komponent, polovina je určena přímo pro práci s databázemi a zbytek jsou pomocné komponenty. Instalace proběhla bez problému, mezi soubory naleznete připravené instalační balíčky pro Delphi 4, 5 a 6. Po úspěšné instalaci se vám na paletě komponent objeví nová záložka Volga se šesti právě nainstalovanými komponentami, které si teď blíže popíšeme.

VolgaDBGrid - Jedná se o vylepšený klasický DBGrid. Buňky můžou být několika typů jako například ComboBox s předdefinovanými hodnotami, kalendář, CheckBox atd.. Nastavit se dají pochopitelně barvy, typy písma a rovněž můžete nastavit, aby se dlouhé textové hodnoty, které se do buňky celé nevejdou, zobrazovaly jako bublinková nápověda. Samozřejmostí je třídění a indikace sloupce, podle kterého jsou položky právě setříděny tříděny.

VolgaDBEdit - Touto komponentou můžete tentokrát nahradit celou řadu standardních komponent jako jsou TDBEdit, TDBComboBox, TDBLookupCombo, TDBLookupTree, TDBDatePicker a podobně. Navíc nemusí ani pracovat jako čistě databázová komponenta, ale i jako "běžná". Můžete si vybrat z několika typů, jak se bude komponenta tvářit. První možností je běžný Edit. Další možnost je, že se vedle textového pole zobrazí malé tlačítko, po jehož kliknutí se otevře uživatelský dialog, který si vytvoříte. Další možností je ComboBox a nebo kalendář. Zajímavou volbou je též kalkulačka, kdy se po kliknutí na již zmíněné malé tlačítko (které v tomto případě obsahuje malou ikonku kalkulačky), otevře jednoduchý dialog - kalkulačka a po spočítání výsledku se hodnota dosadí do textového pole.

VolgaCalendar - Poměrně pěkná, vizuální komponenta, která reprezentuje malý kalendář. V hlavičce kalendáře je aktuální měsíc a rok a rovněž navigační šipky, pomocí kterých můžete přeskakovat a listovat mezi měsíci a roky. Sloupečky sobot a nedělí jsou zvýrazněny červeně a názvy dnů v týdnu i měsíců vycházejí ze systémového nastavení, takže jsou v češtině. Rovněž týden začíná pondělkem. Bohužel, spodní řádek tvoří informace o aktuálním datu, který je uvozen needitovatelnou frází "Today is..", takže se radost z toho, že se jazyková nastavení přebírají ze systému, poněkud vytrácí. Druhou vadou na kráse je to, že není možné změnit barvu žádného z prvků kalendáře.

VolgaFindEdit - Opět drobný pomocník pro databázové aplikace. Zadaná fráze je v tabulce automaticky vyhledána a automaticky se posune pohled na tuto položku a nebo funguje zadaná fráze jako filtr.

VolgaPeriod - Vybrat nějaký časový interval, tak přesně k tomu slouží tato komponenta. Vizuálně je to vlastně Edit se dvěma tlačítky pro listování. Intervaly můžete volit mezi měsíci, čtvrtletími, pololetími a nebo celými roky.

VolgaMeter - Poslední komponenta je vlastně velice jednoduchý ukazatel průběhu (ProgressBar) s několika málo vylepšeními, ale od běžného ProgressBaru se prakticky neliší.

Jaké je tedy dnešní závěrečné hodnocení ? Komponenty jsou to rozhodně zajímavé, i když by si jistě ještě pár drobných vylepšení zasloužily. Vše je pochopitelně opět freeware, zdrojové kódy jsou rovněž k dispozici a v instalačním balíku naleznete též ukázkovou aplikaci a nápovědu. Na stránkách autorky naleznete také její (zjevně hlavní) projekt VolgaDB Engine, který však již není freeware.

Nevím čím to je, ale poslední dobou mám vždy smůlu a po dopsání článku přestane fungovat domovská stránka komponent. Nevadí, opět udávám pro jistotu dva odkazy. Jeden na domovskou stránku a druhý odkaz na přímé stažení komponent z jiného serveru.

www
odkaz na stažení
verze: 3.2
Delphi: 4, 5, 6
C++ Builder: ?

Váš názor Další článek: MIDI též k notebooku

Témata článku: Software, Programování, Download, Běžná hodnota, Kalkulačky, Jednoduchý ukazatel, Díl, Spodní řádek, Olga, Textové pole, První balíček, Komponenta


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí