Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 34.

Dnes si opět místo komponent ukážeme jeden z nástrojů, který by vám mohl být při programování nápomocen. Tentokrát se bude týkat tisku zdrojových kódů.

Code Documentor 1.4

Možná si řeknete, že tisk zdrojových kódů je pro vás zbytečný a proč tisknout zdrojové kódy, když je máte uložené na disku. Často je však třeba zdrojové kódy prezentovat v papírové podobě (například do školy), archivovat je a neméně důležité je například to, že takto vytištěný "zdroják" můžete lépe studovat kdekoliv i bez počítače a dělat si do něj třeba poznámky tužkou. Jistě by se našla i řada dalších důvodů a proto existuje (nejen) tento nástroj, který nabízí kromě obyčejného tisku řadu užitečných funkcí navíc.

Celá obrazovka programu Code Documentor je rozdělena na tři hlavní části. Levá část obsahuje seznam otevřených souborů, mezi kterými můžete takto snadno přepínat. Velkou výhodou je to, že pokud potřebujete otevřít najednou třeba celý projekt v Delphi, který obvykle obsahuje více než jen jeden soubor (jednotku), nemusíte otevírat jednotlivé soubory postupně, ale stačí zvolit právě projektový soubor a program automaticky otevře všechny soubory, které do projektu patří.

Prostřední, největší část obrazovky, obsahuje náhled na právě zvolený soubor. Pod tímto náhledem je několik ikonek, umožňujících zvětšování či zmenšování náhledu (zoom) a dále ikonky pro listování mezi stránkami dokumentu. Pokud je otevřeným souborem například formulář, zobrazí se nad tímto náhledem též možnost přepnutí pohledu na soubor DFM toho formuláře a můžete si tak nechat vytisknout i všechny vlastnosti objektů, které formulář obsahuje.

A konečně v pravé části okna jsou zmenšené náhledy jednotlivých stránek dokumentu, mezi kterými můžete pochopitelně rovněž přepínat.

Tolik tedy k vzhledu a ovládání programu a nyní pár informací k funkcím. Asi vás nepřekvapí, že program podporuje barevné zvýrazňování syntaxe a barevně si můžete zdrojový kód pochopitelně vytisknout. Kromě souborů Delphi jsou podporovány též C++ a XML. Pokud by vám nevyhovovalo předem nadefinované barevné zvýraznění, můžete si sami zvolit parametry pro jednotlivé elementy jazyka a samozřejmě si můžete též zvolit font pro text.

K dalším funkcím programu patří možnost přidat na začátek jednotlivých řádků jejich čísla pro snadnější orientaci (což souvisí i s další funkcí, viz. dále) a nastavit si můžete též hlavičku a patičku jednotlivých stránek. Ta může obsahovat různé informace jako například čísla stránek, název souboru a další libovolný text. Bohužel, jedním z omezení této free verze je to, že patičku nelze měnit a je v ní napevno vložena webová adresa výrobce. Pokud si však program zaregistrujete (bohužel nevím za kolik, protože v době přípravy článku nebyl z nějakého důvodu web dostupný), toto drobné omezení zmizí a navíc dostanete i zdrojový kód. Jinak vás aplikace nijak neomezuje a nenutí k registraci, takže pokud vám tato malá drobnost nevadí, nemusíte se bát dalších omezení.

Na závěr jsem si nechal poslední velmi užitečnou funkci a tou je možnost nechat si vytisknout jakýsi obsah či rejstřík. Na konci vytištěného dokumentu tak bude vytištěna ještě jedna či více speciálních stránek, které obsahují seznam jednotlivých procedur a funkcí, u nichž je uvedeno jednak číslo stránky a také řádek, kde se nacházejí. Orientace v množství stránek je tak velmi usnadněna a najít konkrétní proceduru není problém.

Na závěr bych snad ještě mohl upozornit na to, že celá aplikace je postavena na speciálních komponentách, určených pro náhledy dokumentů a tisk a tyto komponenty si rovněž můžete stáhnout ze stránek výrobce. Bohužel nejsou freeware a zdarma tak máte k dispozici pouze jejich funkčně omezenou verzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud