Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 32.

Dnes si představíme opět několik málo komponent od stejného autora. Tentokrát to bude taková všehochuť od aktualizace aplikace přes internet až po drobná vylepšení uživatelského rozhraní a vylepšený Timer.

Autorem dnešních komponent je Mats Asplund a na jeho stránkách jich lze nalézt hned několik. Jako obvykle jsou freeware se zdrojovými kódy a malý výběr z nich si nyní představíme.

mGetNewVer

První z představovaných komponent má za úkol pro uživatele otestovat, zda vaše aplikace nemá již novou verzi a to pochopitelně prostřednictvím internetu. Celý postup je poměrně jednoduchý. Ve vlastnostech komponenty vyplníte URL souboru, který obsahuje popis právě aktuální verze. Tento soubor je v podstatě jakýsi INI soubor, v jehož první sekci je seznam souborů (můžete tedy tento jediný INI soubor používat zároveň pro více projektů) s jejich verzemi a v druhé sekci je zase seznam URL adres pro stažení těchto souborů. Po vyvolání metody Execute se komponenta připojí, stáhne si do pracovní složky tento INI soubor a na výstupu po vyvolání události OnGetURL vrací číslo aktuální verze spolu s adresu, odkud je možno ji stáhnout. Průběh těchto akcí je též možno doplnit zobrazením patřičných dialogů, které mohou zobrazit například chybové hlášení v případě neúspěchu při stahování INI souboru. Osobně jsem sice online tuto komponentu netestoval, ale myslím že není důvod autorovi nevěřit její funkčnost. Postup je to opravdu jednoduchý, stahuje se naprosto zanedbatelné množství dat a kontrola tak může v závislosti na stavu připojení proběhnout velmi rychle. Samotné stažení nové verze a případná automatická reinstalace verze stávající již není náplní této komponenty a je třeba tuto věc naprogramovat po svém.

WKey

Další komponenta je velmi jednoduchá. Po její aktivaci dojde k zastavení běhu aplikace a čeká se na stisk nějaké klávesy. Můžete vybírat ze všech písmen a nebo zvolit libovolnou klávesu. Zároveň je zobrazen jednoduchý dialog vybízející uživatele ke stisku klávesy. Můžete sice definovat jeho polohu a barvu podkladu textu, ale bohužel nejde nastavit samotný text dialogu, což je určitě škoda. Můžete jej však deaktivovat a zobrazovat svůj vlastní dialog. Sice v době dnešních Windows-aplikací s multitaskingem tato "funkce" čekání na stisk klávesy celkem postrádá smyslu a svou "slávu" z dob DOSu již má za sebou, ale třeba se ještě v nějakých zvláštních případech může hodit.

mWImage

Tato komponenta nemá žádnou extrémně užitečnou funkci, ale spíše má zkrášlit vaše aplikace. Je odvozena od TImage a má za úkol zobrazit jednu z šesti možných "animací", které znázorňují to, že je momentálně počítač něčím vytížen. Je to vlastně něco obdobného jako komponenta Animate. Z nabízených předdefinovaných animací (či spíše střídání dvou až tří obrázků po sobě) si můžete vybrat z otáčejícího se kola, tikajících nástěnných hodin, kompresi odvozenou z ikonky zipu, dále spící monitor, píšící psací stroj a tužku. Je to sice taková jednoduchá "blbinka", ale pro oživení vašich aplikací jistě použitelná.

mShortcut

Jak název napovídá, komponenta slouží k vytvoření zástupce pro vámi zvolený soubor. Definovat můžete rovněž spouštěcí parametry, pochopitelně popisek zástupce a umístění. Na výběr máte z celkem běžných míst jako je pracovní plocha, nabídka Start nebo libovolná složka.

Velmi jednoduché, ale bohužel chybí některá drobná vylepšení. Určitě by se například hodila funkce i pro odstranění zástupce nebo rozšířit paletu předefinovaných míst, kde lze zástupce vytvořit.

HPCounter

Poslední komponenta, kterou si představíme (nikoliv však poslední, kterou naleznete na stránce autora), slouží k přesnému měření času. Jistě dobře víte, že standardní komponenta Timer není právě příliš přesná a pokud potřebujete opravdu velmi přesné měření v řádu milisekund, nedá se použít. Komponenta HPCounter nabízí přesnost měření dokonce v řádu mikrosekund a s tím už dá změřit ledacos. Ponechme teď stranou jak moc se dá tomuto údaji důvěřovat (pochopitelně pochází od autora a nejsem schopen ho nijak ověřit s touto přesností), ale faktem zůstává, že přesnější než běžný Timer by komponenta být určitě měla.

www
Delphi: 2 - 6
C++ Builder: ?

Diskuze (1) Další článek: AMD uvede Athlony se 333 MHz FSB?

Témata článku: Software, Internet, Programování, Komp, Psací stroje, Dnešní Windows, Běžná klávesa, Timer, Komponenta, Přesná poloha, Libovolný soubor, Libovolná složka, Díl, Zvolená složka, Drobný stroj, Libovolná aplikace, Libovolné místo, DEL, Nabízený stroj, Blbinka, Dialog


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní