Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 31.

Vytváření souborů PDF přímo z našich aplikací, to je téma dnešního dílu. Jako obvykle k tomu použijeme některou z freeware komponent.

TNPDF

Tato velmi jednoduchá komponenta, jejímž autorem je K. Nishita, je ideální pro případ, když potřebujete vaši aplikaci vybavit výstupem do souboru PDF a zároveň se spokojíte pouze se základními funkcemi. Nemůžete čekat, že vám tento nástroj nabídne takové možnosti formátování a dalších funkcí jako drahé profesionální editory typu Adobe Acrobat, ale pro základní textový výstup doplněný obrázky plně postačuje.

Po umístění komponenty na formulář je třeba vyplnit základní údaje o vytvářeném souboru, které tvoří hlavičku PDF souboru a obsahují takové informace jako je například autor či tvůrce dokumentu a podobně. Dále je nutné nastavit rozměry stránky. Nemusím snad připomínat, že všechny tyto parametry je pochopitelně možné nastavit též za běhu programu.

Samotná práce s komponentou je pak již velmi jednoduchá a všechno dobře pochopíte z příkladu, který je ke komponentě přiložen. Pokud bych vám to měl nějak přiblížit, tak to vypadá asi tak, že mezi základní příkazy PDF.BeginDoc (pokud se objekt jmenuje PDF) a PDF.EndDoc vkládáte jednotlivé řádky textu pomocí PDF.Textout nebo rovnou více textu najednou pomocí PDF.MemoOut, přičemž parametry těchto procedur tvoří jednak samotné texty a pak také souřadnice, kam bude na stránku text vypsán. Stejným způsobem můžete též vložit obrázek, přejít na další stránku a podobně. Celková práce je tedy velmi snadná a průhledná, vše máte dobře pod kontrolou.

Komponenta bohužel není opatřena žádným souborem nápovědy nebo manuálu, který by obsahoval seznam těchto procedur a jejich popis, takže se musíte spolehnout na zdrojový kód a seznam procedur a funkcí si vyčíst odtamtud. Již hned v úvodu jsem řekl, že je komponenta velmi jednoduchá a nedisponuje žádnými pokročilými funkcemi. To by se dalo celkem odpustit, protože pro základní textové výstupy to stačí, ale funkce, která mi chyběla opravdu citelně, je komprese výsledného PDF souboru. To se negativně projeví obzvláště v situaci, kdy do dokumentu vložíte obrázek, protože ten je možné vložit pouze ve formátu BMP a ten jak jistě dobře víte není komprimován a velikost roste úměrně jeho rozměrům. Dalším problémem, který souvisí rovněž s obrázky a o kterém se zmiňuje i sám autor, je určitá nedodělanost obrázkových funkcí a procedur (zřejmě to nebylo hlavním cílem autora), což se projevuje občasnými chybami v barevném podání obrázku ve výsledném PDF souboru, kdy dojde k jakémusi narušení palety a barvy jsou zkresleny.

Existuje řada dalších PDF komponent, které jsou složitější, práce s nimi není až tak pohodlná, ale nabízejí na druhou stranu zase daleko větší množství funkcí. Pokud však potřebujete převážně jednoduché textové výstupy, oželíte kompresi a další pokročilé funkce jako je například ochrana heslem a zároveň požadujete velmi jednoduchý způsob práce, pak je tato komponenta pro vás.

www
verze: ?
Delphi: 1-5
C++ Builder: ?

Diskuze (5) Další článek: Návod na to jak dosáhnout 17230 v 3DMarku

Témata článku: Software, Programování, Download, PDF, Pohodlná práce, Díl, Komponenta, Pokročilá práce, Pokročilý editor, DEL, Základní stránka, Určitý objekt, Komp, Pokročilá funkce, Celková práce


Určitě si přečtěte

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč