Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 30.

V dnešním jubilejním díle se opět podíváme na experty. Balíček, který si představíme, se jmenuje mrExperts a obsahuje několik drobných funkcí a vylepšení IDE, jež v jiných expertech běžně nenaleznete.

mrExperts

Tentokrát začnu popisovat hezky krok za krokem již od instalace, protože ta mě bohužel celkem nepříjemně překvapila. Ne snad že by nastaly nějaké větší problémy, nicméně v dnešní době bych si již instalaci obdobného produktu představoval poněkud jinak. Soubory totiž nejprve rozbalíte do vhodného adresáře a poté spustíte příslušný dávkový soubor, který by se měl postarat o kompilaci. Záměrně říkám "měl by", protože v mém případě se tak nestalo. Musel jsem pak ručně tento dávkový soubor upravit a pak se již vše zkompilovalo v pořádku. Druhá část instalace spočívá v opět ručním přidání příslušné větve do systémového registru. Pak je již všechno konečně nainstalováno a může se začít testovat. Neříkám, že by tento postup byl nějak příliš složitý, ale rozhodně by se dal vyřešit poněkud elegantněji jednoduchým instalačním programem.

Ale pojďme již k samotnému popisu funkcí mrExperts. Nejprve je jistě vhodné podívat se na nastavení všech možných parametrů celého balíku. To se provede pomocí položky mrExperts Control Panel, která by se měla objevit (pokud byla instalace úspěšná) v menu Tools. Po její aktivaci se vám zobrazí seznam všech expertů s možností jejich zapnutí/vypnutí a u některých z expertů můžete rovněž přes příslušné tlačítko upravovat další detailnější nastavení. Nyní si tedy v krátkosti popišme jednotlivé experty.

Dialog Box Manager

Jedná se o drobné vylepšení vývojového prostředí Delphi, které má přispět hlavně ke zpřehlednění některých nabídek. Aktivací tohoto experta se okna některých dialogů, jako například dialog Project Options, Library Path a další (podle vaší volby), dají zvětšovat a zmenšovat podle potřeby, a odpadá tedy jejich fixní velikost, která kupříkladu zrovna u Library Path moc k přehlednosti nepřispívala. Netvrdím, že je tato funkce nějak extrémně užitečná, ale pokud pracujete s Delphi často, jistě mi dáte za pravdu, že některé dialogové boxy nejsou zrovna příjemné a tímto drobným vylepšením se některé nedostatky dají alespoň částečně kompenzovat.

Display IDE Events

Toto je opět velmi jednoduché zlepšení IDE. Podle samotných slov autora jej často štvalo, že po spuštění Delphi disk často dlouho pracoval, aniž by bylo nějak vizuálně zřejmé, co se vlastně děje a co Delphi provádějí (nebo se pokoušejí provádět). Proto vznikla tato jednoduchá funkce, která přímo na titulkový pruh hlavního okna IDE Delphi vypisuje některé události, které právě probíhají. Upřímně řečeno nevím, jestli je to nejvhodnější místo, ale zase na druhou stranu, ono není moc míst, kam se dá něco vypsat, aniž by se kvůli tomu otevíralo další zbytečné okno, kterých je na ploše již tak dost. A o jaké události se jedná ? Vlastně jsou to samé souborové operace, jako je načtení či zavření projektu, desktopu, balíčku a podobně.

New Unit

Pokud byly předchozí funkce jen drobným vylepšením prostředí, tato funkce je opravdu vylepšením čistě kosmetickým. Přidá totiž do nabídky File navíc položku New Unit, čímž vám ušetří jedno rozbalení podmenu. Nic víc, nic méně. Potřebuje to někdo ? :)

Included Packages

Tento nástroj má sloužit k rychlejšímu otevírání projektů, neboť si vede seznam pouze použitých balíčků u daného projektu a ne naopak, jak to dělají Delphi. Tento manažer si hlídá během práce s projektem použité balíčky a po zavření projektu uloží jejich seznam do příslušného souboru. Ten je po opětovném načtení projektu použit a případné nové balíčky, nainstalované mezitím, rovnou zařadí do seznamu nepoužívaných. Tím poněkud usnadní práci Delphi (vlastně supluje jejich funkci) a projekt se načte rychleji.

Last Compiled

Tuto funkci považuji za jednu z velmi užitečných. Jak její název říká, uchovává datum a čas poslední kompilace projektu (tedy ne build, ale kompilaci, která se dělá pochopitelně daleko častěji). Tuto informaci uloží do speciálního souboru do složky projektu a ten poté můžete zahrnout příslušnou direktivou do vašeho projektu při samotné kompilaci (soubor s datem je pochopitelně vytvořen těsně před samotnou kompilací). V projektu pak tato hodnota vystupuje jako běžná konstanta a můžete ji použít kupříkladu v okně "O aplikaci" a podobně.

Druhou možností je uložení tohoto data přímo do zkompilovaného exe souboru vaší aplikace do známé sekce Version info, kterou si pak každý uživatel může prohlédnout přímo ve Windows přes položku Vlastnosti kontextového menu u daného souboru.

Open MRU

Další v podstatě kosmetické vylepšení prostředí. Tento expert obchází původní omezení Delphi, která si pamatují (tuším) posledních 5 otevřených projektů, a můžete si tak nastavit větší počet podle vašich potřeb.

XP style menus

A toto je již pravé vizuální vylepšení, či spíše až zbytečnost. Aktivací této funkce se hlavní menu Delphi přemění do XP stylu. Praktické využití zcela nulové, ale pokud se vám to líbí, jak je libo. Takto upravené menu se mi ale zdálo poněkud pomaleji reagující (nebo přesněji řečeno překreslující se) než to původní, takže nevím, zda tuto funkci někdo využije. Vše je postaveno na poměrně známé a povedené komponentě XPmenu, o které již byla v našem seriálu kdysi řeč a která ovšem pochází od jiného autora.

Tak to by bylo z těch nejdůležitějších funkcí asi všechno. I když se jedná vlastně o takové miniaturní jednohubky a jednoduché funkce, přesto mohou být někomu užitečné a za vyzkoušení rozhodně nic nedáte. No samozřejmě že nedáte. Je to přece freeware jako obvykle...

www
verze: 1.9.1
Delphi: 5 a 6
C++ Builder: ne

Diskuze (2) Další článek: Intelu se nedaří a bude propouštět

Témata článku: Software, Programování, Download, DEL, Původní funkce, Aktivace, Komp, Užitečná funkce, Díl, Dali, Kosmetické vylepšení, Komponenta, Možný parametr, Delphi, Expert


Určitě si přečtěte

Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery