Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 3.

Minule jsme si slíbili, že se tentokrát zaměříme na jednotlivé komponenty místo celých balíků. Tento slib sice bude dodržen, ačkoliv to budou komponenty od stejného zdroje. Ukážeme si zajímavé jednotlivé komponenty od mladého ukrajinského týmu UtilMind Solutions.
Na domovské stránce lze najít přes 40 různých freeware komponent, které jsou včetně zdrojových kódů, přibalena bývá obvykle též demo aplikace, na které snadno pochopíte její využití. Vezmeme to tedy pěkně podle abecedy (ve stejném pořadí jaké mají na stránce autoři) a některé zvlášť povedené si představíme.

Auto-runner: Jednoduchá komponenta, která pomocí úpravy registrů zajistí spuštění aplikace automaticky po startu Windows, nebo případně při dalších příležitostech (jako je přilogování uživatele a podobně). Pochopitelně můžete nastavit, zda se aplikace spustí automaticky vždy se startem systému, a nebo pouze pro aktuálního uživatele.

Blind Guardian: Tato komponenta by vám měla pomoci ochránit vaše shareware aplikace před nelegálním používáním (tedy používáním např. po zkušební lhůtě 30 dnů a podobně). Nutno říct, že tato ochrana je opravdu velmi jednoduchá, takže žádné zázraky nečekejte. Ostatně na každý program se nakonec dříve či později někde objeví "crack" nebo sériové číslo, takže je to skoro marný boj. Nicméně proč si program, jehož si ceníme, alespoň částečně neochránit? Tato komponenta pracuje velmi jednoduše. Umístíte ji na formulář, vyplníte některé základní vlastnosti (kolik dní má fungovat zkušební verze apod.) a komponenta si tato data uloží na "tajné místo". Odtud poté při každém spuštění programu zjistí, jak dlouho program již používáte (a nepomůže ani změna systémového data, spíš vám uškodí), a případně vyvolá patřičný dialog nabádající k registraci.

Jak jsem řekl, jedná se o ochranu poměrně slabou. Ono "tajné místo" je buď registr systému, nebo například soubor, uložený v adresáři Windows a mající nenápadný název (a datum vzniku shodné s ostatními systémovými soubory). Pro nezkušeného uživatele dostatečná ochrana, ale jak sám autor uvádí, pokud to myslíte s ochranou aplikací opravdu vážně, měli byste se poohlédnout po nějakém profesionálnějším řešení (které ovšem není zdarma).

Button with Color: Název hovoří za vše. Jednoduché vylepšení standardního Buttonu a možnost nastavení barev, a to jak při normálním stavu, tak při stisknutém stavu. Jednoduché, ale někdy dost užitečné.

CRC Calculator: Unit (tedy ne komponenta) pro výpočet 3 druhů CRC (16bitové, 32bitové a ARC). Netřeba snad nic dodávat; pokud potřebujete občas kontrolovat integritu souborů, jistě se vám tyto rychlostně optimalizované procedury budou hodit.

Disk Info: Komponenta, která – jak název napovídá – zjišťuje informace o discích. Konkrétně se jedná o typ disku, jeho sériové číslo a jmenovku (Label), souborový systém, velikost a volné místo.

DTime Calculator: Pokud potřebujete vypočítat dobu mezi dvěma časovými intervaly, je tato komponenta přesně pro vás. Stačí si jen vybrat, v jakých jednotkách chcete tuto "vzdálenost" mezi dvěma časovými intervaly spočítat (od dnů až po milisekundy).

Flame Effect: Mírně nevkusný efekt hořícího ohně na pozadí formuláře. Pokud vytváříte ztřeštěné aplikace, je tato komponenta naprosto nezbytným doplňkem.

HTTP GET: Vynikající komponenta pro práci s Internetem. Umožňuje totiž stahování souborů, dokumentů či skriptů, obrázků a dalších prvků. To vše s detekcí stavu probíhající akce, můžete též použít cache. Vše je postaveno na knihovně winInet.dll, která je součástí systému.

Glassy Window: A další z grafických efektů. Tentokrát se jedná o průhlednost či poloprůhlednost vybraného formuláře. Nastavit lze nejen stupeň průhlednosti (0-100 %), ale také barvu podkladu, takže všechno, co je pod formulářem, může být vidět přes libovolně barevný a jemně poloprůhledný „závěs". Opět se jedná spíše o efekt z té kategorie, kterou asi v seriozních aplikacích nepoužijete, ale v některých specifických případech může být k užitku.

INet Detector: Pokud potřebuje ve své aplikaci zjistit, zda jste právě "on-line", je tato komponenta přesně to, co potřebujete. Není třeba žádné velké nastavování, pouze zadáte interval v milisekundách, po jaké době se má test vždy provádět. A v případě, že dojde k připojení, komponenta vyvolá událost. Jednoduché a účinné. Vše funguje bez použití RAS API nebo WinSockets.

Keyboard State: Velmi jednoduchá komponenta, která vám zjistí stav kláves NumLock, CapsLock, ScrollLock a Insert (což se může hodit například v některých editorech jako informace na stavové řádce) a umí tyto stavy též programově měnit, a to včetně rozsvícení příslušných diod na klávesnici.

PathLabel: Troufám si tvrdit, že tuto komponentu někdy použije skoro každý. Umí jednoduchou a přesto potřebnou věc – zkrátit příliš dlouhý název cesty k nějakému souboru na disku jen na omezenou část a zbytek doplní klasicky tečkami mezi dvěma zpětnými lomítky.

ScreenSaver Checker: Komponenta, která hlídá to, zda běží šetřič obrazovky, a při změně tohoto stavu vyvolá událost. Užitečné v mnoha případech. Například pokud by si Scandisk ve Windows dokázal pohlídat spouštění šetřiče obrazovky, nejednoho uživatele by tím zbavil starostí. Ale to jen tak na okraj.

Scrolling Caption: Komponenta sloužící pro skrolování titulku okna. Vybrat si můžete směr (vlevo či vpravo), rychlost a dalších několik málo parametrů.

TaskBar Icon: Opět jedna z klasických komponent (snad každý autor někdy nějakou podobnou vytvoří), protože je velmi užitečná. Umožní vám snadno vytvořit ikonku na taskbaru vedle hodin a provádět s ní klasické fígle, jako je animace, změna "hintu", zobrazení menu po kliknutí levým či pravým tlačítkem myši a podobně.

URL Link: A další klasika. Label, který se chová jako internetový odkaz, a to buď na stránku nebo mailovou adresu.

UtilMind Edit: Několik druhů komponenty Edit s několika užitečnými vylepšeními. Může nastavit například zarovnání (vlevo, střed, vpravo) editovaného textu, dále můžete nastavit barvu při stavu disabled, můžete rozličným způsobem omezit rozsah vkládaných dat například pouze na čísla, pouze na znaky, taktéž jen na vybrané znaky a podobně. Vylepšeno je i vkládání čísel, kdy můžete specifikovat formát vkládaného čísla (desítkové, hex, bin) a komponenta vám nepovolí vložit nepřípustné znaky (např. když vkládáte binární číslo, nelze vložit nic jiného než nulu nebo jedničku). Další typ dat, jejichž správnost umí komponenta kontrolovat, je též IP adresa.

Toto všechno je velmi užitečné jako obrana před chybným vstupem uživatele a vy se nemusíte dále starat o kontrolu takto vložených dat. Vše se provede samo a automaticky již ve fázi zadávání dat.

Wallpaper: Jak již název napovídá, tato komponenta umí měnit tapetu pracovní plochy. Vy jen nastavíte požadovaný obrázek a několik málo parametrů (jestli se má obrázek roztáhnout či se mají použít dlaždice a podobně).

X-Baloon: Velmi zajímavá věcička, obzvlášť pokud si libujete v grafickém vylepšování svých aplikací. Komponenta zobrazí klasickou komiksovou bublinu, jakousi zvětšenou a vizuálně propracovanější obdobu běžné bublinkové kontextové nápovědy (hintu). Samozřejmě můžete měnit nejen samotný text takovéto nápovědy, ale též barvu, font a podobně.

xJust One: A další z častých komponent. Zajistí vám spuštění pouze jedné instance programu. V případě spuštění další se tato "druhá verze" ukončí a aktivuje se instance první.

A to je pro dnešek všechno. Dlužím vám již jen údaje o tom, kde se dají komponenty stáhnout, takže zde je přehled:

www.utilmind.com
verze: každá z komponent je jiné verze a stáří
Delphi: 2, 3, 4, 5 (většina komponent je funkční v těchto verzích)
C++ Builder: 1, 3, 4, 5 (většina komponent je funkční v těchto verzích, mohou nastat výjimky)

Všechny tyto komponenty najdete na stránce v sekci Delphi. Kromě těchto freewarových komponent zde naleznete také řadu ukázkových aplikací či příkladů, které vám mohou být nápomocné při řešení různých problémů. A kromě toho zde najdete i hotové a funkční aplikace (shareware či freeware), které využívají právě těchto komponent. Rozhodně se vyplatí tyto stránky navštívit.

Ale to už bude dneska vážně všechno. Těšte se na další díl, na další užitečné komponenty zdarma.

Váš názor Další článek: Aktualizace WinOnCD 3.8 PE pro Windows XP

Témata článku: Software, Programování, Download, Label, Funkční program, DTI, Runner, Funkční stav, Dlouhý název, Wallpaper, Tito, Toto, Požadovaná vzdálenost, Icon, Komponenta, Shodná barva, Guardian, Díl, Crack, Systémová data, Inet, DEL, Jednoduché vylepšení, Komp, Funkční aplikace


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5