Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 29.

Dnes si opět po čase představíme vizuální komponenty, které mohou graficky vylepšit naše aplikace. Tentokrát se podíváme na menu.

TIAeverMainMenu a TIAeverPopMenu

Módou dnešních aplikací jsou menu ve stylu Office XP (i takovou komponentu jsme si již kdysi představovali), ale komponenty, které si představíme dnes, jsou trošku o něčem jiném. Tato menu se snaží zkombinovat snad všechny vizuální vlastnosti, na které si jen dokážete vzpomenout. A to všechno do jednoho hlavního či případně kontextového menu. Jednotlivé vlastnosti si teď v krátkosti popíšeme.

Začneme pěkně od základu a tím je umístění menu. To můžete umístit v podstatě na libovolné místo. U kontextového menu je to pochopitelné, tato vlastnost je však i u menu hlavního. Dále si vybíráte, kterým směrem se má daná položka či položky rozbalit. Na výběr máte celkem logicky ze čtyř možností – tedy menu se může rozbalit shora dolů a naopak v kombinaci s možností rozbalit podmenu vpravo či vlevo. A když už jsme se zmínili o rozbalování menu, můžete si rovněž zvolit rychlost rozbalování a další parametry této drobné "animace".

Další důležitou vlastností je písmo. Asi vás nepřekvapí, že si můžete sami zvolit typ písma položek menu, jeho velikost a samozřejmě barvu. Písmo můžete též vylepšit drobným 3D efektem, kdy je k písmu přidán stín.

A nyní se dostáváme k jednotlivým položkám menu. Stejně jako u každého běžného menu můžete k jednotlivým položkám přidat příslušné ikony. Navíc může každá položka mít též vlastní obrázkový podklad, který může celkový vzhled velmi vylepšit (pokud použijete rozumný a decentní podklad, na kterém je text dobře čitelný). Samozřejmé je, že každý vybraný prvek je patřičným způsobem zvýrazněn vámi zvolenou barvou; můžete si pochopitelně zvolit vlastně barvy všeho, co menu obsahuje. Budete-li chtít, můžete k danému menu přidat i vertikální titulkový pruh, který znáte například z menu Start ve Windows. Implementována je též vlastnost skrývání méně používaných položek menu (což já osobně nemám rád a je to první z vlastností, které ve Windows i Office vypínám, ale to jen tak na okraj), i když poněkud odlišným způsobem, než asi znáte z Office.

To však stále není všechno. Vlastnost, která již není mezi běžnými menu obvyklá, je průhlednost. Ano, můžete si nastavit stupeň průhlednosti menu (dokonce zvlášť pro hlavní větev a další submenu), takže při jeho rozbalení mohou jemně prosvítat další prvky, které máte na formuláři. To vše funguje i pod Windows 9x.

Abych však pouze nechválil, je nutné kriticky přiznat, že všechny tyto grafické "vychytávky" si berou jistou daň v rychlosti překreslování, a zde by jistě neškodila drobná optimalizace kódu.

Nedílnou součástí komponent je též vizuální editor pro rychlejší tvorbu menu, který se vám otevře při přidávání prvků do menu. V tomto editoru, který má na můj vkus poněkud "divoký" vzhled, si můžete vytvořit celou strukturu menu, nastavit vlastnosti všech položek, doplnit podkladové obrázky a ikony, oddělovače a podobně. Vše si můžete prohlížet průběžně v jednoduchém "náhledu".

Součástí instalace balíku těchto menu je též komponenta TIAeverButton, což je – jak napovídá sám název – tlačítko. Samozřejmě i ono je oproti standardnímu tlačítku vylepšeno o velké množství parametrů; tato komponenta by si skoro zasloužila vlastní článek. V krátkosti snad zmíním jen výčet některých vlastností, jako je možnost libovolné velikosti, fontu, barvy, podkladového obrázku i ikony, úhlu textu i úhlu samotného tlačítka, průhlednost... Nechybí ani tři stavy tlačítka pro normální neaktivní vzhled, najetí myší i samotné kliknutí. Tlačítko může mít též uživatelský tvar, takže již nemusí vypadat jako obvyklý "obdélníček", ale může nabývat tvaru třeba nějakého obrázku.

Klepněte pro větší obrázek

Co říci závěrem? Je vidět, že autor věnoval komponentám dost práce vzhledem k jejich rozsáhlosti, a také je patrné, že zřejmě nejprve otestoval řadu podobných komponent a pak se snažil "nacpat" všechny různé vlastnosti do té svojí. Posouzení, jak se mu to povedlo, již ponechám na vás. Určitě je ještě co vylepšovat a optimalizovat, ale celkově se dá říci, že se jedná o poměrně slušně odvedenou práci. Pokud si libujete v pouťovém vzezření svých aplikací, jistě si s těmito menu vyhrajete.

Komponenty se mi bohužel nepodařilo nainstalovat do Delphi 6, i když po drobné úpravě zdrojového kódu by snad neměl být problém. Bráno čistě objektivně z pohledu recenzenta však musím prohlásit, že pod Delphi 6 nejsou komponenty funkční. Sám autor uvádí kompatibilitu "pouze" pod Delphi 4 a 5, takže se vlastně nic nestalo, je to ale každopádně škoda. Snad se situace změní s další verzí.

Na závěr drobné upozornění týkající se downloadu komponent. Jelikož jsou umístěny na serveru Geocities, je důležité si dát pozor na to, aby byl odkaz napsán přesně včetně případných velkých písmen. Celá adresa je psána běžným způsobem, ale samotný soubor má koncovku ZIP (psané přesně takto velkými písmeny). Tuto poznámku uvádím proto, že kdyby se náhodou při publikaci článku stalo, že by snad adresa byla napsána celá malými písmeny (což se snad nestane, ale chybička se může vloudit), odkaz by nefungoval, a chci předem zabránit nešťastným reakcím na článek. Opakuji tedy: Koncovka souboru musí být psána velkými písmeny.

www
verze: 2.06d
Delphi: 4, 5
C++ Builder: 4

Diskuze (3) Další článek: Boxované procesory AMD... konečně

Témata článku: Software, Windows, Programování, Komp, Menu, Díl, Nedílná součást, Vertikální start, Jistý směr, Celá adresa, Jednotlivé prvky, Jednotlivé položky, Jednotlivé komponenty, Normální publikace, Komponenta, DEL


Určitě si přečtěte

Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle