Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 28.

Dnes si opět místo komponent představíme dva nástroje, které nám trošku pomohou urychlit práci v Delphi při vývoji aplikace. Tentokrát to budou dva programy, které generují dialogové boxy.

Delphi Message Assistant

Jak již bylo řečeno v úvodu, jedná se o velmi jednoduchou aplikaci, která na základě vámi nadefinovaných parametrů, které vybíráte prostřednictvím přepínačů a zatržítek, vygeneruje příslušnou část zdrojového kódu v Delphi. Tento vygenerovaný kód můžete pomocí příslušného tlačítka zkopírovat do schránky a odtud pak přímo do editoru Delphi.

Okno aplikace tvoří tři hlavní záložky - ShowMessage, MessageBox a MessageDlg. Podle zvolené záložky tedy můžete generovat příslušný typ dialogového či informačního boxu.

Na záložce ShowMessage můžete vytvořit tento klasický a jednoduchý dialog. Ten se sice dá v Delphi vytvořit velmi rychle a není tak nutné využívat žádný generátor kódu, ale síla tohoto nástroje spočívá především v tom, že můžete snadno vytvořit mnohařádkové dialogy jednoduchým psaním jako v textovém editoru a veškeré formátování textu, které se jinak dělá poměrně zdlouhavě a nešikovně, bude vygenerováno samo.

Druhá záložka, MessageBox, a třetí záložka, MessageDlg, vám již umožní vytvořit obvyklý dialog s tlačítky a příslušnými ikonami dle typu dialogu. Rovněž si můžete nadefinovat titulek takového dialogu a pochopitelně též jeden z možných testů na výsledek dialogu. Nastavit též můžete defaultní tlačítko či kontext nápovědy. Posledním využitelným parametrem je možnost zvolit, zda bude dialog modální pouze v rámci aplikace nebo v celém systému. Samozřejmostí je též to, že si můžete ihned výslednou podobu dialogu prohlédnout v náhledu.

Jako poslední detail, který může zlepšit práci, je možnost minimalizovat aplikaci na hlavní panel vedle hodin, takže se při programování v Delphi neplete a vyvoláte si ji jen když je potřeba.

Klepněte pro větší obrázek

www
verze: 1.3.5
velikost: 315 kB

QuickDialog

I tento jednoduchý prográmek slouží ke generování kódu dialogových boxů. Umožňuje generovat "pouze" MessageBox a MessageDlg, takže tentokrát chybí ShowMessage. Práce s ním je velmi podobná jako v předchozím případě, takže jen vyplníte příslušný text dialogu či případně titulek a též si vyberete z předdefinovaných kombinací tlačítek. Na rozdíl od předchozího případu je pro MessageDlg použito tlačítek s ikonami (BitBtn) a bohužel též nelze použít několikařádkových textů.

Stejně jako u předchozí aplikace si výsledek můžete prohlédnout v náhledu a vygenerovaný kód se opět kopíruje přes schránku.

Klepněte pro větší obrázek

www
verze: 1.0
velikost: 228 kB

Diskuze (5) Další článek: Vyšel Nvidia Keyhole EarthViewer 3D

Témata článku: Software, Programování, Příslušný typ, Komponenta, Vygenerovaný kód, Komp, Díl, Dialog, DEL, Záložka, Předchozí aplikace