Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 25.

Znáte pomocníka z MS Office? Ano, řeč je o známé a někdy proklínané kancelářské sponce. Její komentáře či doporučení jsou vždy zobrazeny v podobě žluté komiksové bubliny. Komponenta, kterou si dnes představíme, vám umožní právě takové bubliny přidat velmi snadno do vašich aplikací.

Office 97 Balloon

Pravděpodobně dobře znáte pomocníka Office (známou sponku či jinou podobnou havěť), který nás při práci tu a tam obšťastní nějakou poznámkou či radou, která se objeví v podobně komiksové bubliny. Právě takovou bublinu si můžete prostřednictvím této komponenty přidat do vlastních aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKomponenta je odvozena z Tform, a má s ní proto v podstatě většinu společných vlastností. Nenajdete ji ani klasicky na paletě komponent, ale do aplikace ji přidáte přes položku New v hlavním menu vývojového prostředí Delphi. Během návrhu aplikace (design time) je bublina vlastně k nerozeznání od běžného formuláře a grafická podoba je překreslena až v době běhu aplikace. Od toho se též odvíjí celá práce s komponentou. Jelikož se tedy jedná o běžný formulář, můžete na něj umístit libovolné další komponenty, jako jsou například různé nápisy, tlačítka a podobně. Zde ale může nastat první problém a tím je to, že pokud na "bublinu" přidáte například tlačítko, nebude se k němu svým klasickým šedivým vzhledem příliš hodit a trošku zkazí jinak celkem pěkný vizuální dojem. Proto je lepší (a komponenta k tomu svým zaměřením přímo vybízí) používat v bublině spíše text, který může sloužit jako nápověda či jiné upozornění pro uživatele. Kromě vlastních komponent nebo textu se na bublině zobrazuje volitelně i ikona.

Na drobný nedostatek jsem narazil, když jsem chtěl změnit rozměry okna bubliny. Při návrhu sice můžete rozměry okna libovolně měnit, ale po spuštění aplikace zjistíte, že jeho rozměry jsou nastaveny na 200x200 bodů. Jedná se zřejmě o snahu o přesné napodobení Office. Nic ovšem není ztraceno, protože ve zdrojovém kódu daného okna-bubliny, což je naprosto obyčejná jednotka jako u každého jiného formuláře, přidaná do vašeho projektu, můžete přepsáním těchto hodnot upravit okno k obrazu svému.

Jednu velmi dobrou vlastnost jsem si nechal na závěr. Podle svého přání můžete nastavit parametry bubliny tak, aby se "přilepila" k příslušnému (vámi zvolenému) oknu vaší aplikace. Přilepením je myšleno to, že při pohybu okna se nápověda pohybuje společně s ním, takže pořád ukazuje na správné okno, k němuž se vztahuje například poznámka, kterou zobrazuje. Pamatováno je i na to, když se okno přiblíží k okraji pracovní plochy. V takovém případě se bublina přemístí automaticky k tomu okraji formuláře, kde je momentálně místo.

Již bylo řečeno, že úpravou zdrojového kódu se dají oklikou nastavit rozměry okna. Není to však jediný parametr, který můžete takto upravit (a který nelze nastavit v Object Inspectoru). Pokud by vám nevyhovovala "krásná" žlutá barva, která je i v Office, můžete si změnit barvu podkladu, jak chcete. Stejně tak se dá nastavit barva rámečku bubliny, která je implicitně černá. Jelikož se ale jedná o běžný formulář, můžete tímto způsobem změnit vlastně libovolný parametr.

Jako obvykle je komponenta freeware, se zdrojovým kódem, a jejím autorem je (což jsem měl možná uvést hned na začátku) Jonathan Hosking.

www
verze: 1.2
Delphi: 2-6
C++ Builder: ?

Váš názor Další článek: Adaptér a řadič pro Serial ATA

Témata článku: Software, Programování, Libovolný kód, Vizuální dojem, Komponenta, Běžná aplikace, Černá práce, Žluté tlačítko, Libovolná aplikace, DEL, Okno, Jonathan, Dobrý pomocník, Žlutá barva, Komp, Díl


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní