Znáte pomocníka z MS Office? Ano, řeč je o známé a někdy proklínané kancelářské sponce. Její komentáře či doporučení jsou vždy zobrazeny v podobě žluté komiksové bubliny. Komponenta, kterou si dnes představíme, vám umožní právě takové bubliny přidat velmi snadno do vašich aplikací.
Office 97 Balloon
Pravděpodobně dobře znáte pomocníka Office (známou sponku či jinou podobnou havěť), který nás při práci tu a tam obšťastní nějakou poznámkou či radou, která se objeví v podobně komiksové bubliny. Právě takovou bublinu si můžete prostřednictvím této komponenty přidat do vlastních aplikací.
Komponenta je odvozena z Tform, a má s ní proto v podstatě většinu společných vlastností. Nenajdete ji ani klasicky na paletě komponent, ale do aplikace ji přidáte přes položku New v hlavním menu vývojového prostředí Delphi. Během návrhu aplikace (design time) je bublina vlastně k nerozeznání od běžného formuláře a grafická podoba je překreslena až v době běhu aplikace. Od toho se též odvíjí celá práce s komponentou. Jelikož se tedy jedná o běžný formulář, můžete na něj umístit libovolné další komponenty, jako jsou například různé nápisy, tlačítka a podobně. Zde ale může nastat první problém a tím je to, že pokud na "bublinu" přidáte například tlačítko, nebude se k němu svým klasickým šedivým vzhledem příliš hodit a trošku zkazí jinak celkem pěkný vizuální dojem. Proto je lepší (a komponenta k tomu svým zaměřením přímo vybízí) používat v bublině spíše text, který může sloužit jako nápověda či jiné upozornění pro uživatele. Kromě vlastních komponent nebo textu se na bublině zobrazuje volitelně i ikona.
Na drobný nedostatek jsem narazil, když jsem chtěl změnit rozměry okna bubliny. Při návrhu sice můžete rozměry okna libovolně měnit, ale po spuštění aplikace zjistíte, že jeho rozměry jsou nastaveny na 200x200 bodů. Jedná se zřejmě o snahu o přesné napodobení Office. Nic ovšem není ztraceno, protože ve zdrojovém kódu daného okna-bubliny, což je naprosto obyčejná jednotka jako u každého jiného formuláře, přidaná do vašeho projektu, můžete přepsáním těchto hodnot upravit okno k obrazu svému.
Jednu velmi dobrou vlastnost jsem si nechal na závěr. Podle svého přání můžete nastavit parametry bubliny tak, aby se "přilepila" k příslušnému (vámi zvolenému) oknu vaší aplikace. Přilepením je myšleno to, že při pohybu okna se nápověda pohybuje společně s ním, takže pořád ukazuje na správné okno, k němuž se vztahuje například poznámka, kterou zobrazuje. Pamatováno je i na to, když se okno přiblíží k okraji pracovní plochy. V takovém případě se bublina přemístí automaticky k tomu okraji formuláře, kde je momentálně místo.
Již bylo řečeno, že úpravou zdrojového kódu se dají oklikou nastavit rozměry okna. Není to však jediný parametr, který můžete takto upravit (a který nelze nastavit v Object Inspectoru). Pokud by vám nevyhovovala "krásná" žlutá barva, která je i v Office, můžete si změnit barvu podkladu, jak chcete. Stejně tak se dá nastavit barva rámečku bubliny, která je implicitně černá. Jelikož se ale jedná o běžný formulář, můžete tímto způsobem změnit vlastně libovolný parametr.
Jako obvykle je komponenta freeware, se zdrojovým kódem, a jejím autorem je (což jsem měl možná uvést hned na začátku) Jonathan Hosking.
www |
verze: 1.2 |
Delphi: 2-6 |
C++ Builder: ? |