V našem seriálu si pravidelně představujeme zajímavé komponenty, které můžete použít ve svých aplikacích. Dnes uděláme malou výjimku a místo komponenty si představíme jeden zajímavý nástroj, který vám může usnadnit práci při programování v Delphi nebo C++ Builderu.
Nástroj, který si teď ukážeme, patří mezi tzv.
experty. To jsou různé nástroje mnoha funkcí, které se mohou nainstalovat přímo do vývojového prostředí Delphi (C++ Builderu), různým způsobem rozšiřují jeho funkce a usnadňují a urychlují tak práci programátora.
Projekt Gexperts patří mezi ty povedenější a nabízí velkou škálu užitečných funkcí. Instalace probíhá velmi jednoduše jako u běžné aplikace pomocí spustitelného souboru, který si stáhnete ze stránek autorů. Pokud vše proběhlo v pořádku, po spuštění Delphi by se vám v hlavním menu měla objevit nová položka GExperts. Již letmým pohledem do menu zjistíte, že funkcí je opravdu hodně. Postupně si jednotlivé experty představíme:
ASCII Chart
Každý programátor jistě někdy ASCII tabulku potřebuje a zde ji máte přímo u ruky. Přehledně vám pro vybraný font, který si vybíráte z rozbalovacího menu, zobrazí všechny znaky a jejich čísla (desítkově nebo šestnáctkově). Můžete upravovat jejich velikost a jednotlivé znaky si kopírovat do schránky. Velmi jednoduché, avšak velmi potřebné a užitečné.
Backup Projekt
Název vám jistě napověděl, čím se zabývá tento expert. Projekt, na kterém právě pracujete, můžete pomocí tohoto nástroje snadno zálohovat. Nejprve se vám zobrazí dialog se seznamem souborů, které mají být do zálohy zahrnuty. Seznam je vygenerován automaticky a všechny důležité soubory se zařadí do seznamu. Samozřejmě máte možnost k souborům přidat i vámi zvolené nebo odebrat ty, které zálohovat nechcete. Celou zálohu můžete též zašifrovat pomocí hesla, a pokud již máte vše připraveno, stisknutím tlačítka je záloha vytvořena a uložena na zadané místo a pod zvoleným názvem jako archiv zip.
Class Browser
Tento nástroj zobrazí v přehledné formě stromu všechny třídy, které obsahuje váš projekt. O jednotlivých objektech si můžete nechat zobrazit základní informace, po kliknutí myší na daný prvek budete hned přesunuti do okna editoru na deklaraci daného objektu. Můžete mezi jednotlivými prvky vyhledávat, nechat si zobrazovat vzájemné závislosti a další informace.
Clean Directories
Pomocí tohoto experta si snadno vyčistíte adresář s projektem od zbytečných, pomocných či dočasných souborů. Stačí zaškrtnout přípony souborů, které chcete smazat, a je to. Mezi předdefinovanými příponami jsou všechny nejčastěji se vyskytující, takže vlastně ani není třeba přidávat žádné vlastní, i když i to je pochopitelně možné.
Clipboard History
Mezi časté úkony při programování patří při editování kódu také využívání schránky a kopírování určitých částí kódu. Tento pomocník vám úplně změní přístup k práci. Jak název napovídá, jedná se o jakousi historii schránky. Pamatuje si vše, co jste zkopírovali do schránky (můžete si zvolit, kolik záznamů má evidovat). V přehledném seznamu jsou pak jednotlivé části kódu snadno přístupné a jedním kliknutím je můžete zkopírovat přímo do okna editoru kódu na místo kurzoru.
Editor Experts
Soubor několika drobných pomůcek, které využijete přímo při psaní kódu. Můžete například velkou část kódu snadno označit jako komentář (či naopak), vložit aktuální datum nebo čas, třídit označené řádky kódu, vkládat hlavičky procedur, hledat vzájemně si odpovídající dvojice příkazů (typicky
begin a
end) a další. Vše lze pochopitelně vyvolat pomocí klávesových zkratek, neboť hledat jednotlivé funkce přes menu by nebylo příliš praktické.
Expert Manager
Tento nástroj umožňuje spravovat ostatní experty, které máte v podobě
dll knihoven v Delphi nainstalovány. Můžete je přidávat, odebírat či pouze aktivovat a deaktivovat.
Favorite Files
S tímto expertem si můžete vytvořit jakýsi seznam oblíbených souborů, například často používaných knihoven, které si expert uloží do jednoho souboru a umožní vám k nim snadný a rychlý přístup. V rámci tohoto "manažeru souborů" si můžete vytvářet pomyslné složky, což vám umožní snadno se orientovat v rozsáhlé množině souborů.
Grep Search & Grep Results
Vzájemně související položky. Jedná se o velmi pokročilé a rychlé hledání textu v rámci kódu projektu. Hledaný výraz bude v celém zdrojovém kódu nalezen a v okně
Grep Results budou zobrazeny jednotlivé řádky, kde se daný výraz vyskytuje včetně jeho zvýrazněných výskytů. Po kliknutí na daný řádek se ve spodní části okna zobrazí i zbytek kódu, nacházející se v okolí nalezeného výrazu. Dvojklikem se ihned přesunete na dané místo v editoru zdrojového kódu.
Samotné hledání má pochopitelně řadu volitelných parametrů a dalších "vychytávek", takže si jej jistě oblíbíte namísto běžného hledání obsaženého v editoru Delphi.
IDE Menu Shortcuts
Pomocí tohoto nástroje si můžete ke všem položkám v hlavním menu Delphi přiřadit vlastní klávesovou zkratku (pokud ještě daná položka nemá zkratku).
Message Dialog
Velmi užitečný nástroj, pomocí kterého bude vytváření dialogů (
MessageDlg) opravdu hračka. V zobrazeném okně jen vyberete typ dialogu (dotaz, oznámení, vykřičník...), jaká tlačítka se mají zobrazit a zobrazovaný text. Nástroj poté sám vygeneruje přímo do editoru na místo kurzoru danou funkci, přičemž dlouhý text sám rozpozná a rozdělí na řádky. Navíc si vše můžete prohlédnout v náhledu ještě před vygenerováním kódu funkce.
PE Information
V tomto okně si můžete nechat zobrazit velmi podrobné informace o PE (Portable Executable) souborech, jako jsou
exe,
dll, některé
Active X prvky a další. Běžný programátor tuto funkci zřejmě příliš nevyužije, ale pokud jste profesionál a nebo vás tyto informace prostě zajímají, jistě si zde přijdete na své.
Procedure List
Tento nástroj vám velmi přehledně zobrazí všechny procedury a funkce, které daná jednotka obsahuje, a kliknutím můžete snadno přejít přímo na dané místo do editoru kódu.
Project Dependencies
Chcete-li mít dokonalý přehled o vzájemných závislostech knihoven ve vašem projektu, tedy která knihovna používá kterou, tento expert vám v tom udělá jasno. V přehledném stromu se zobrazí jednotlivé jednotky a po kliknutí na tu, která vás zajímá, se zobrazí seznam jednotek, které využívá nebo které naopak využívají ji.
Project Option Sets
Díky tomuto nástroji si můžete uložit různá nastavení pro svůj projekt (jako jsou nastavení prostředí, kompilátoru a další) a pak mezi nimi průběžně přepínat.
Replace Components
Jestliže potřebujete hromadně měnit komponenty, je tento nástroj právě pro vás. Slůvkem "měnit" je myšleno například to, když v celém projektu či jednotce potřebujete všechna tlačítka
TButton změnit na tlačítko s bitmapou
TBitBtn. Zůstanou zachována všechna nastavení a parametry, pouze dojde ke změně typu komponenty. Takto můžete vyměňovat vzájemně téměř libovolné (pochopitelně "kompatibilní") komponenty.
Source Export
Potřebujete-li svůj zdrojový kód nějakým způsobem publikovat například na webu, bude se vám jistě hodit tento nástroj, který vybraný zdrojový kód dokáže exportovat do formátu HTML nebo RTF se zachováním zvýraznění syntaxe. Všechny příslušné parametry si samozřejmě můžete nakonfigurovat podle svých potřeb.
To Do List
Seznam důležitých věcí, na které je třeba se ještě podívat či udělat, se jistě při programování hodí. Vložením speciálních poznámek přímo do kódu si můžete takový seznam vytvořit přímo při psaní kódu a v okně "
To Do List" se vám pak vše přehledně zobrazí s ikonkou priority, čísla řádku i popisku. Kliknutím myší se pak přímo přesunete na "inkriminované" místo v kódu.
Configuration
Na závěr stojí rozhodně za zmínku také konfigurace samotného balíku expertů. Zde můžete nastavit jednak parametry, které se týkají samotných expertů, ale také několik věcí týkajících se přímo IDE prostředí. Zvolit si můžete, které experty zobrazovat či nezobrazovat v menu (asi nebudete používat všechny), dále nastavit cesty k důležitým složkám Delphi a expertů. Pozornost je též věnována přímo expertům editoru zdrojového kódu, kde můžete nastavit jednotlivé klávesové zkratky a další parametry. Nastavit lze i několik vlastností IDE a kromě jiného také to, aby paleta komponent, která je běžně tvořena jedním řádkem jednotlivých záložek (mezi kterými se listuje dost nešikovně pomocí šipek), měla řádků více. Pokud máte komponent nainstalováno opravdu hodně, toto zobrazení rozhodně zpřehlední celou paletu a urychlí hledání.
www |
verze: 1.11 |
Delphi: viz domovská stránka |
C++ Builder: viz domovská stránka |