Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 2.

Dnes si představíme další tři zajímavé freewarové balíky komponent. První pochází opět z Ruska, což je poměrně velká líheň na zdatné programátory, druhý balík je od našich sousedů z Německa a třetí je ze zámoří.
Pro VCL Extensions Library

Jedná se o relativně známý balík komponent 27 komponent, které vytvořil ruský autor Dmitry G. Barabash a jejichž historie sahá do roku 1999. Na relativně přehledné a hlavně anglicky psané stránce si můžete o těchto komponentách přečíst řadu dalších informací, můžete se též zapsat do klasického "mailing listu" a být tak informováni o případných aktualizacích a změnách. Opět si popíšeme některé z těch zajímavějších komponent z balíku.

TProLabel a TProClockLabel: Jedná se znovu o vylepšení klasického Labelu o další funkce (barvy, stíny, otočení atd...), druhá komponenta zobrazuje aktuální čas v podobě TProLabelu, takže má tytéž vizuální možnosti.

TProUrlLabel: Třetí do party labelů se zase chová jako klasický internetový odkaz, takže po kliknutí na něj se spustí nainstalovaný prohlížeč s daným odkazem. Label též změní barvu, stejně jako to dělají již navštívené odkazy, můžete si zvolit barvu a další parametry.

TProUrlImage: A tato komponenta je velmi podobná té předchozí, jako odkaz však slouží obrázek, který si zvolíte.

TProStatusBar: Velmi užitečné vylepšení standardní komponenty, spočívající v možnosti umístit na StatusBar libovolné další komponenty, takže původní strohý Statusbar můžete vylepšit například o miniaturní tlačítka, ukazatele průběhu nějakého procesu a podobně.

TProSelDirDialog: Dialog pro výběr adresáře s některými drobnými vylepšeními.

TProWarningDialog, TProInfoDialog, TProStopDialog, TProPasswordDialog, TProLoginDialog: Několik předem vytvořených a připravených dialogů pro běžné činnosti či informování uživatele s možností použití několika předem definovaných jazykových verzí.

TProCalcDialog: Jednoduchý kalkulátor, co více dodat...

Dále obsahuje balík opět několik databázově zaměřených aplikací a pár dalších vizuálních komponent, většinou vylepšujících funkce těch standardně dodávaných (např. TProButton, TProSpeedButton atd...).

Kromě komponent obsahuje balík též knihovnu několik rutin, pracujících s řetězci, konverzí hodnot a podobně. Součástí jsou též resources pro 16 jazyků (čeština bohužel chybí) a opět nechybí zdrojové kódy.

www.barabash.org
verze 1.81 (16. července 2001)
Delphi: 1 až 6 (467 kB)
C++ Builder: 1, 3, 4, 5 (467 kB)

Simon`s components

Tento balík komponent pochází opět z jiného konce světa, tentokrát z Německa a jeho autorem je Simon Reinhardt. Jedná se o kolekci převážně vizuálních komponent, vypadají poměrně efektně a mají množství nastavitelných parametrů. Jednotlivé komponenty je též možno stáhnout zvlášť, takže si na stránce můžete vybrat z celého balíku jen ty, co se vám líbí nebo opravdu hodí.

A zde je opět popis některých komponent:

TEnhancedEdit: Jedná se o velmi dobré vylepšení klasického editu. Máte možnost editovaný text centrovat či umístit vlevo a vpravo, můžete určit přesný typ hodnoty (například u hodnoty Currency bude automaticky doplněna za vložené číslo signatura dané národní měny), počet desetinných míst a podobně.

TLEDDisplay: Jak název napovídá, jedná se docela hezky a věrně vypadající LED displej, u kterého můžete kromě počtu číslic (a pochopitelně jejich hodnot) nastavovat samozřejmě také barvy všech částí displeje, měnit kontrast (poměr mezi sytostí pozadí a samotných číslic) a několik dalších drobných parametrů.

TLEDButton: Komponenta, která se snaží vizuálně napodobit vzhled vypínače (podobného klasickému čtvercovému vypínači na světla v bytech) včetně jakési indikační diody zapnutí. No, musím bohužel konstatovat, že je to podoba velmi vzdálená realitě, takže praktické použití této komponenty asi nebude příliš velké. Ačkoliv, i kdyby vypínač vypadal vizuálně dokonale, stejně bych nevěděl, k čemu jej použít, ale to již ponechám na vás.

TLEDMeter: A ještě jedna komponenta, která má v názvu LED. Tentokrát se jedná o ukazatel průběhu nějaké akce či stavu nějaké hodnoty, který je vyveden jako z jednotlivých segmentů tvořených "diodami". Stupnice začíná zelenými segmenty, pak přechází ve žluté a horní "kritické" hodnoty jsou v červené (místa, kde mají jednotlivé barvy začínat se dají nastavit). Trošku to celé připomíná například grafický ekvalizér na hi-fi věžích či něco podobného.

TOvalButton: Opět název hovoří za vše. Jedná se o oválné tlačítko s množstvím různých parametrů jako je barva, ikonka, průhlednost, plochost atd...

TSRClock: Velmi povedená komponenta, sloužící k zobrazení aktuálního času nebo stopek. Vybrat si můžete z několika vizuálních druhů hodin (klasické ručičkové, digitální, segmentové atd...), nastavit aktuální čas a nebo zapnout vlastnost autoupdate a vše bude automatické.

TSSRLabel: A další vylepšení labelu. Stejně jako u řady jiných autorů se jedná hlavně o možnost přidání stínu, větší možnosti formátování a také přepnutí labelu do formátu internetového odkazu.

Na stránce autora lze též nalézt některé další zajímavé komponenty, které nejsou v balíku obsaženy a nebo komponenty od dalších autorů, takže doporučuji vřele tuto stránku navštívit.

www.pics-software.de/compon.htm
verze 1.20
Delphi: 3, 4, 5 (958 kB)
C++ Builder: není známo

Delphi Free Stuff Package

Jedná se o kolekci 19 komponent různého zaměření a různých verzí (proto ta nejednoznačná identifikace v závěrečné tabulce), jelikož jsou jednotlivé komponenty vyvíjeny zvlášť. Přesto by měl tento balík vždy obsahovat poslední verze daných komponent. Autorem je Brad Stowers, komponenty jsou všechny opět freeware a dodávány jsou včetně zdrojových kódů.

Představme si tedy některé z nich:

dfsStatusBar: Vylepšení statusbaru o řadu užitečným vlastností. Oblíbená vlastnost, kterou obvykle programátoři přidávají, je schopnost statusbaru vlastnit další komponenty a tato schopnost nechybí ani zde. Z řady dalších vylepšení bych uvedl například to, že u jednotlivých panelů (částí) statusbaru můžete nastavit jejich typ a ten pak automaticky přizpůsobí svojí velikost a vlastnosti. Mezi takto nadefinované typy například patří CapsLock, NumLock, ScrollLock (které automaticky indikují stavy těchto kláves), dále je to Time, TimeDate apod. (které zase zobrazují čas nebo datum v různých kombinacích), Glyph (obrázek, ikonka), Gauge (ukazatel průběhu) atd...

dfsBrowseDirectoryDlg: Dialog pro výběr adresáře s možností zadat vlastní titulek, zvolit začátek hledání (kořen, ROOT), co se má zobrazovat a další parametry.

dfsIconComboBox: Jak říká sám název, combobox pro výběr ikony.

dfsPageSetupDialog: Dialog pro nastavení tisku. (API)

dfsSystemImageList: Pokud si přejete mít přístup ke všem ikonkám, které systém používá, můžete použít tuto komponentu, která vám k nim vytvoří buď přímý přístup (a v tom případě pokud je změníte, změní se v celém systému) nebo vám nabídne jejich kopii.

dfsSystemTreeView: Jistě znáte klasické stromové zobrazení veškerých systémových zdrojů (disky, tiskárny, místa v síti, plocha ...), které má například Explorer (Průzkumník) ve svém levém panelu. Tato komponenta zobrazí přesně totéž a navíc můžete nastavit řadu vlastností tohoto "stromu".

dfsSystemComboBox: Totéž co předchozí, ale zobrazeno v ComboBoxu.

Dále můžeme najíte v balíku komponenty jak je Splitter (na rozdělování jednotlivých oblastí formuláře s možností jejich posunu), ToolBar, vylepšené komponenty ListView a ProgressBar atd...

Jak již bylo řečeno, jedná se balík jednotlivých a zvlášť vyvíjených komponent a proto je zde také možnost (obdobně jako u předešlého balíku) stáhnout si jen ty, které vás zaujmou.

Kromě těchto hotových komponent lze na stránce autora nalézt také některé betaverze, které vypadají velmi slibně. Je to například TdfsLayeredForm, což je vylepšení formuláře o průhlednost a průsvitnost známou z Windows 2000. A dále je to TdfsStickyForm, což je komponenta, která přidá vašemu formuláři vlastnost "přilepování" na okraje pracovní plochy (jako má např. WinAmp).

www.delphifreestuff.com
verze: nemá jednotnou verzi (28. červen, 2001)
Delphi: 1 až 6 (612 kB)
C++ Builder: 1 až 5 (612 kB)

A to bude pro dnešek všechno. Příště se pro změnu zaměříme na několik samostatných jednotlivých komponent, které jsou však neméně profesionální a kvalitní.

Diskuze (5) Další článek: Nejvyhledávanější slova Internetu 2001

Témata článku: Software, Programování, Jednotlivé verze, Jednotlivá místa, Jednotlivé komponenty, Label, Komp, Podobná možnost, Podobná hodnota, Různé segmenty, TDF, Simon, Různá místa, Přesný typ, Užitečné vylepšení, Podobný dialog, Stuff, Žluté tlačítko, Splitter, TSR, Komponenta, Currency, Stromové zobrazení, Signatura, DEL


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5