Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 13.

Dnes si představíme jeden balík komponent, který je zajímavý jak svým obsahem, tak formou distribuce pomocí velmi povedené ukázkové průvodní aplikace, pomocí níž si můžete všechny komponenty vyzkoušet, aniž byste je museli instalovat do Delphi.
Sonket Dev

Autorem tohoto zajímavého souboru jednotlivých komponent je Bernt Levinsson. Balíček již na první pohled upoutá svou zajímavou distribucí. Nejedná se o klasický soubor zdrojových kódů, který se pomocí balíčku nainstaluje do Delphi. Po stažení a spuštění samorozbalovacího archivu se do vámi zvoleného adresáře rozbalí jednotlivé komponenty se zdrojovými kódy a příklady. Zároveň se také rozbalí jakási průvodní aplikace, ze které si můžete jednotlivé komponenty prohlédnout, aniž byste je museli instalovat do Delphi. Celý systém je velmi dobře a zajímavě propracován. Ze seznamu komponent si vyberete tu, která vás zajímá, a zobrazí se vám o ní několik informací nebo i náhled. Pokud vás zaujme, můžete si z menu vybrat možnost zkompilovat ukázkovou aplikaci pro danou komponentu. Program si sám najde vaši instalaci Delphi (a nebo vám dá vybrat, pokud máte nainstalováno více verzí najednou) a pomocí řádkového compileru ukázkovou aplikaci sám zkompiluje a spustí. Jedná se opravdu o velmi pěkný, zajímavý a hlavně pro uživatele pohodlný způsob zkoušení nových komponent, protože si nainstalujete do Delphi až opravdu tu, která vás zaujme, a nemusíte instalovat a složitě zkoušet všechno. Když máte vybráno, stačí si pak už jen najít příslušný adresář s danou komponentou a tu již zcela běžným způsobem (jako jednotlivou komponentu) nainstalovat do Delphi.

Na jaké komponenty se tedy můžete těšit? Jedná se celkem o 30 komponent různého zaměření. Podle slov autora jde čistě o jeho vlastní tvorbu bez použití zdrojových kódů odjinud. Komponenty tvořil hlavně kvůli sobě, když je potřeboval pro své aplikace, a sám sebekriticky tvrdí, že se nejedná o profesionální balík, protože některé komponenty ještě nedokončil podle svých představ a část z nich je dokonce spíše "experimentálních". Pojďme se tedy na některé z nich podívat poněkud blíže.

TTLabelExtendedInfo & TSpeedButtonExtendedInfo: Jedná se o drobné vylepšení Labelu a SpeedButtonu – tyto komponenty mají přidánu vlastnost TSrings a události OnMouseEnter a OnMouseLeave, takže stačí nad takový Label či tlačítko najet myší a příslušný text může být například někde na formuláři zobrazen jako nápověda apod.

TAniShadowButton: Jedná se tlačítko, které může být tvořeno jak textem, tak třeba jen samotným obrázkem (či kombinací), ale navíc je opatřeno velmi efektním stínem. Nejedná se o takový ten "běžný" stín, kdy je přidán pouze tmavší obrys k tlačítku, ale o velmi povedený "zamlžený" stín. Barva tohoto stínu může být navíc odlišná jak pro samotný text, tak i pro obrázek daného "tlačítka".

TAppExcept: Úkolem této komponenty je přesměrovat běžné chybové volání Application.OnExcept na tuto komponentu, a docílit tak zobrazení vlastního dialogového okna místo běžného systémového dialogu o chybě. Je přidána též možnost jednoduchého logování vzniklých chyb.

TButtonImagesListBox, TButtonCheckListBox and TButtonRadioListBox: Jedná se vzhledově mírně upravený ListBox, který jako své prvky může obsahovat buď tlačítko, CheckBox nebo RadioButton. Navíc jsou tyto ListBoxy kromě své upravené vizuální podoby ještě doplněny volitelně o možnost přesunovat je po formuláři myší, automatické "schovávání" (vlastně srolování do jakéhosi malého titulkového pruhu) a podobně. Drobnou vadou na kráse je však občasné poblikávání při překreslování prvků (například během klepání na jednotlivá tlačítka v ListBoxu atd..), což sám autor přiznává jako menší nedostatek.

TColorSpectra: Tato komponenta by mohla sloužit například v nějakém grafickém programu pro výběr barvy, protože k tomu je přímo ideální. Zobrazí vám barevný pruh se vzájemnými barevnými přechody s řadou možností změn odstínů a výslednou barvu zobrazí jako RGB nebo hexa.

TCursorCorner: Touto komponentou můžete snadno detekovat, zda se kurzor myši nachází v určité vámi definované oblasti obrazovky.

TDrivesInScrollBox: Graficky velmi hezký a přitom decentní ScrollBox, obsahující disky obsažené v systému. Zobrazena je příslušná ikonka, název disku, případně celková velikost a volné místo.

TFlatForm: Jakýsi pokus autora o vytvoření vlastního designu okna, tedy spíše plochého formuláře (jak říká název). Výsledek sice není úplně ideální, ale svoje příznivce (odpůrce standardních oken) si jistě najde.

TGetDirFiles,TSearchDirFiles,TSortFiles and TGetIcons: Jednoduché, na pozadí pracující funkce na vyhledávání souborů, jejich třídění, získávání jejich ikon atd.

TCheckForNewVersion: Komponenta, která vám umožní, aby si vaše aplikace dokázala zjistit prostřednictvím Internetu informace o své nové verzi, a upozornit tak uživatele, že je čas na aktualizaci. Vše probíhá pomocí INI souboru, uloženého na serveru, v němž jsou uloženy informace o nejnovější verzi, které si vaše aplikace porovná se svými vlastními. Velmi jednoduchý, leč účinný způsob.

TImageSlider: Poněkud lépe vypadající, graficky upravený posuvník (Slider), kdy si můžete sami zvolit obrázek (vzhled) posuvníku.

TPosPicture: S touto komponentou můžete libovolný prvek na formuláři (nebo klidně celý formulář se vším všudy) získat jako bitmapu (a tu si pak třeba uložit na disk).

TProgressBarThingy: ProgressBar, který však může být též použit jako posuvník. Stačí uchopit myší "indikátor" průběhu a posunout s ním požadovaným směrem.

TProgressGraph: Pokud víte, jak vypadá aplikace Sledování systému, která je obsažena ve Windows, a hlavně její pohyblivé grafy, zobrazující různé údaje (vytížení procesoru a další), tak přesně kreslení těchto grafů je náplní práce této komponenty. Vy jen v příslušných časových intervalech "pošlete" komponentě číselný údaj, který chcete zobrazit, a o kreslení a posun grafu v čase se postará komponenta sama.

TRegTreeView and TRegListView: Kombinací těchto dvou komponent si můžete během minuty vytvořit aplikaci stejnou jako systémový RegEdit (Editor registru) se všemi příslušnými funkcemi.

TResourceEnum: Tato komponenta dokáže zjistit počet a druh resources (zdrojů, jako jsou ikony, kurzory a další) vybraného programu.

TSonketForm: Další pokus autora vytvořit vlastní grafickou podobu okna (podobně jako výše zmíněná komponenta TFlatForm). Tentokrát již o poznání povedenější, a pokud celou svou aplikaci vytvoříte prostřednictvím těchto oken, nepoznáte téměř, že jste pořád ve Windows. Nejsem nějakým znalcem grafických uživatelských prostředí jednotlivých systémů, ale design těchto oken připomíná starý systém Apple či nějakou formu Unixu (Linuxu). Opravdu velmi povedené.

www
verze: každá z komponent má zřejmě svou nespecifikovanou verzi
Delphi: 3, 4, 5, 6 (714 kB)
C++ Builder: ?

Váš názor Další článek: Aktualizace Easy CD Creator Platinum

Témata článku: Software, Windows, Programování, Běžná verze, DEL, Jednotlivý soubor, Stín, Jednotlivé verze, Požadovaný směr, Jednotlivé prvky, Povedený design, Label, Upravená verze, Běžná aplikace, Slider, Díl, Komponenta, Komp, Účinný způsob, Jednotlivé komponenty, Klasický soubor, Ideální kombinace, Profesionální balík


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky