Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 13.

Dnes si představíme jeden balík komponent, který je zajímavý jak svým obsahem, tak formou distribuce pomocí velmi povedené ukázkové průvodní aplikace, pomocí níž si můžete všechny komponenty vyzkoušet, aniž byste je museli instalovat do Delphi.
Sonket Dev

Autorem tohoto zajímavého souboru jednotlivých komponent je Bernt Levinsson. Balíček již na první pohled upoutá svou zajímavou distribucí. Nejedná se o klasický soubor zdrojových kódů, který se pomocí balíčku nainstaluje do Delphi. Po stažení a spuštění samorozbalovacího archivu se do vámi zvoleného adresáře rozbalí jednotlivé komponenty se zdrojovými kódy a příklady. Zároveň se také rozbalí jakási průvodní aplikace, ze které si můžete jednotlivé komponenty prohlédnout, aniž byste je museli instalovat do Delphi. Celý systém je velmi dobře a zajímavě propracován. Ze seznamu komponent si vyberete tu, která vás zajímá, a zobrazí se vám o ní několik informací nebo i náhled. Pokud vás zaujme, můžete si z menu vybrat možnost zkompilovat ukázkovou aplikaci pro danou komponentu. Program si sám najde vaši instalaci Delphi (a nebo vám dá vybrat, pokud máte nainstalováno více verzí najednou) a pomocí řádkového compileru ukázkovou aplikaci sám zkompiluje a spustí. Jedná se opravdu o velmi pěkný, zajímavý a hlavně pro uživatele pohodlný způsob zkoušení nových komponent, protože si nainstalujete do Delphi až opravdu tu, která vás zaujme, a nemusíte instalovat a složitě zkoušet všechno. Když máte vybráno, stačí si pak už jen najít příslušný adresář s danou komponentou a tu již zcela běžným způsobem (jako jednotlivou komponentu) nainstalovat do Delphi.

Na jaké komponenty se tedy můžete těšit? Jedná se celkem o 30 komponent různého zaměření. Podle slov autora jde čistě o jeho vlastní tvorbu bez použití zdrojových kódů odjinud. Komponenty tvořil hlavně kvůli sobě, když je potřeboval pro své aplikace, a sám sebekriticky tvrdí, že se nejedná o profesionální balík, protože některé komponenty ještě nedokončil podle svých představ a část z nich je dokonce spíše "experimentálních". Pojďme se tedy na některé z nich podívat poněkud blíže.

TTLabelExtendedInfo & TSpeedButtonExtendedInfo: Jedná se o drobné vylepšení Labelu a SpeedButtonu – tyto komponenty mají přidánu vlastnost TSrings a události OnMouseEnter a OnMouseLeave, takže stačí nad takový Label či tlačítko najet myší a příslušný text může být například někde na formuláři zobrazen jako nápověda apod.

TAniShadowButton: Jedná se tlačítko, které může být tvořeno jak textem, tak třeba jen samotným obrázkem (či kombinací), ale navíc je opatřeno velmi efektním stínem. Nejedná se o takový ten "běžný" stín, kdy je přidán pouze tmavší obrys k tlačítku, ale o velmi povedený "zamlžený" stín. Barva tohoto stínu může být navíc odlišná jak pro samotný text, tak i pro obrázek daného "tlačítka".

TAppExcept: Úkolem této komponenty je přesměrovat běžné chybové volání Application.OnExcept na tuto komponentu, a docílit tak zobrazení vlastního dialogového okna místo běžného systémového dialogu o chybě. Je přidána též možnost jednoduchého logování vzniklých chyb.

TButtonImagesListBox, TButtonCheckListBox and TButtonRadioListBox: Jedná se vzhledově mírně upravený ListBox, který jako své prvky může obsahovat buď tlačítko, CheckBox nebo RadioButton. Navíc jsou tyto ListBoxy kromě své upravené vizuální podoby ještě doplněny volitelně o možnost přesunovat je po formuláři myší, automatické "schovávání" (vlastně srolování do jakéhosi malého titulkového pruhu) a podobně. Drobnou vadou na kráse je však občasné poblikávání při překreslování prvků (například během klepání na jednotlivá tlačítka v ListBoxu atd..), což sám autor přiznává jako menší nedostatek.

TColorSpectra: Tato komponenta by mohla sloužit například v nějakém grafickém programu pro výběr barvy, protože k tomu je přímo ideální. Zobrazí vám barevný pruh se vzájemnými barevnými přechody s řadou možností změn odstínů a výslednou barvu zobrazí jako RGB nebo hexa.

TCursorCorner: Touto komponentou můžete snadno detekovat, zda se kurzor myši nachází v určité vámi definované oblasti obrazovky.

TDrivesInScrollBox: Graficky velmi hezký a přitom decentní ScrollBox, obsahující disky obsažené v systému. Zobrazena je příslušná ikonka, název disku, případně celková velikost a volné místo.

TFlatForm: Jakýsi pokus autora o vytvoření vlastního designu okna, tedy spíše plochého formuláře (jak říká název). Výsledek sice není úplně ideální, ale svoje příznivce (odpůrce standardních oken) si jistě najde.

TGetDirFiles,TSearchDirFiles,TSortFiles and TGetIcons: Jednoduché, na pozadí pracující funkce na vyhledávání souborů, jejich třídění, získávání jejich ikon atd.

TCheckForNewVersion: Komponenta, která vám umožní, aby si vaše aplikace dokázala zjistit prostřednictvím Internetu informace o své nové verzi, a upozornit tak uživatele, že je čas na aktualizaci. Vše probíhá pomocí INI souboru, uloženého na serveru, v němž jsou uloženy informace o nejnovější verzi, které si vaše aplikace porovná se svými vlastními. Velmi jednoduchý, leč účinný způsob.

TImageSlider: Poněkud lépe vypadající, graficky upravený posuvník (Slider), kdy si můžete sami zvolit obrázek (vzhled) posuvníku.

TPosPicture: S touto komponentou můžete libovolný prvek na formuláři (nebo klidně celý formulář se vším všudy) získat jako bitmapu (a tu si pak třeba uložit na disk).

TProgressBarThingy: ProgressBar, který však může být též použit jako posuvník. Stačí uchopit myší "indikátor" průběhu a posunout s ním požadovaným směrem.

TProgressGraph: Pokud víte, jak vypadá aplikace Sledování systému, která je obsažena ve Windows, a hlavně její pohyblivé grafy, zobrazující různé údaje (vytížení procesoru a další), tak přesně kreslení těchto grafů je náplní práce této komponenty. Vy jen v příslušných časových intervalech "pošlete" komponentě číselný údaj, který chcete zobrazit, a o kreslení a posun grafu v čase se postará komponenta sama.

TRegTreeView and TRegListView: Kombinací těchto dvou komponent si můžete během minuty vytvořit aplikaci stejnou jako systémový RegEdit (Editor registru) se všemi příslušnými funkcemi.

TResourceEnum: Tato komponenta dokáže zjistit počet a druh resources (zdrojů, jako jsou ikony, kurzory a další) vybraného programu.

TSonketForm: Další pokus autora vytvořit vlastní grafickou podobu okna (podobně jako výše zmíněná komponenta TFlatForm). Tentokrát již o poznání povedenější, a pokud celou svou aplikaci vytvoříte prostřednictvím těchto oken, nepoznáte téměř, že jste pořád ve Windows. Nejsem nějakým znalcem grafických uživatelských prostředí jednotlivých systémů, ale design těchto oken připomíná starý systém Apple či nějakou formu Unixu (Linuxu). Opravdu velmi povedené.

www
verze: každá z komponent má zřejmě svou nespecifikovanou verzi
Delphi: 3, 4, 5, 6 (714 kB)
C++ Builder: ?

Váš názor Další článek: Aktualizace Easy CD Creator Platinum

Témata článku: Software, Windows, Programování, Upravená verze, Díl, Profesionální balík, Účinný způsob, Jednotlivé verze, Požadovaný směr, Komponenta, Povedený design, Klasický soubor, Komp, Ideální kombinace, Běžná verze, DEL, Jednotlivý soubor, Stín, Běžná aplikace, Slider, TSR, Jednotlivé komponenty, Jednotlivé prvky, Label


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava