Komponenta pro tvorbu průvodců (wizardů), skvělá komponenta pro přehrávání a manipulaci se zvukovými soubory a nakonec jedna pozoruhodná komponenta pro astronomické výpočty a zobrazování fáze měsíce. To bude náplní dnešního dílu.
Již název napovídá určení této komponenty. Ano, jejím cílem je vytvoření průvodce (
Wizard), se kterým se dnes můžeme setkat na každém kroku. Používá se v instalačních programech, v nastavení aplikací a podobně. Pro začínající uživatele je to jistě přehledný způsob, jak nastavit všechny potřebné parametry aplikace (či instalace). Vytvořit však takového průvodce může být velmi nudné a zdlouhavé, a proto je zde tato komponenta, která vám podstatným způsobem ulehčí práci. O samotný engine průvodce se nemusíte starat, vy jen přidáte na jednotlivé stránky patřičné prvky (popisky, obrázky a podobně) a o jednotlivé procházení stránek a zviditelňování příslušných tlačítek (tlačítka "Další" , "Zpět", "Dokončit" atd..) v tom správném okamžiku se stará komponenta sama. Všechny popisky tlačítek a dalších prvků jsou editovatelné, takže počeštění není problém. To právě bývá častým nedostatkem zahraničních komponent nejen tohoto druhu, kdy autor nepředpokládá jiný jazyk než angličtinu a ve snaze co možná nejvíce usnadnit práci s komponentou se snaží předem vyplnit (bohužel pevně bez možnosti změny) většinu prvků, o kterých předpokládá, že zůstanou nezměněny. Tím pochopitelně udělá medvědí službu všem ostatním programátorům, kteří potřebují použít jiný jazyk než angličtinu.
Ale to jsme odbočili trošku jiným směrem, vraťme se k popisu komponenty. Zbývá již jen poznamenat, že každý prvek průvodce (tlačítka navigace atd..) mají pochopitelně vlastní události, takže doplnění příslušných akcí reagujících na jejich stisknutí není sebemenším problémem (ale to je samozřejmost).
www |
verze: 1.5 |
Delphi: 5, 6 (a pravděpodobně i starší verze) - 37 kB |
C++ Builder: 4, 5 |
Tato komponenta je určena spíše pokročilejším uživatelům, neboť její použití již vyžaduje trošku více programování a méně klikání. DSMixer je komponenta, sloužící k přehrávání audiosouborů různých typů (MP3, wav, QuickTime atd..) a to i několik souborů současně při zachování dobré kvality přehrávání. Využívá se
DirectX (minimum je verze 3) a
DirectShow (odtud název). S tím by však neměl být problém, protože vše již máte dávno nainstalováno v systému.
O možnostech komponenty se můžete přesvědčit i z přiloženého demoprojektu. Kromě současného přehrávání několika souborů umí též komponenta ovládat rozličné parametry přehrávání od základního nastavování hlasitosti pro každý z přehrávaných souborů zvlášť, dále určovat frekvenci (rychlost) přehrávání, "pravolevý balanc", "fade" efekt a také jednoduchý křivkový equalizer pro jednotlivé kanály. Při otevření několika souborů najednou si můžete užít docela slušný blázinec.
www |
verze: 1.51 |
Delphi: 3 a vyšší (209 kB) |
C++ Builder: ? |
Pokud jste v mládí patřili mezi malé astronomy (a nebo mezi ně patříte stále), možná vás zaujme tato komponenta, která dokáže vypočítat spoustu informací o Měsíci. Nejsem zrovna odborníkem na astronomické výpočty, takže se předem omlouvám odborníkům, pokud některé termíny uvedu nepřesně. V krátkosti řečeno, komponenta na základě data a času (či případně místa pozorovatele; není nutné pro všechny výpočty) zobrazí graficky (na obrázku Měsíce) fázi Měsíce v daném časovém okamžiku. Autor je zřejmě opravdovým fandou na Měsíc, protože si můžete nechat dokonce volitelně zobrazit na obrázku Měsíce i polohu přistání Apolla 11 (tedy samozřejmě pokud zvolíte datum až po jeho přistání - 20. červenec 1969, jak jsem se dozvěděl z nápovědy). Takže to bychom měli základní a na první pohled viditelnou funkci. Avšak komponenta umí též řadu astronomických výpočtů (které jsou pro odborníka jistě důležitější).
První skupinu tvoří výpočty kalendářní (Juliánský kalendář, Gregoriánský kalendář, Čínský kalendář), výpočet data Velikonoc, ročních období, hvězdného času atd..
Další výpočty souvisí se samotným Měsícem a jeho fázemi, souřadnicemi, úhly (omlouvám se za zjednodušení), čas východu a západu Měsíce a řada dalších výpočtů, o kterých, musím se přiznat, nemám ani tušení, co znamenají. :)
Poslední skupina výpočtů souvisí se Sluncem. Vypočítat si můžete jeho vzdálenost, souřadnice, východ a západ Slunce a řadu dalších výpočtů.
Vím, že tuto komponentu asi moc čtenářů nevyužije, ale rozhodně je zajímavým počinem a věřím, že se najde řada z vás, kteří ji ocení. Určitě je za ní vidět spousta práce (stačí si jen prohlédnout seznam použité astronomické literatury na stránce autora).
www |
verze: 2.0 |
Delphi: 1 až 6 (240 kB) |
C++ Builder: dle autora zřejmě ano, není si jist verzemi |