Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 11.

Dnes si po čase opět představíme jeden větší balík komponent. Tentokrát to budou komponenty od německé společnosti LMD Innovative, tedy konkrétně jejich freewarová část.
LMD-Tools SE

Jelikož se jedná o opravdu velký balík komponent (více něž 100 "kusů", plná komerční verze dokonce přes 300), nelze pochopitelně brát jednu za druhou a postupně je popisovat. Zkusíme se spíše zaměřit obecně na oblasti, které se snaží tento balík komponent obsáhnout, upozornit na některé zajímavosti a podobně. Vezmeme to tedy rovnou podle jednotlivých záložek, které se vám po instalaci v Delphi objeví. Je jich opravdu úctyhodný počet, a tím pádem vzniká i trochu zmatek.

Záložka první – LMD Std

Na této první záložce najdeme (jak název mírně napovídá) všechny standardní komponenty, které se běžně používají a které jsou samozřejmě vylepšeny o řadu užitečných vlastností. Nachází se zde jednak běžný Label, který umožňuje kromě své primární funkce zobrazování textu také takové šikovnosti, jako je spouštění aplikací, webových stránek či poštovního klienta. Dále zde najdete poněkud vylepšený Label, který mimo jiné umožňuje otočení textu o libovolný úhel. Ale dost o Labelech, dostáváme se k další standardní komponentě – tlačítku. Najdete zde například vylepšený SpeedButton, který může obsahovat víceřádkový text, libovolnou rotaci, 3D efekty, pop-up menu a má několik předdefinovaných stylů. O tyto vlastnosti byl obohacen i "obyčejný" Button a navíc byla ještě přidána velmi užitečná funkce opakovaného stisku tlačítka (tlačítko stisknete a držíte a událost OnClick je vyvolávána opakovaně dle zadaných intervalů, dokud tlačítko nepustíte).

V této sekci dále naleznete několik Panelů, vylepšený ukazatel průběhu (několikabarevné škály, 3D efekt a další vylepšení) a vylepšení se též dočkal RadioButton a CheckBox, kde můžete již sami volit "stavové obrázky" (tedy vlastní "zatržítko" může vypadat, jak vy chcete) a další efekty (autofocus, průhlednost a řada dalších).

Záložka druhá – LMD Cont

Zde najdete tzv. "kontainerové" komponenty, tedy například i ze standardních Delphi komponent známý ImageList, který je velmi praktický pro uchovávání a následnou práci s více obrázky či ikonami. Kromě již zmíněného ImageListu zde najdete též StringList, WaveList (pro uchování zvuků formátu wave) a další.

Záložka třetí – LMD Ext

Tato záložka skrývá komponety typu StatusBar, TrackBar (posuvník) a také výbornou komponentu TLMDAssist, což není nic jiného než velmi dobře propracovaný průvodce (wizard), které znáte například z instalačních programů. Jedná se o řadu po sobě následujících stránek, které obsahují pokyny či volby pro uživatele a dole jsou tlačítka "Zpět" a "Další" (však to sami dobře znáte). S touto komponentou bude vytvoření podobného průvodce otázkou několika kliknutí myší. Dále na této záložce najdete (kromě jiného) též komponentu na LED display a analogové hodiny.

Záložka čtvrtá – LMD Edit

Edit a Memo, jako další klasické komponenty, byly v tomto případě vylepšeny o možnost vkládání a přepisu, průhlednosti, nastavení různých efektů písma a kurzorů, podbarvení textu a další. Taktéž zde najdete již předem vytvořené EditBoxy spojené s tlačítkem pro otevření adresáře, souboru a dalších. Je vidět, že autoři dobře vědí, jaké jsou nejčastější úkony a nejběžnější prvky v uživatelském rozhraní aplikací a které zároveň chybí ve standardních Delphi.

Záložka pátá – LMD Form

I zde již název napovídá, jaké oblasti je tato část věnována. Nalezete zde kupříkladu komponentu pro rychlé kreslení pozadí formuláře (ať už vyplnění obrázkem či kresbou s možností průhlednosti atd...), kreslení gradientního pozadí apod. Velmi vizuálně efektní je též komponenta, která přidá k okraji formuláře stín požadovaných parametrů. Zajímavá je rovněž komponenta TLMDFormStyler, která dokáže přidat velmi zajímavé efekty do titulkového pruhu aplikace. Můžete si zvolit například vlastní barvy i fonty textu v titulku (včetně jednotlivých slov), zarovnání a další parametry.

Záložka šestá – LMD Dlg

Zde najdete množství vylepšených dialogů, které při práci běžně potřebujete. Asi není třeba se dlouho rozepisovat o jednotlivých komponentách. Úplně postačí, když si řekneme, že zde najdete dialogy pro otevření souboru, adresáře, message dialog, dialog "O aplikaci..." atd.

Záložka sedmá – LMD Sys

Opět snadno uhodnete, že tato část se bude týkat systémových záležitostí. Jako zástupce této skupiny si uvedeme například vylepšený Timer, který šetří systémové zdroje. Dále zde naleznete komponentu pro usnadnění práce s registry či INI soubory, komponentu zajišťující spuštění pouze jedné instance aplikace, dále komponentu pro získání důležitých systémových informací, vylepšené Hinty (bublinkové nápovědy), komponentu pro zobrazení aplikace v podobě ikony na hlavním panelu vedle hodin (Tray), ovládání horkých kláves, myši a další...

Záložka osmá – LMD MM

Zde najdete množství hlavně grafických komponent jako například různá obrázková tlačítka, scrollující text a znovu další a další různě graficky a efektově vylepšené druhy Labelů.

Záložka devátá a poslední – LMD Shell

Zde najdete ve freeware verzi pouze jednu komponentu, TLMDStarter, sloužící ke spouštění aplikací či procesů s možností nastavit několik základních parametrů či událostí.

Závěrem

Tak jsme se dostali až na samý závěr dnešního dílu. Tato kolekce komponent je opravdu velmi rozsáhlá, a to i ve své freeware verzi. V našem krátkém popisu jsem se snažil zachytit doufám to nejpodstatnější, ale pokud jste náhodou nenašli komponentu, kterou byste chtěli, nemusí to být vůbec tím, že v balíku není. Prostě se do dnešního krátkého popisu nevešla. Co může možná některé (hlavně modemem připojené) čtenáře odradit, je docela značná velikost instalačního souboru, ale vzhledem k tomu, o jaké množství komponent se jedná, je to celkem pochopitelné. Výhodou také je, že většina komponent spolu dobře spolupracuje, takže se nemusíte bát nějakých potíží.

Co tedy říci na úplný závěr? Velmi povedený balík s profesionální úrovní kódu, prezentace na webu i distribuce, který rozhodně stojí minimálně za vyzkoušení.

www
verze: 5.04
Delphi: 5 a vyšší (8 MB)
C++ Builder: 5 a vyšší (8MB)

Diskuze (1) Další článek: Hewlett-Packard získal podporu pro návrh převzetí Compaqu

Témata článku: Software, Programování, Download, Libovolná aplikace, Label, DEL, Díl, Timer, Komponenta, Záložka, Primární funkce, Zajímavý efekt, Komp, Standardní verze


Určitě si přečtěte

Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače
Karel Kilián
OvladačeWindows UpdateWindows 10
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní