Užitečné komponenty pro Delphi a C++ Builder, díl 1.

Cílem tohoto nového seriálu je seznámit čtenáře, kteří pracují s Delphi nebo C++ Builderem, s některými zajímavými balíky či jednotlivými komponentami, které budou moci zdarma použít ve svých aplikacích.
Jelikož se jedná o první díl seriálu, ujasníme si hned na začátku některé věci. Základní snahou bude, aby veškeré zde představované komponenty byly zdarma a mohli jste je tím pádem používat libovolným způsobem (třeba i v komerčních projektech, i když zde již některá drobná omezení nastat mohou) a zároveň byly dodávané včetně zdrojových kódů.

Někdy se přesto může stát, že u některých programů nastanou jisté výjimky a proto doporučuji vždy přečíst licenční ujednání, které obvykle autor ke svému dílu připojí.

Vždy na konci popisu daného balíku či jednotlivých komponent bude uvedena verze, která byla testována (v době psaní článku by to měla být vždy ta poslední), domovská stránka produktu, kde jej lze stáhnout a také verze Delphi a C++ Builderu, pro kterou je určen. Zde budu vycházet hlavně z údajů poskytnutých samotným autorem, protože pochopitelně není v mých silách otestovat je ve všech verzích, takže pokud budou někdy údaje nesprávné, obraťte se přímo na autora.

A nyní se již vrhněme na popis prvního balíku komponent.

RxLibrary

Nemůžeme snad začít jinak, než u tohoto velice známého balíku komponent od ruských autorů (Fedor Kozhevnikov, Igor Pavluk, Serge Korolev). Pro ty z vás, kterým existence těchto skvělých komponent náhodou unikla jsou určeny následující řádky.

Nejprve krátké představení. Jedná se o velký balík více než 60 komponent, zaměřených na různé oblasti programování. Vše je zdarma, včetně zdrojových kódů. Navíc existují české resources, takže ani případné počeštění není problém.

Začneme tedy postupně. Po instalaci se na panelu komponent objeví 3 nové záložky balíku Rx, každá s určitým zaměřením. Jedna celá paleta komponent je věnována databázím a jedná se buď o vylepšení těch standardních a nebo o nové šikovné pomocníky. Zbylé dvě záložky jsou věnovány těm nedatabázovým komponentám a opět se jedná buď o vylepšení těch klasických a nebo o zcela nové a užitečné věcičky. Pojďme si teď některé (nemůžeme samozřejmě projít všechny kvůli množství) představit:

TClipboardViewer: Vizuální prvek, umožňující jak sám název uvádí prohlížení obsahu schránky Windows, přičemž je samozřejmá podpora různých formátů obsahu schránky.

TFormPlacement: Umožňuje po umístění na formulář zajistit po opětovném spuštění aplikace jeho umístění na stejné místo (objeví se na tom místě, kde byl formulář v době ukončení aplikace) a to buď s využitím registrů nebo pomocí INI souboru.

TPageManager: Velice užitečná vizuální komponenta, která vám značně usnadní například tvorbu různých průvodců (navazujících dialogů, velmi dobře známých například z instalačních procedur či různých nastavování aplikace). Stačí jen nastavit několik základních parametrů a o samotného průvodce (tlačítka "Další" a "Předchozí" a jejich automatické vypínání na základě stránky, na které se nacházíte a podobně...) se postará již sama komponenta.

TRxLabel: Rozšíření standardního Labelu o stíny textu a další efekty.

TRxSpeedButton: Opět se jedná o vylepšení standardní komponenty, která vám však umožní nastavit různé vizuální parametry, jako je třeba plochá ikona, průhlednost, drop-down menu a další.

TRxTimerList: Velmi dobrá komponenta, která vám umožní při obsazení pouze jednoho Timeru v systému hlídat až 32767 různých událostí. Pokud si v používání Timeru libujete, tato komponenta vám pomůže výrazně ušetřit systémové zdroje.

TRxFolderMonitor: Hlídač změn v adresářích, kdy podle vámi zadaných parametrů např. při vytvoření, smazání či editaci souboru v hlídané složce dojde k vyvolání události.

TRxTrayIcon: Jak říká sám název, tato komponenta vám umožní do programu přidat zobrazování ikonky (i animované) v tray panelu (vedle hodin na hlavním panelu).

Názvy některých dalších komponent již jen heslovitě, neboť jejich jména vám jistě napoví o jejich funkci: TRxClock, TSecretPanel, TRxDice, TRxCalculator, TStrHolder, TMRUManager, TRxWindowHook, TRxGradientCaption, TRxLoginDialog, TRxMemoryData a další.

Nesmíme zapomenout na řadu různých menu, která funkčně a vizuálně vylepšují ta standardní.

S domovskou stránkou je však menší problém. Kdysi klasická a funkční adresa www.rxlib.com již dnes nefunguje (respektive obsahuje již zcela něco jiného) a zdá se dokonce, že autoři již přestali zcela s vývojem (protože poslední verze je stará 2 roky), což by byla obrovská škoda a pokud některý ze čtenářů ví nějaké bližší podrobnosti, nechť se s námi ostatními laskavě podělí.

Naštěstí popularita tohoto balíku komponent způsobila to, že na webu existuje řada serverů, odkud se dá poslední (ačkoliv již relativně stará) verze 2.75 stáhnout. V tabulce za článkem je uvedena adresa, kde se dají komponenty Rx najít a stáhnout a to dokonce ve vylepšené verzi kompatibilní s Delphi 6 od jiného autora.

www.torry.net (nejedná se o domovskou stránku původních komponent !!)
Verze 2.75
Delphi: 1 až 6
C++ Builder: 1, 3, 4

ABF Components

Společnost ABF Software vytváří pro Delphi a C++ Builder řadu různých komponent či nástrojů. Já jsem pro vás vybral tu část, kterou si můžete stáhnout a používat zcela zdarma. Jedná se o freewarovou část z ABF Visual Components Library, která již bohužel zdarma není. I tato freewarová část však nabízí užitečné komponenty, které se vám jistě budou hodit.

Jedná se o 13 převážně nevizuálních komponent, které nejsou zaměřeny na jednu oblast, ale spíše se jedná o takovou všehochuť.

Pojďme si tedy některé jednotlivé komponenty představit:

abfApplicationProperties: Komponenta, která umožňuje nastavit některé vlastnosti aplikace, které běžně Object Inspector nastavit neumožňuje. Jedná se například o různé nastavení Hintů (barva a časy, za jak dlouho se objeví a jak dlouho zůstane zobrazen), ikona, titulek, soubor s nápovědou a další drobnosti.

abfAutoRun: Název této komponenty hovoří za sebe. Po umístění na formulář zajistí automatické spuštění aplikace spolu s Windows. Vy pouze vyplníte cestu a způsob spuštění, tj. vždy se startem systému, pouze jednou, pouze pro aktuálního uživatele atd...

abfOneInstance: I tento název této komponenty předurčuje její použití. Zajistí to, že bude umožněno spuštění pouze jedné instance vaší aplikace, přičemž si můžete zvolit, zda se zobrazí varovné hlášení (a jeho text) a zda se má automaticky aktivovat první spuštěná instance (při pokusu o spuštění další).

abfShutdown: Slouží k vypnutí, restartu, uspání či hibernaci počítače

abfTrayIcon: Zajistí zobrazení ikony aplikace na Hlavním panelu vedle hodin včetně možnosti tuto ikonu animovat, zobrazovat Hint, spojit ji s PopUp menu atd. Umí se též postarat o to, aby byla aplikace automaticky minimalizována do této ikony hned po svém startu atd.

abfFolderMonitor: Stejně jako v balíku Rx se jedná o komponentu, která sleduje změny v zadaném adresáři (či podadresářích) a při změně vyvolá událost. Změnou je zde myšleno například vytvoření, editace či přejmenování souboru či složky, změna atributů, změna nastavení bezpečnosti atd... Daný filtr si můžete sami přesně nakonfigurovat.

abfRegistryMonitor: Obdoba předchozí komponenty, avšak zaměřená na systémový registr. I zde si můžete zvolit parametry jako je větev registru, zda se mají sledovat i podvětve, změny hodnot, názvů atd...

Z dalších komponent již jen ve zkratce můžu jmenovat třeba práci se soubory, práci s vlákny, přehrávání zvuků ve formátu wav a další. I když se vlastně jedná jen o freewarový výběr plného balíku, určitě stojí alespoň za vyzkoušení, protože se jedná opravdu o zajímavé a užitečné komponenty.

www.abfsoftware.com
Verze 1.7.0.199
Delphi: 2 až 6 (350 kB)
C++ Builder: 1, 3, 4, 5 (400 kB)

Tak to je z dnešního prvního dílu všechno. Doufám, že vás dnes představované komponenty alespoň trošku zaujaly, ačkoliv to jsou velmi známé balíky a je pravděpodobné, že je již máte. Příště si představíme další ze známých balíků a také jeden méně známý, avšak taktéž velmi povedený.

Diskuze (2) Další článek: Služba Pressplay spuštěna

Témata článku: Software, Windows, Programování, Vizuální prvek, Pravděpodobný parametr, Komponenta, První hodina, Igor, DEL, Obrovská škoda, Díl, Komp, Standardní verze, Systémová schránka, Poslední hodina, První spuštění, Šikovná aplikace, První parametr, TRX, Dobrá komponenta


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky