Úžasné věci ze sekáče

Ve čtvrtek 7. ledna 1999 byla v Národním technickém muzeu v Praze otevřena stálá expozice telekomunikační techniky, která představuje její historický vývoj.
Ve čtvrtek 7. ledna 1999 byla v Národním technickém muzeu v Praze otevřena stálá expozice telekomunikační techniky, která představuje její historický vývoj. Akce se koná u příležitosti 90. výročí založení muzea. Generálními partnery expozice jsou SPT Telecom a EuroTel, dalšími partnery jsou Siemens a Philips. Uspořádání této akce totiž bylo velmi nákladné — přišlo na 7,5 milionu korun, z toho partneři přispěli částkou 4,5 milionu, zbytek ušetřilo Národní technické muzeum.

Poučná výstava
Výstava obsahuje všechny hlavní komunikační techniky od jejich prvopočátků až po současnost. Návštěvníci muzea mohou shlédnout exponáty z doby, kdy byl první telefonní přístroj Grahama Bella ještě v plenkách, první radiopřijímače, přístroje a televizní přijímače z poloviny století, ale také současné výdobytky moderní vědy a techniky. Svůj podíl zde již má i Internet, přenosové techniky a satelitní systémy.

Charakter výstavy přitom nebude statický a stálý, má se proměňovat a má se na ní podílet řada dalších zahraničních partnerů. Měnit se však budou pouze exponáty z poslední doby, které podléhají rychlému vývoji.

Údiv i nostalgie
Na výstavě lze shlédnout skutečné počátky telekomunikační techniky od nejprimitivnějších telegrafů (včetně toho vyrobeného na zakázku pro rakouského císaře Ferdinanda V.), přes nostalgicky vyhlížející první elektronkové a první československé tranzistorové přijímače T58, T60, i ten vůbec první z Výzkumného ústavu A. S. Popova. Obdivovatelé elektronického obrazu mohou vidět i celé (naprosto funkční!) televizní studium ze 70. let, a na okamžik se stát televizním hlasatelem či hvězdou.

V další části, věnované audiotechnice, jsou pak k vidění opět první přístroje, měřicí přístroje, i gramofony, magnetofony (B3, B4 i ještě starší elektronkové diktafony skutečně do kapsy), až po hudební skříně ve dřevě — ještě z doby, kdy éterický a neuchopitelný čas neplynul tak rychle a poslech i reprodukované hudby byl větším zážitkem, než dnes.

Na této úžasné a nádherné výstavě vzbuzuje nostalgickou náladu spousta dávno zapomenutých vynálezů, už dávno nepoužitelných…

Váš názor Další článek: Tapeta náhle mění barvu při výběru ikony

Témata článku: Internet, Nostalgie, Diktafony, Gramofony, Satelitní přijímače, Měřicí přístroj, Gramofon, Technický vývoj, Vynález, Věc

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů