Technologie | Grafické karty | Hry

Úžasné demo Unreal Enginu 5 zvládnou i dnešní počítače. Nesmí ale jít o úplná ořezávátka

Společnost Epic Games se minulý týden pochlubila úžasnou ukázkou chystaného enginu Unreal Engine 5, který zahrnuje spoustu vylepšení jak z pohledu vývojářského workflow, tak i výsledné zpracování a zobrazení grafiky nebo zpracování zvuku. Demo bylo prezentované v reálném čase a běželo na herní konzoli PlayStation 5, která bude v prodeji ještě letos.

Jak si ale s takovou grafikou poradí klasické počítače? Technický šéf Epicu – Kim Libreri se vyjádřil, že stejné demo běží dobře i na počítači, musí ale jít o trochu lepší herní stroj.

Dle jeho slov demo „běží dobře“ na počítači s grafickou kartou GeForce RTX 2070 Super od Nvidia a také s rychlým NVMe SSD. Nároky tak nejsou příliš drastické, ale je vidět, že tento a pravděpodobně i budoucí enginy budou kvůli novým herním konzolím více závislé na rychlosti úložiště, protože bude nutné rychle načítat velké množství dat. Obě herní konzole spoléhají na NVMe SSD, ale zatímco Xbox Series X bude mít SSD s rychlostí kolem 2,4 GB/s, PlayStation 5 na tom bude mnohem lépe – 5,5 GB/s.

PlayStation 5

Výkon: 10,3 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,5 GHz, 8 jader
Grafika: AMD RDNA 2, 36 CU, 2,23 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6
SSD: 825 GB s rychlostí 5,5 GB/s, externí SSD NVMe PCI Express 4.0 od různých výrobců
Speciality: Ray tracing, podpora 3D zvuku, dekomprese Kraken

Xbox Series X

Výkon: 12,155 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6/3,8 GHz, 8 jader (7 pro hry, 1 pro systém)
Grafika: AMD RDNA 2, 52 CU (3 328 shader), 1,825 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6 s různou propustností 560 GB/s (10 GB), 336 Gb/s (6 GB). Rozdělení 2,5 GB pro systém a 3,5 GB pro hry, 13,5 GB pro vývojáře
SSD: 1 TB s rychlostí 2,4 GB/s , externí SSD Seagate (proprietární), USB 3.2
Speciality: Ray tracing jádra, podpora 3D zvuku  s hardwarovým čipem, Smart Delivery, Xbox Velocity Architecture

Zároveň je nutné připomenout, že zmíněná grafika stojí 14 tisíc a k tomu je nutné připočíst další vysoké náklady (procesor, deska, zdroj, SSD NVMe) pro stavbu kompletního počítače. U XSX i PS5 se očekává cena v oblasti, za kterou se prodává jen samotná zmíněná grafika.

Diskuze (10) Další článek: Letošní veletrh IFA proběhne reálně, ale se vstupem jen na pozvání

Témata článku: Technologie, Software, Počítače, Herní konzole, Grafické karty, Hry, Playstation, Programování, Nvidia, SSD, Epic Games, RTX 2070, GeForce, Počítač, Demo, Xbox Velocity, Super, GHz, Kraken, Xbox Series, Epic, Ořezávátko, Grafika, Velocity Architecture, NVMe PCI Express

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu