Už zase "virus, který zničí svět". Nechcete se konečně poučit?

Poslední poplašná zpráva o viru "BUDDYLST.ZIP" se ukázala kachnou jako všechny předchozí. Co s takovými poplachy?
E-mailové uživatele v naší zemi opět zaplavila poplašná zpráva. Osobně jsem obdržel mail o "mimořádně ničivém viru" jménem BUDDYLST.ZIP asi desetkrát, ve všech případech jako přeposlaný dopis od někoho, kdo si myslel, že mně tím prokazuje dobrou službu. Nakonec jsem dokonce tuto zprávu uviděl zveřejněnou na jakémsi českém e-zinu, míněnou smrtelně vážně. A to mě utvrdilo v názoru, že je bohužel nutné o tomto tisíckrát omletém tématu opět napsat, opět vyvrátit nesmyslná tvrzení a doufat, že lidé na českém Internetu budou příště přemýšlet o něco víc.

Především je tato zpráva - jako řada jiných, podobných - nesmyslná, a to na první pohled. Uvádí, že se souboru nemá kopírovat a spouštět, jinak dojde k poškození pevného disku, vyzrazení hesel k přístupu k počítači, vyzrazení vaší e-mailové adresy kamsi na Internet atd. Nesmyslů je zde hned několik:

 • kopírování jakéhokoli souboru s příponou .ZIP nemůže naprosto a za žádných okolností nic provést, to je ta nejnevinnější operace na světě
 • soubor s příponou .ZIP nelze spustit, maximálně je možné jej otevřít v programu, jako je WinZip. Tento program pouze v prvním kroku zobrazí obsah tohoto archívu; pokud to je "falešný" archív, tj. například spustitelný (.exe) soubor přejmenovaný jako .zip soubor, vyhlásí chybu a nic s programem neudělá.
 • kdyby se jednalo o archívní soubor, který by obsahoval onen ničivý program, tak by WinZip ukázal obsah archívu, a až teprve nyní byste museli destruktivní akci provést tím, že byste tento program spustili (což lze i z okna WinZipu).
Horší je ale druhá část falešného poplachu, která tvrdí, že pod hrozbou stejné katastrofy civilizace nemáte "otevírat ani spouštět" zprávy označené jako "RETURNED OR UNABLE TO DELIVER". To je hodně špatná rada, skoro ta nejhorší - pokud ji poslechnete, připravíte se o možnost zjistit, který z vašich e-mailů nebyl doručený, ať už z jakéhokoli důvodu! Opět je potřeba sdělit, že otevření žádné zprávy (s určitou, hodně komplikovanou výjimkou zpráv v HTML formátu) nemůže nikdy provést nic podobně ničivého, jak je uváděno výše, a že zprávy nelze "spouštět"; spouštět lze jen spustitelné soubory.

Kdyby chtěl někdo skutečně rozeslat po Internetu ničivý virus, pošle jej jako spustitelný soubor a nikoli jako ZIP - to jen tak na okraj.

Nicméně toto už je jen pláč nad rozlitým mlékem; sice mně ještě dnes přišly další dvě kopie této varovné zprávy, ale už to snad utichá. Dovolím si ale poskytnout několik rad pro příště:

 • Pokud vám přijde jakákoli takováto zpráva s výzvou, abyste ji poslali dál, nečiňte tak. Nedopouštíte se dobročinné služby přátelům, naopak tím porušujete pravidla dobrého chování na Internetu, a to dost podstatně. Zdatnější uživatel coby příjemce zprávy si o vás coby odesílateli cosi docela nelichotivého pomyslí, a ten méně zdatný se bohužel "chytí" a zprávu přepošle dál na každého, koho zná.
 • Pokud by vám náhodou po Internetu přišel soubor jako příloha (což je to jediné nebezpečí v těchto případech!), postupujte následovně:

  - pokud je to textový nebo obrazový soubor, můžete s ním dělat cokoli, bez ohledu na to, zda víte, od koho je poslaný

  - pokud je to soubor formátu kancelářského programu (Word, Excel atd.), můžete s ním dělat v podstatě totéž, pokud si vypnete spouštění maker (ochrana před makrovirem)

  - pokud je to archívní soubor (.zip, .rar, .arj), můžete jej bez obav v tomto programu otevřít a podívat se, co obsahuje. Pokud jsou to formáty uvedené výše, můžete postupovat podle výše uvedených kroků

  - a pouze tehdy, jedná-li se o spustitelný (.exe) soubor, může nastat problém. Především nikdy nepřijímejte tyto soubory z vám naprosto neznámých zdrojů, ať se jmenují jakkoli a ať vypadají sebenevinněji. Buďte ale opatrní i u souborů od kamarádů; oni totiž nemusí vědět, že vám posílají virus, protože jeho účinky na vlastním počítači ještě nezjistili! Zejména nebezpečné jsou takové ty "vtípky", žertovné animace atd.; za těmito soubory se skutečně může skrývat cokoli - pokud vám kamarád pošle záplatu programu nebo nový ovladač, bude to s největší pravděpodobností v pořádku.

Pokud to ovšem byl kamarád.
Váš názor Další článek: Kde se skrývá registrační kód Windows 98 a jak jej změnit?

Témata článku: Internet, Svět, Spustitelný soubor, Dobré chování, Uvedený krok, NEC, RAR, Winzip, Nebezpečná příloha, Poplašná zpráva, Falešná zpráva, Kamarád


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5