Časopis Computer

Už zase nový DOS, aby se v tom čert vyznal. Recenze MS-DOS 6.2 #Computer25

Už zase nový DOS, aby se v tom čert vyznal. Recenze MS-DOS 6.2 #Computer25

Slavíme 25 let časopisu Computer a připomínáme si rok 1994 archivním článkem.

Cesta operačního systému DOS (Disk Operating System) byla od počátku poněkud tápavá. Osud tohoto operačního systému je velmi pevně svázán s firmou Microsoft, která vyprodukováním první verze zadělala nejen na mnoho pozdějších problémů (zhusta neřešitelných), ale i za masové rozšíření počítačů mezi lid.

Jedna až pět

Postupným vývojem byly poněkud vylepšovány jeho vlastnosti — verze 1.0 (1981) byla určena pro počítač bez pevného disku a zvládala práci s jednostrannými disketami (verze 1.1 se naučila pracovat s disketami oboustrannými). Do verze 2.0 (1983) přibyla podpora pevného disku, stromová struktura, příkaz fdisk a možnosti zálohování (backup).

Verze 3.0 (1984) umožnila podporu procesoru 80286 (kde ho nyní koupíte) a přibyla řada příkazů do souboru CONFIG.SYS včetně možnosti udělat v operační paměti disk (ramdisk). Upravená verze 3.1 přišla s podporou místní sítě, verze 3.2 s vylepšenou podporou téhož a podporou disket formátu 720kB.

V roce 1987 došlo i na verzi 3.3 podporující procesor 80386 a počítače IBM PS/2, navíc s možností rozdělit disk na více oblastí upraveným fdiskem (do té doby umožňoval rozdělit disk například Disk Manager dodávaný k diskům Seagate – ach ta historie). Dále umožnila tato verze podporovat i disky 1,44 MB. Tato verze je považována za doposud nejstabilnější DOS a je ještě stále velmi rozšířena.

Po této verzi následovala 4.0 (1988) s rychlou následnou inovací na verzi 4.01. Za její největší přínos lze považovat využívání rozšířené paměti.

U verze 5.0, vypuštěné na trh v roce 1991, došlo k mnoha změnám. Jedna z nejdůležitějších se týkala správy paměti, možnost vytvořit a používat bloky horní paměti (UMB) pomocí ovladače EMM386.

Něco o konkurenci

Verze 5.0 se dočkala velkého rozšíření a konkurenční DR-DOS 6.0, byť poskytující větší komfort, zůstal svým prodejem hluboce za kolegou od Microsoftu. DR-DOS – DOS firmy Digital Research – nabízel utilitu pro on-line kompresi disku SuperStor, dosti schopný ovladač EMM386, pomocný program pro defragmentaci souborů na disku, možnost uzamknout disk, adresář i soubor.

Tato nabídka pomůcek nemohla být ze strany Microsoftu ignorována a verzí 6.0 se MS pokusil o odpověď.

Šestková řada (řady)

Verze 6.0 byla doplněna programem pro defragmentaci souborů (původem Norton Speed Disk firmy Symantec), zálohovacím programem MsBackup (Central Point Backup), antivirovým programem (Central Point Antivirus) a kompresní utilitou DoubleSpace.

Jedním z velmi význačných vylepšení této verze MS-DOSu byla možnost větvit konfigurační soubory (i toto DR-DOS uměl) a také krokovat jejich provádění (vlastně jen CONFIG.SYS). Tato funkce velmi usnadňuje konfiguraci počítače, snadno lze odhalit, který z instalovaných ovladačů způsobuje problémy.

Program MEMMAKER byl určen pro optimalizaci rozmístěni ovladačů v operační paměti (zde myšleny spíše UMB), nijak zvlášť si však neporozuměl s větvením konfiguračních souborů. Verze 6.0 tedy nepřinesla nic zásadního, mimo zvýšeného komfortu při práci s počítačem.

Nováček v řadě

Verze 6.0 byla těsně následována verzí 6.2, která přidala možnost krokovat i AUTOEXEC.BAT, dodala SCANDISK – program pro opravu disků – a navíc i odstranila nedostatky DoubleSpace.

DoubleSpace byl i důvodem soudního sporu s firmou Stac Electronics, produkující konkurenční kompresni utilitu Stacker. V soudním řízení Microsoft prohrál a právě kvůli této prohře vznikl MS-DOS 6.21, který již DoubleSpace neobsahoval. Tato verze se však na pultech prodejců ani neohřála, když se objevil DOS 6.22.

Zejména tohoto DOSu by se měl týkat i tento článek, ale novinek je v něm pomálu. Jediným přírůstkem je DriveSpace, který nahradil již dříve vyřazeného DoubleSpace. Tento kompresní program však používá odlišný algoritmus pro kompresi dat, bohužel však přinejmenším stejně účinný (neúčinný) jako DoubleSpace. Jeho ovládání je naprosto totožné, pouze slovo DoubleSpace bylo globálně nahrazeno slůvkem DoubleDrive. Tato změna vcelku odpovída i číselnému přeznačeni verzí a je spíše než starostí o nás uživatele obrazem právních her světových producentů software.

Infobox

  • Produkt: MS-DOS 6.22
  • Zapůjčeno od: Microsoft,  Praha
  • Výrobce: Microsoft
  • Cena:  zatím není v prodeji
  • Telefon: 02-268320

Časopis Computer

Časopis Computer je tradiční český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si v elektronické podobě můžete koupit na našem iKiosku.

Diskuze (29) Další článek: Co s účty zesnulých uživatelů na Facebooku? V Oxfordu vypočítali, kdy jich bude více než účtů živých lidí

Témata článku: Microsoft, Časopis Computer, Praha, IBM, Disk Operating Systém, Počítač, Paměť, SuperStor, Norton Speed Disk, Symantec, DoubleSpace, Utilita, DOS, Disk Manažer, MS-DOS, Ovladač, UMB, Digital Research, Verze, Soubor, Stacker


Určitě si přečtěte

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

Windows 10 budou mít kompletní linuxové jádro. Zatím jen pro vývojáře

** Desítky si budou ještě více rozumět s Linuxem ** V létě získají jeho jádro pro vývojáře ** Microsoft představí také Windows Terminal

Jakub Čížek | 83

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

Ověřte si, jak je na tom váš disk nebo SSD: 8 tipů na aplikace, které vám to řeknou

** Na pevných discích bývá uloženo to nejcennější – naše data ** Sledujte jejich „zdravotní stav“ pomocí jednoho z nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dříve než nastanou

Karel Kilián | 25

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

Elon Musk: kupovat si jiné auto než Tesla je bláznovství, chystáme velké věci

** Tesla uspořádala prezentaci pro investory na téma autonomního řízení ** Zveřejnila podrobnosti o vlastním neuročipu i autonomní technologii ** Příští rok chce spustit vlastní platformu samořídicích sdílených aut

Karel Javůrek | 99

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 148

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru