Časopis Computer

Už zase nový DOS, aby se v tom čert vyznal. Recenze MS-DOS 6.2 #Computer25

Už zase nový DOS, aby se v tom čert vyznal. Recenze MS-DOS 6.2 #Computer25

Slavíme 25 let časopisu Computer a připomínáme si rok 1994 archivním článkem.

Cesta operačního systému DOS (Disk Operating System) byla od počátku poněkud tápavá. Osud tohoto operačního systému je velmi pevně svázán s firmou Microsoft, která vyprodukováním první verze zadělala nejen na mnoho pozdějších problémů (zhusta neřešitelných), ale i za masové rozšíření počítačů mezi lid.

Jedna až pět

Postupným vývojem byly poněkud vylepšovány jeho vlastnosti — verze 1.0 (1981) byla určena pro počítač bez pevného disku a zvládala práci s jednostrannými disketami (verze 1.1 se naučila pracovat s disketami oboustrannými). Do verze 2.0 (1983) přibyla podpora pevného disku, stromová struktura, příkaz fdisk a možnosti zálohování (backup).

Verze 3.0 (1984) umožnila podporu procesoru 80286 (kde ho nyní koupíte) a přibyla řada příkazů do souboru CONFIG.SYS včetně možnosti udělat v operační paměti disk (ramdisk). Upravená verze 3.1 přišla s podporou místní sítě, verze 3.2 s vylepšenou podporou téhož a podporou disket formátu 720kB.

V roce 1987 došlo i na verzi 3.3 podporující procesor 80386 a počítače IBM PS/2, navíc s možností rozdělit disk na více oblastí upraveným fdiskem (do té doby umožňoval rozdělit disk například Disk Manager dodávaný k diskům Seagate – ach ta historie). Dále umožnila tato verze podporovat i disky 1,44 MB. Tato verze je považována za doposud nejstabilnější DOS a je ještě stále velmi rozšířena.

Po této verzi následovala 4.0 (1988) s rychlou následnou inovací na verzi 4.01. Za její největší přínos lze považovat využívání rozšířené paměti.

U verze 5.0, vypuštěné na trh v roce 1991, došlo k mnoha změnám. Jedna z nejdůležitějších se týkala správy paměti, možnost vytvořit a používat bloky horní paměti (UMB) pomocí ovladače EMM386.

Něco o konkurenci

Verze 5.0 se dočkala velkého rozšíření a konkurenční DR-DOS 6.0, byť poskytující větší komfort, zůstal svým prodejem hluboce za kolegou od Microsoftu. DR-DOS – DOS firmy Digital Research – nabízel utilitu pro on-line kompresi disku SuperStor, dosti schopný ovladač EMM386, pomocný program pro defragmentaci souborů na disku, možnost uzamknout disk, adresář i soubor.

Tato nabídka pomůcek nemohla být ze strany Microsoftu ignorována a verzí 6.0 se MS pokusil o odpověď.

Šestková řada (řady)

Verze 6.0 byla doplněna programem pro defragmentaci souborů (původem Norton Speed Disk firmy Symantec), zálohovacím programem MsBackup (Central Point Backup), antivirovým programem (Central Point Antivirus) a kompresní utilitou DoubleSpace.

Jedním z velmi význačných vylepšení této verze MS-DOSu byla možnost větvit konfigurační soubory (i toto DR-DOS uměl) a také krokovat jejich provádění (vlastně jen CONFIG.SYS). Tato funkce velmi usnadňuje konfiguraci počítače, snadno lze odhalit, který z instalovaných ovladačů způsobuje problémy.

Program MEMMAKER byl určen pro optimalizaci rozmístěni ovladačů v operační paměti (zde myšleny spíše UMB), nijak zvlášť si však neporozuměl s větvením konfiguračních souborů. Verze 6.0 tedy nepřinesla nic zásadního, mimo zvýšeného komfortu při práci s počítačem.

Nováček v řadě

Verze 6.0 byla těsně následována verzí 6.2, která přidala možnost krokovat i AUTOEXEC.BAT, dodala SCANDISK – program pro opravu disků – a navíc i odstranila nedostatky DoubleSpace.

DoubleSpace byl i důvodem soudního sporu s firmou Stac Electronics, produkující konkurenční kompresni utilitu Stacker. V soudním řízení Microsoft prohrál a právě kvůli této prohře vznikl MS-DOS 6.21, který již DoubleSpace neobsahoval. Tato verze se však na pultech prodejců ani neohřála, když se objevil DOS 6.22.

Zejména tohoto DOSu by se měl týkat i tento článek, ale novinek je v něm pomálu. Jediným přírůstkem je DriveSpace, který nahradil již dříve vyřazeného DoubleSpace. Tento kompresní program však používá odlišný algoritmus pro kompresi dat, bohužel však přinejmenším stejně účinný (neúčinný) jako DoubleSpace. Jeho ovládání je naprosto totožné, pouze slovo DoubleSpace bylo globálně nahrazeno slůvkem DoubleDrive. Tato změna vcelku odpovída i číselnému přeznačeni verzí a je spíše než starostí o nás uživatele obrazem právních her světových producentů software.

Infobox

  • Produkt: MS-DOS 6.22
  • Zapůjčeno od: Microsoft,  Praha
  • Výrobce: Microsoft
  • Cena:  zatím není v prodeji
  • Telefon: 02-268320

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (29) Další článek: Co s účty zesnulých uživatelů na Facebooku? V Oxfordu vypočítali, kdy jich bude více než účtů živých lidí

Témata článku: Časopis Computer, Microsoft, IBM, Praha, MS-DOS, SuperStor, Disk Manažer, Stacker, Digital Research, Norton Speed Disk, UMB, Utilita, Paměť, DoubleSpace, Program MS, Disk Operating Systém, DOS, Symantec, Soubor, Ovladač, Počítač, Verze


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky