Microsoft | Microsoft Store

Už žádný Gimp za peníze. Microsoft Store omezuje placené klony bezplatných aplikací

Kromě nedostatku aplikací má Store dlouhodobě problém s tím, že vás v něm obtěžuje spam. Občas na vás dokonce vyskočí aplikace, která je klonem známého programu, jenom si za tenhle klon připlatíte. Někdo si totiž chce bez větší námahy přivydělat, tak vezme zdrojový kód a aplikaci publikuje za poplatek. Nebo jde o úplný podvrh.

Už před lety Microsoft situaci částečně korigoval tím, že místo placených klonů na prvních místech vyhledávání najdete původní produkt. Kdysi se přitom stávalo, že jste místo pravého Facebooku na prvních deseti pozicích viděli všemožné pokusy o přiživení se na slavné značce, zatímco legitimní klient se ve výsledcích schovával poměrně hluboko.

store vymyceni klonu (1).pngstore vymyceni klonu (3).pngstore vymyceni klonu (2).png

Čerstvá změna pravidel Storu by pak měla zamezit tomu, aby se v katalogu nacházely pochybné klony. Transakční pravidla určují, že cena produktu včetně případné slevy musí splňovat zákonné a regulatorní požadavky. Od 16. července pak nesmíte profitovat ze softwaru s otevřeným zdrojovým kódem nebo jiného softwaru, který je poskytován zdarma.

Cena už ani nesmí být neracionálně vysoká vzhledem k nabízené funkcionalitě. (Viz sekce 10.8.7.) Tohle je už něco, co je relativní, případné zneužití se bude posuzovat obtížně. Naproti tomu slova o zneužívání bezplatného a open source softwaru jsou jasná. Už žádný Gimp za poplatek. Tedy teoreticky, pravidla platí už pár dní, ale např. tento grafický editor ve Storu pořád není sám a o své místo se dělí s placenými klony.

Z pravidel ovšem zcela nevyplývá, jestli bude za porušení považováno chování, jaké předvádí např. autor rastrového editoru Paint.net. Program si můžete stáhnout bezplatně z oficiálního webu, variantu pro Store však autor zpoplatnil se zdůvodněním, že zakoupením podpoříte vývoj. Posílání příspěvků bylo dříve řešeno pouze na dobrovolné bázi na webu.

Zdroje: Microsoft Store Policies / Microsoft Docs | Change history for Microsoft Store Policies / Microsoft Docs via Deskmodder.de

Diskuze (15) Další článek: U omikronu je až o polovinu menší šance na „dlouhý covid“ než u delty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,