Prezentace klienta

Už žádné kompromisy! Tohle je nová generace notebooků

Notebooky v posledních 10 letech ušly značnou cestu. Pokud dříve platilo, že mohou být buď tenké, lehké a pomalé, nebo výkonné za cenu neforemné těžké cihly, dnes se tyto kategorie sbližují. A není to jediné slučování dvou dříve oddělených světů.

Notebooky pro hráče jsou stále více využitelné pro tvůrce obsahu. Se znovu ožívajícími možnostmi cestovat se z nich tak stávají přenosné pracovní stanice, které lze ve volných chvílích využít i pro relax u dobré hry.

Tvorba grafického obsahu totiž již řadu let není doménou jen pracovních stanic se specializovanými řadami grafických karet. Společnost NVIDIA v posledních letech vychází vstříc i majitelům řady GeForce, která je historicky spojována s hráči. Tzv. studio ovladače se staly jedním z pilířů platformy NVIDIA Studio, a jejíž nálepkou najdeme dnes desítky notebooků i pracovních stanic pro tvůrce obsahu.

Klepněte pro větší obrázek

Max-Q 4. generace se představuje

Jedním z receptů na stále tenčí a lehčí notebooky je sada technologií Max-Q. Umožňuje efektivně nakládat s výkonem grafické karty i procesoru, a tak efektivně nakládat s odpadním teplem nebo optimalizovat provoz na baterii. Díky funkci tzv. Whispermode může být provoz i nezvykle tichý na tak výkonná zařízení. Nepřekročí totiž obvykle 40 dB.

Jednou ze stěžejních technologií, která jim dnes dodává výkon ve hrách i software pro profesionály, je NVIDIA DLSS. Jde o sofistikované vylepšení obrazu pomocí AI, které využívá neuronovou síť vytrénovanou na super vysokých rozlišeních. Díky tomu dokáže v podporovaných hrách, kterých již je přes 180, věrně vykreslit obraz v nativním rozlišení monitoru, i když jej grafická karta vykresluje s nižším počtem pixelů a často zvýrazní některé detaily právě díky zmíněnému tréninku na obrazech až v 16K.

Uplatnění najde ve hrách, kde kromě výkonu navíc umí při správně nastaveném omezení počtu snímků za sekundu také výkon GPU naopak šetřit a tím dosáhnout nižších provozních teplot, tiššího chodu a delšího provozu na baterii.

Nicméně DLSS najdeme i v nástrojích pro tvorbu obsahu. Dokáže akcelerovat živý náhled v řadě nástrojů pro tvorbu 3D obsahu i vývojářských enginech. Ve spojení s dalšími výhodami, které grafické karty z rodiny RTX nabízejí, jako je akcelerace náhledu nebo podstatně rychlejší rendering pomocí RT jader, z nové generace notebooků tvoří ideální nástroj pro všechny tvůrce i hráče, kteří často cestují nebo neradi pracují celý den u stolu.

Investice do času

Příklady úspory času nabídne níže uvedený graf. Např. v oblíbeném programu Blender 3D, mohou majitelé přenosných počítačů s nejsilnější notebookovou GeForce, tedy RTX 3080 Ti, za 10 minut vyrenderovat scény, jež by MacBooku Pro 16 s M1 Max čipy zabraly přes hodinu a půl. Obdobná úspora je také v Autodesk Maya. A podporovány jsou i další známé aplikace pro tvorbu grafiky nebo editaci videí. Například v náročném formátu pro 8K videa RED RAW umožňují výše zmíněné modely GPU plynulou práci s těmito záznamy. Z výhod RTX platformy však těží i notebooky s dostupnějšími GeForce RTX 3060 nebo 3050.

Klepněte pro větší obrázek

Platforma NVIDIA Studio také nabízí sadu nástrojů Omniverse pro snadnou spolupráci na dálku napříč různými grafickými nástroji se snadným sdílením aktuálních úprav projektu mezi jednotlivými členy. Investice do nového stroje se tak vyplatí, protože umožní ve stejném čase více úkolů nebo náročnější zakázky. Anebo si na notebooku v ušetřeném čase mohou jeho majitelé zahrát nějaké moderní hry.

Širokou nabídku notebooků s GPU GeForce RTX řady 30 přináší CZC.cz.

Další článek: OpenOffice slaví 333 milionů stažení. LibreOffice jej ale dohání

Témata článku: Počítače, Prezentace klienta, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Call of Duty: Advanced Warfare se má dočkat pokračování. Pro Sledgehammer Games je to návrat do budoucnosti

Call of Duty: Advanced Warfare se má dočkat pokračování. Pro Sledgehammer Games je to návrat do budoucnosti

Ještě nevyšlo ani Modern Warfare II a už se rozjíždí horlivé debaty o budoucnosti Call of Duty.

Martin Nahodil
Call of Duty: Advanced WarfareSpekulace
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť