Už to prasklo: privatizace SPT Telecomu byla uplacena!

Veřejné tajemství se dostává na povrch: holandští manažeři sami potvrzují, že ve východní Evropě ve velkém upláceli při kupování telekomunikačních firem!
Holandská státní televize vyčkala jen chvíli, než se občané vrátí z dovolené a přinesla zprávu, šokující – a ve svém důsledku také závažnější - ovšem daleko více pro nás než pro nizozemské občany. Jeden ze dvou vlastníků TelSource, holandský podnik s většinovou státní účastí (!) s názvem KPN s největší pravděpodobností uplácel při privatizaci telekomunikačních podniků na Ukrajině a v ČR. V televizní relaci vystupovali dva bývalí manažeři KPN a Martin Mosinger (ČR), předseda sdružení drobných akcionářů SPT Telecomu, který už řadu let proti způsobu privatizace tohoto podniku bojuje.

Manažeři KPN potvrdili, že při privatizaci na ukrajině upláceli tamnější vysoké státní úředníky; potvrdili řádovou výši částek a jmenovali uplacenou osobu. Našinec nevěřícně zírá na to, že manažerka KPN téměř s dojetím tvrdí, že oni (uplácení) lidé nesmírně tvrdě a dlouho pracovali, aby privatizační projekt vyhráli a zaslouží si proto odměnu. Takže státní úředník, placený lidem oné země proto, aby co nejlépe hájil jejich zájmy, místo toho pracuje nesmírně tvrdě a dlouho pro zájmy cizí firmy, načež je jí odměněn. Bill Clinton je se svou chytristikou oproti Holanďanůn úplný břídil.

O uplácení v České republice zatím tolik svědectví není, jediná vypovídající osoba byl již zmíněný Martin Mosinger. Ten ovšem neuvedl žádné jméno ani částku, z jeho rozhovoru bylo nejdůležitější, že bývalý ministr Dyba změnil vlastním rozhodnutím pravidla konajícího se výběrového řízení ve prospěch TelSource, a uvedl, že osobně zná uplacené osoby a ví o způsobu uplacení (fyzickém předání peněz v kufříku), ale nemaje důkazy, nemůže jména uvést. Martin Mosinger má samozřejmě trošku smůlu v tom, že je vlastně dlouholetým kritikem SPT Telecomu č. 1 u nás, takže jej lze podezírat ze zaujatosti; osobně ale mohu potvrdit, že údaje, které uváděl holandskému reportérovi, už zná řadu let – nejsou to tedy rozhodně nějaké „konjunkturální výmysly“. Česká televize přinesla i několik vlastních svědectví – jednak zkoumá zprávu Deloitte&Touche (hloubkový audit ODS), kde se hovoří o neprůkazném hospodaření zejména v otázce „sponzorství“ při udělování státních zakázek (ODS údajně auditorovi neposkytla veškeré údaje). Ale přece právě kvůli podezřelým „sponzorstvím“ pramenícím z možných úplatků se audit prováděl – přece nikoho nezajímalo, zda si funkcionáři strany řádně cvikají lístky na tramvaj! A dále, což je možná podstatnější, televize přinesla svědectví, že nejmenovaní vyšetřovatelé policie ČR, pracující už řadu měsíců na této kauze, zcela tuto korupční aféru potvrzují. Václav Klaus se ohrazuje vůči ohřívání „staré polévky“ (to jako podle vzoru když vraha po pěti letech chytnou, tak se u soudu bude hájit „proboha, přece nebudete vytahovat ten starej případ“). Dana Dvořáková, mluvčí SPT Telecomu tvrdí, že „TelSource nepodplácel politické strany“ (jistě, nikdo neobviňuje TelSource, ale KPN, a nikdo netvrdí, že dával úplatky stranám, ale konkrétním osobám); ostatní vypovídající politikové a Bessel Kok rovněž po clintonovsku mlží („kouřil, ale nešlukoval, tedy vlastně nekouřil“).

Živě komentuje: nejpodstatnější bude, co dál. Pokud se podaří korupci prokázat a namířit ji na konkrétní osoby (hovoří se o lidech z ODS a ODA, též o rovnoměrných příspěvcích celé tehdejší koalici, tj. ještě KDU-ČSL, ceková částka je 270 mil., Mosinger hovoří o kufřících s devadesátkou, to se to počítá…), bude to určitě pro zmíněné strany obrovská rána. On je totiž skutečně velký rozdíl mezi víceméně privátním příspěvkem tenisty Šrejbera, který touží po nějakých železárnách, co by možná tak jako tak zkrachovaly, a mezi tím, že vládní strany podvedou a ošidí všechny občany této země tím, že podepíší nevýhodnou smlouvu s telekomunikační firmou – telefonuje totiž skutečně každý a zlost na SPT Telecom (ať oprávněnou, nebo neoprávněnou), má u nás bohužel taky skoro každý.

Pokud opustíme politiku, je zase podstatné, jestli může mít tato aféra (opět – pokud se prokáže, ale zdá se, že k tomu už je krůček) vliv na to, co může a bude chtít dělat současná vláda s SPT Telecomem. Nabízí se především možnost buď úplného odstoupení od smlouvy s TelSource (to se mně nejeví jako pravděpodobné, protože by se tím další telekomunikační rozvoj u nás nejméně o rok posunul, než se najde nový ženich, restrukturalizuje se atd. atd.), spíše je pravděpodobnější nátlak na změnu smlouvy v tom směru, který už byl v době Bojkotu naznačený: zkrácení monopolu a větší pravomoce vlády nad dozíráním činnosti firmy.

Je ovšem dobré si uvědomit, že v celém tomto případě (který bohužel zcela určitě otřese i několika posledními zbytky důvěry k našim milým stranám a vládám a který ještě více utvrdí v lidech názor, že nejlepší je vlastně krást, lhát a uplácet) může být samotný SPT Telecom docela nevinně. Byl to boj o nevěstu, a uplácel ženich tatínka; nevěsta za to ovšem stejně dostane do nosu.

Váš názor Další článek: 1998: Na tento rok dlouho nezapomeneme (VII.)

Témata článku: Obrovská rána, Martini, Tel, Bill Clinton, Priv, Televize živě, Hloubkový audit, Clinton, Ukrajina, Bývalý ministr, Státní podnik, Martin, Dlouholetá kritika, Česká televize dobré ráno, Česká televize živě, Holanďan, Auditor


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku